Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 21:40 Autor: PAP

MSWiA wpisało na listę sankcyjną spółkę Gazprom Export LLC

Resort spaw wewnętrznych i administracji wpisał na listę sankcyjną spółkę Gazprom Export LCC. Jak dodano chodzi m.in. o zamrożenie wszystkich środków finansowych na terenie Polski - depozytu zabezpieczającego umowę z Gaz-System.

Zgodnie z decyzją szefa MSWiA zastosowanymi środkami sankcyjnymi są: zamrożenie wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych; zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych; zakaz świadomego i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych wyżej.


W uzasadnieniu decyzji wskazano, że Gazprom Export LCC (dalej GEX) jest spółką w 100 proc. należącą do PAO Gazprom, która został wpisana na amerykańską listę sankcyjną. Dodano, że pierwszym wiceprezesem Gazprom Export jest też Mikhail Lonidovich Sereda, który także jest objęty sankcjami USA.


Jak wskazano, GEX występuje w relacjach z PAO Gazprom z partnerami zagranicznymi w roli pośrednika. "Działalność GEX ma strategiczne znaczenie dla rządu Federacji Rosyjskiej. Głównym jej przedmiotem jest eksport gazu ziemnego. W 2021 r. GEX uzyskała przychody w wysokości 22,3 mld rubli. Spółka GEX działa zatem w sektorach gospodarczych zapewniających rządowi Federacji Rosyjskiej istotne źródło dochodów, a tym samym jest odpowiedzialna za materialne lub finansowe wspieranie działań, które podważają lub zagrażają integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy" - podkreślono.


Przypomniano, że zgodnie z dekretem rządu rosyjskiego z 11 maja br., który wykonywał dekret prezydenta Władimira Putina z 3 maja br., spółka EuRoPol Gaz - czyli właściciel polskiego odcinka gazociągu Jamał Europa - został wpisany na listę sankcyjną w Rosji. Z tego powodu 31 maja br. GEX złożył polskiemu operatorowi gazociągów przemysłowych Gaz-Systemowi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy przesyłowej ze skutkiem na 1 października br. "Wskutek zgodnych oświadczeń woli ww. umowa przesyłowa między Gaz-System a GEX ulegnie rozwiązaniu z dnia 1 października 2022 r." - poinformowano w uzasadnieniu decyzji MSWiA.


Dodano, że mając na uwadze rozwiązanie umowy szef MSWiA zwrócił się do szefa ABW o opinię w kwestii zasadności wpisania GEX na listę sankcyjną. "Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, poinformował Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, że biorąc pod uwagę znaczenie GEX dla Federacji Rosyjskiej, należy uznać, że podmiot ten spełnia warunek do objęcia środkami ograniczającymi, o których mowa w art. 1 ust. 2 ustawy, ze względu na jego wpływ na dochody budżetu FR i tym samym na możliwość finansowania agresji przeciwko Ukrainie" - podkreślono.


Wskazano, że w zawiązku z tym, iż GEX posiada na trenie Polski środki finansowe jako depozyt zabezpieczający umowę z Gaz-System oraz z uwagi na rozwiązanie tej umowy z dniem 1 października br. oraz konieczność zwrotu depozytu zabezpieczającego umowę, "zachodzi uzasadnione podejrzenie, że środki te mogą zostać wykorzystane do finansowania przez władze FR agresji na Ukrainę".


"Podmiot wymieniony w sentencji niniejszej decyzji jest podmiotem, który ze względu na powiązania z rządem Federacji może zostać wykorzystany do dysponowania środkami finansowymi lub zasobami gospodarczymi w rozumieniu rozporządzenia 269/2014 w celu bezpośredniego lub pośredniego wsparcia agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego 2022 r. lub poważnego naruszenia praw człowieka lub represji wobec społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej lub którego działalność stanowi inne poważne zagrożenie dla demokracji lub praworządności w Federacji Rosyjskiej lub na Białorusi" - wyjaśniono.


Jak poinformowano, całość korespondencji szefa ABW w niniejszej kwestii ma charakter niejawny.


Tzw. ustawa sankcyjna umożliwiła objęcie sankcjami osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście MSWiA. Na liście zamieszczani są ci, którzy wspierają rosyjską agresję na Ukrainie lub naruszenia praw człowieka i represje w Rosji i na Białorusi. Listę sankcyjną MSWiA opublikowało pod koniec kwietnia. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ mmu/


Kraj i świat

2022-12-01, godz. 18:50 Podkarpackie/ Ok. 8 mln zł dostał powiat jarosławski na scalenia gruntów Ok. 8 mln zł otrzymał powiat jarosławski na scalenia gruntów na terenie gminy Chłopice. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW)… » więcej 2022-12-01, godz. 18:50 Hiszpania/ Minister obrony: listy z materiałami wybuchowymi nie sprawią, że wstrzymamy pomoc dla Ukrainy Hiszpańska minister obrony Margarita Robles podczas czwartkowej wizyty w Odessie oświadczyła, że przesyłki z ładunkami wybuchowymi, wysłane przez nieznanych… » więcej 2022-12-01, godz. 18:50 Centrum Historii Żydów uruchamia projekt badań DNA dla ocalałych z Holokaustu Coraz bardziej nowatorskie badania DNA otworzyły zupełnie nowe możliwości przed genealogią. Postanowiło je wykorzystać nowojorskie Centrum Historii Żydów… » więcej 2022-12-01, godz. 18:50 MŚ 2022 - Coman o Lewandowskim: najlepiej, jeśli w ogóle nie ma piłki Piłkarz reprezentacji Francji i Bayernu Monachium Kingsley Coman z uznaniem mówi o Robercie Lewandowskim, swoim byłym koledze klubowym, przeciwko któremu zagra… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Niemcy/ Szef NATO: Wspieranie Ukrainy kosztuje, ale jeśli Putin wygra świat będzie bardziej niebezpieczny Wspieranie Ukrainy jest kosztowne, ale jeśli rosyjski przywódca Władimir Putin wygra wojnę, świat stanie się bardziej niebezpieczny - powiedział w czwartek… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 MŚ 2022 - odpadła trzecia drużyna poprzedniego mundialu Reprezentacja Belgii, trzecia drużyna mistrzostw świata 2018 w Rosji, odpadła już po fazie grupowej mundialu w Katarze. W czwartek 'Czerwone Diabły' zremisowały… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 MŚ 2022 - Chorwacja - Belgia 0:0 (opis) Grupa F: Chorwacja - Belgia 0:0. Żółta kartka - Belgia: Leander Dendoncker. Sędzia: Anthony Taylor (Anglia). Widzów 43 984. Chorwacja: Dominik Livakovic… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Ukraina/ Sztab: w listopadzie Rosja użyła przeciwko nam ok. 240 pocisków manewrujących i 80 dronów W listopadzie rosyjska armia zastosowała przeciwko Ukrainie 239 pocisków manewrujących i 80 dronów bojowych typu Shahed-136 - poinformował w czwartek Ołeksij… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Śląskie/ Pięć osób trafiło do szpitala z objawami podtrucia tlenkiem węgla Pięć osób, w tym troje dzieci, zostało poszkodowanych, w jednym z domów z Rudzie Śląskiej; prawdopodobnie na skutek podtrucia tlenkiem węgla. Wszyscy trafili… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Świętokrzyskie/ Koniec utrudnień na dk 74 w Górnie Odblokowany został pas ruchu w kierunku Kielc na drodze krajowej nr 74 w Górnie (Świętokrzyskie). Zderzyły się tam trzy samochody osobowe. Jedna osoba została… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »