Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-30, 12:27 Autor: PAP

Piątek (30.09) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Kolejka pojazdów ciężarowych do odprawy celnej na przejściu granicznym Rosja-Kazachstan. Mężczyźni próbują przekroczyć granicę z powodu częściowej mobilizacji, którą ogłosił Putin [fot. PAP/EPA/PAVEL TABARCHUK]
Kolejka pojazdów ciężarowych do odprawy celnej na przejściu granicznym Rosja-Kazachstan. Mężczyźni próbują przekroczyć granicę z powodu częściowej mobilizacji, którą ogłosił Putin [fot. PAP/EPA/PAVEL TABARCHUK]
(20:50) Bałtyccy przyjaciele Ukrainy są za tym, by przyjąć ją do NATO jak najszybciej

"Bałtyccy przyjaciele Ukrainy w pełni opowiadają się za przyjęciem Ukrainy do NATO jak najszybciej. Ukraińska inspirująca odwaga może jedynie wzmocnić nasz sojusz" - napisał na Twitterze minister, dodając symbole z flagami Łotwy, Estonii, Litwy i Ukrainy.

Dowiedz się więcej

(20:00) Izba Reprezentantów uchwaliła w piątek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów

Głosowanie w Izbie Reprezentantów przebiegło w dużej mierze wedle podziałów partyjnych; za głosowali wszyscy Demokraci oraz 10 Republikanów, przeciwko było 201 Republikanów.

Dowiedz się więcej

(19:30) Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret o jesiennym poborze do wojska, który ma objąć 120 tys. osób

Jesienny pobór ma trwać od 1 listopada do 31 grudnia

Dowiedz się więcej

(17:50) Pomoc dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powody sytuacji ekologicznej na Odrze, staje się faktem

Przepisy dotyczące wsparcia dla nadodrzańskich firm weszły dziś w życie. Tak jak zapewniliśmy, tak też się stało, nie zostawiliśmy poszkodowanych samym sobie.

Dowiedz się więcej

(16:30) Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna

W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na terenie których w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie.

Dowiedz się więcej

(15:00) Zniszczenie gazociągów na Bałtyku wyznacza „punkt zwrotny w bezpieczeństwie wewnętrznym kraju"

„Łączymy siły i wzmacniamy środki ochrony” – podkreśliła Faeser, zapewniając, że rząd zamierza „zainwestować 20 miliardów euro w ochronę sieci i systemów”. „Bezpieczeństwo nie jest za darmo” – dodała.

Dowiedz się więcej

(14:10) Operacja wojsk ukraińskich pod Łymanem, mieście w obwodzie donieckim, jest bliska ukończenia

Rzecznik przekazał portalowi Suspilne, że "trwa jeszcze operacja" otoczenia zgrupowania wojsk Rosji. Zastrzegł, że nie może podać szczegółów na temat sytuacji w terenie.

Dowiedz się więcej

(13:00) Dziś złożyłem rezygnację z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformował w piątek w mediach społecznościowych Michał Dworczyk.

Informacje Dworczyk przekazał na Twitterze. "Dziś złożyłem rezygnację z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - napisał polityk. "Dziękuję Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, kierownictwu PiS oraz wszystkim pracownikom KPRM za zaufanie i blisko 5 lat współpracy" - dodał.

Dowiedz się więcej.

(12:20) Rząd Norwegii poinformował w piątek o zwiększeniu ochrony granicy z Rosją na dalekiej północy w obawie przed napływem rosyjskich imigrantów. Nie wykluczono zamknięcia jedynego przejścia granicznego w Storskog.

"Mobilizacja wojskowa w Rosji i ewentualny zakaz podróżowania rosyjskich obywateli zwiększa ryzyko nielegalnych przekroczeń granicy norwesko-rosyjskiej" - podkreśliła w komunikacie minister sprawiedliwości i zarządzania kryzysowego Emilie Enger Mehl.

Dowiedz się więcej.

(9:50) Demokratyczny świat solidarny w obliczu planowanej aneksji okupowanych terenów Ukrainy przez Rosję

Rosyjskie władze zapowiedziały na piątek aneksję okupowanych terenów na południu i wschodzie Ukrainy, usankcjonowaną w wyniku nielegalnych referendów. Nigdy, nigdy, nigdy nie uznamy roszczeń Kremla wobec terytorium sąsiedniego państwa - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden, cytowany przez BBC.

Dowiedz się więcej.

(9:10) Poleciłem szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przeprowadzenie konsultacji z szefami obrony Danii, Szwecji i Norwegii ws. bezpieczeństwa na Bałtyku - poinformował w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

"Zgodnie z decyzją, którą podjęliśmy podczas środowego posiedzenia Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, poleciłem szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przeprowadzenie konsultacji z szefami obrony Danii, Szwecji i Norwegii oraz wypracowanie rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa na Bałtyku" - napisał na Twitterze wicepremier.

Dowiedz się więcej.

(8:50) Poseł Suski o dymisji szefa KPRM: chodzi o włamanie na skrzynkę mejlową

Chodzi o włamanie na skrzynkę mejlową, które dotknęło wielu z nas, mnie również - powiedział poseł PiS Marek Suski, pytany o powody dymisji Michała Dworczyka z funkcji szefa KPRM. To decyzja odpowiedzialności za Polskę - dodał.

Dowiedz się więcej.

(7:20) Rosyjscy agenci od lat atakują Zachód – szpiegują polityków, infiltrują ich systemy komputerowe, przeprowadzają operacje sabotażowe, a nawet dopuszczają się zabójstw osób, uznanych za wrogów Moskwy. Niemcy bardzo późno dostrzegły to niebezpieczeństwo – analizuje portal niemieckiego tygodnika „Spiegel”.

Jak pisze "Spiegel" rosyjscy szpiedzy, nazywani „nielegalnymi” lub „śpiochami”, to najczęściej mężczyźni i kobiety o dokładnie spreparowanych życiorysach, którzy od lat żyją spokojnie na Zachodzie, mocno zintegrowani z lokalnymi społecznościami. Dziesiątki z nich żyj w krajach zachodnich jeszcze od czasów sowieckich.

Dowiedz się więcej.

(7:00) W piątek późnym popołudniem w Zabrzu zostanie odsłonięty pomnik prof. Zbigniewa Religi – zmarłego przed 13 laty wybitnego lekarza, naukowca i polityka, związanego przez wiele lat z tym miastem.

To właśnie w Zabrzu w 1985 r. prof. Zbigniew Religa, wraz ze swoim zespołem, przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Prof. Religa jest honorowym obywatelem Zabrza. Oficjalne odsłonięcie pomnika będzie częścią obchodów setnej rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich.

Dowiedz się więcej.

(6:50) Opolskie/ Archeolodzy przebadali lazaret w niemieckim obozie w Łambinowicach

Igły lekarskie, fragment maszynki do golenia, guziki bieliźniane i mundurowe, metalowe naczynia, żeliwne elementy piecyków grzewczych - to tylko niektóre odkrycia dokonane przez archeologów w lazarecie na terenie niemieckiego obozu z czasów II wojny światowej w Łambinowicach (Opolskie).

Dowiedz się więcej.

(6:20) Kraje europejskie na walkę ze skutkami rosnących cen energii wydały lub planują wydać 500 mld euro od września 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków cena energii elektrycznej w Europie jest najwyższa w Wielkiej Brytanii.

Instytut zwrócił uwagę, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Europie wzrosły w sierpniu br. średnio o 50 proc. względem stycznia 2021 r. Największe wzrosty odnotowano w Holandii (180 proc.), Włoszech (144 proc.), Wielkiej Brytanii (132 proc.) i Estonii (121 proc.).

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2024-04-27, godz. 06:30 20 lat Polski w UE/ Ekspertka: Rosjanie w krajach bałtyckich popierają UE, bo z niej korzystają Rosyjskojęzyczni mieszkańcy Litwy i Łotwy popierają Unię Europejską niezależnie od ich stanowiska wobec wojny w Ukrainie, bo korzystają z przywilejów… » więcej 2024-04-27, godz. 06:30 20 lat Polski w UE/ Nie tylko kwoty mleczne. Z jakich powodów akcesja Polski wisiała na włosku Chociaż Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku, to sprawa akcesji rozstrzygnęła się półtora roku wcześniej na szczycie w Kopenhadze. Kluczowe… » więcej 2024-04-27, godz. 06:30 Włochy/ Spadkobiercy Księcia Śmiechu zastrzegli jego imię jako markę Spadkobiercy najpopularniejszego włoskiego aktora Toto, zwanego Księciem Śmiechu, walczą ze zjawiskiem wykorzystywania jego pseudonimu artystycznego i wizerunku… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 Iga Świątek wkroczyła w świat gier wideo Iga Świątek zdążyła już przyzwyczaić kibiców do swojego wizerunku na pierwszych stronach sportowych i lifestyleowych pism. Teraz zaliczyła swój okładkowy… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 Rektor Uniwersytetu Śląskiego: chcemy uruchomić "Naukowy Program dla Śląska" (wywiad) Zamierzamy jesienią uruchomić „Naukowy Program dla Śląska”, czyli fundusz na badania w kluczowych dla regionu obszarach. Jego celem będzie wskazywanie… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 W sobotę XV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej; wśród gości m.in. Władysław Żmuda, Radosław… W turnieju weźmie udział blisko 400 młodych piłkarek i piłkarzy. Zawodnikom grającym na stadionie OSiR Bemowo w Warszawie kibicować będą byli reprezentanci… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 20 lat w UE/ Ekspert: Polacy po 20 latach członkostwa - bardziej eurorealiści niż euoroentuzjaści Po 20 latach obecności w UE, Polacy to bardziej eurorealiści niż euroentuzjaści; widzą zalety Unii, korzyści dla siebie z bycia w tej wspólnocie, ale też… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 20 lat Polski w UE/ Olbrycht: następne rozszerzenie Unii zupełnie ją zmieni (wywiad) Na ten moment nie wiadomo, które z państw wejdzie w szeregi UE jako dwudzieste ósme; wiadomo jednak, że to kolejne poszerzenie zupełnie zmieni Wspólnotę… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Sztuczna inteligencja może usprawnić diagnostykę rzadkich chorób genetycznych Dzięki systemowi uczenia maszynowego o nazwie AI-MARRVEL (AIM) genetycy będą mogli szybciej i łatwiej diagnozować choroby genetyczne spowodowane przez mutację… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Prognoza pogody na 27 i 28 kwietnia Jak informuje IMGW, Polska znajduje się w obszarze nieco podwyższonego ciśnienia, jedynie na północnym zachodzie kraju zaznaczy się wpływ rozległego układu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »