Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-01, 08:10 Autor: PAP

Niemcy/ Miejsce pamięci poświęcone polskim ofiarom niemieckiej agresji wciąż w fazie "opracowania propozycji realizacji"

W 2020 roku Bundestag podjął decyzję o utworzeniu w Berlinie "miejsca pamięci i spotkań" poświęconego polskim ofiarom II wojny światowej i niemieckiej okupacji w Polsce. Rok temu zaprezentowano jego koncepcję, a nowy niemiecki rząd wpisał realizację projektu do umowy koalicyjnej. W odpowiedzi na pytanie PAP pełnomocnik rządu federalnego ds. kultury i mediów oznajmił, że obecnie trwa "opracowania pogłębionej propozycji realizacji".

Przy okazji prezentacji koncepcji "miejsca pamięci i spotkań" 15 września 2021 roku ówczesny szef MSZ Heiko Maas podkreślił, że miejsce to "może stać się kamieniem milowym w polsko-niemieckim pojednaniu".


Przedstawiony wtedy plan zakłada, że "centralnym elementem miejsca pamięci i spotkania z Polską powinien być pomnik", mający być "okazją do przypomnienia wszystkich ofiar Rzeczypospolitej Polskiej w czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej". Komisja ekspercka wskazała na dwie, spośród sześciu rozważanych, możliwe lokalizacje miejsca pamięci.


Pierwsza z nich, to teren dawnej Opery Kroll na południe od Urzędu Kanclerskiego w Tiergarten, druga to teren obok ruin dworca Anhalckiego przy placu Askańskim. Obie opcje wymagają czasochłonnego przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego. "Kwestia lokalizacji powinna zostać szybko rozstrzygnięta przez nowo wybrany niemiecki Bundestag" - napisano w koncepcji przedstawionej przez ekspertów. Komisja ekspercka zaleciła też, aby "historia stosunków polsko-niemieckich była przekazywana za pomocą wystaw stałych i czasowych".


Obecnie za realizację projektu odpowiada pełnomocnik rządu federalnego ds. kultury i mediów. Biuro prasowe podlegającego Claudii Roth ministerstwa (BKM) w odpowiedzi na pytanie PAP o stopień zaawansowania prac podkreśla, że "BMK, który odpowiada za kulturę pamięci w Niemczech, powierzył Fundacji Pomnika Pomordowanych Żydów Europy wraz z Niemieckim Instytutem Spraw Polskich zadanie opracowania pogłębionej propozycji realizacji, która skonkretyzuje rozważania merytoryczno-koncepcyjne i strukturalne".


BMK przypomina, że "o wadze projektu świadczy również fakt, że został on wyraźnie wpisany do obecnej umowy koalicyjnej".


W umowie koalicyjnej zawartej przez tworzące obecny rząd partie SPD, Zielonych i FDP rzeczywiście znalazło się stwierdzenie: "Popieramy uchwały Bundestagu o utworzeniu centrum dokumentacji +II wojna światowa i okupacja niemiecka w Europie+ oraz miejsca pamięci i spotkań dla upamiętnienia ofiar (niemieckiej - PAP) okupacji Polski i burzliwej polsko-niemieckiej historii".


Utworzenie "miejsca pamięci i spotkań" z Polską, zgodnie z decyzją niemieckiego Bundestagu, "jest ważnym projektem pamięci kulturowej" - zapewnia BKM, wskazując, że "bolesna historia Polski pod rządami narodowosocjalistycznej tyranii pozostaje niewątpliwie centralnym doświadczeniem w stosunkach między obu krajami".


W następnych fazach planowania i rozwoju BKM "pozostanie w stałym kontakcie z odpowiednimi polskimi i niemieckimi partnerami z dziedziny kultury, nauki i polityki".


Natomiast "kwestia lokalizacji nowego +miejsca pamięci i spotkań+, które ma znaleźć się w ważnym miejscu w Berlinie, zostanie zbadana w dalszym toku planowania" - poinformowało PAP ministerstwo.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ jar/


Kraj i świat

2022-11-26, godz. 16:00 Papież: autorytarne sprawowanie władzy w zakonach sprzyja też nadużyciom seksualnym Papież Franciszek ostrzegł, że 'autorytarne, czasem despotyczne' formy sprawowania władzy w zakonach mogą sprzyjać także nadużyciom seksualnym. Zwrócił… » więcej 2022-11-26, godz. 16:00 Białoruś/ Minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej „zmarł nagle”; „jeszcze wczoraj omawiał plany na nadchodzący… Informując w sobotę o nagłej śmierci Uładzimira Makieja, państwowa agencja BiełTA, powołała się na rzecznika MSZ Anatola Hłaza. W jednej z wypowiedzi… » więcej 2022-11-26, godz. 15:50 MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0 (bramka) Grupa C: Polska - Arabia Saudyjska 2:0 w 82. min. Bramki: 1:0 Piotr Zieliński (39), 2:0 Robert Lewandowski (82). Żółta kartka - Polska: Jakub Kiwior… » więcej 2022-11-26, godz. 15:40 Wrocław/ Wybuch na parkingu przed centrum handlowym; poszkodowana jedna osoba Służby interweniowały w sobotę na parkingu przed centrum handlowym Marino we Wrocławiu w związku ze zgłoszeniem o wybuchu, do którego miało dojść w… » więcej 2022-11-26, godz. 15:40 Hiszpania/ Pożar w hotelu w centrum Barcelony, jedna osoba nie żyje W czterogwiazdkowym hotelu Zenit Borrel w centralnej dzielnicy Barcelony - Eixample wybuchł w sobotę pożar. Jedna osoba - 58-letni mężczyzna zginął, a trzy… » więcej 2022-11-26, godz. 15:40 Prezydent Ukrainy: chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw Chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw w ramach inicjatywy 'Zboże z Ukrainy'. Ukraina doświadczyła ludobójstwa… » więcej 2022-11-26, godz. 15:30 Ukraina/ Premier Morawiecki: Rosja chce rzucić Ukrainę na kolana (krótka) Rosja atakuje różnego rodzaju infrastrukturę cywilną, infrastrukturę energetyczną, wodno-kanalizacyjną, bo chce rzucić Ukrainę na kolana; nie udało im… » więcej 2022-11-26, godz. 15:10 PŚ w biegach - w Ruce Klaebo najszybszy na 10 km techniką klasyczną Norweg Johannes Hoesflot Klaebo wygrał bieg na 10 km techniką klasyczną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w fińskiej Ruce. Klaebo w piątek… » więcej 2022-11-26, godz. 15:00 MŚ 2022 - Szczęsny obronił rzut karny w meczu z Arabią Saudyjską Bramkarz reprezentacji Polski Wojciech Szczęsny obronił rzut karny w doliczonym czasie pierwszej połowy meczu z Arabią Saudyjską w grupie C piłkarskich mistrzostw… » więcej 2022-11-26, godz. 15:00 MŚ 2022 - Tunezja - Australia 0:1 (opinie) Po meczu piłkarskich mistrzostw świata Tunezja - Australia (0:1) powiedzieli: Jalel Kadri (trener Tunezji): 'Nie ma cudów w piłce, a tylko coś takiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »