Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 14:00 Autor: PAP

Wicepremier Gliński: Franciszek Pieczka był mistrzem zawodu, pełnym skromności i życzliwości (krótka2)

Franciszek Pieczka był mistrzem zawodu, a jednocześnie człowiekiem pełnym skromności i życzliwości dla innych - zaznaczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych aktora.

List odczytała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.


"Wiadomość o śmierci Franciszka Pieczki pogrążyła w smutku i żalu środowisko artystyczne w naszym kraju oraz sympatyków jego talentu" - podkreślił szef MKiDN. "Żegnamy wspaniałego człowieka, wielkiego aktora, mistrza słowa, nestora scen polskich zapamiętanego z wielu wybitnych kreacji teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Jego ciepły, charakterystyczny głos jest rozpoznawany przez niemal każdego Polaka" - zaznaczył.


"Z urodzenia Ślązak, absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, rozpoczął karierę na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze" - napisał prof. Gliński. "Kolejnym etapem jego drogi zawodowej był Kraków, gdzie współtworzył Teatr Ludowy w Nowej Hucie, a następnie uświetniał swoim aktorskim kunsztem spektakle w Starym Teatrze w Krakowie, w którym zagrał między innymi tytułową rolę Woyzecka w spektaklu w reżyserii Konrada Swinarskiego oraz Glendowera w +Królu Henryku IV+ Szekspira w reżyserii Jerzego Jarockiego" - przypomniał.


Piotr Gliński dodał, że artysta występował również na warszawskich scenach. "Był związany z Teatrem Dramatycznym, w którym wcielił się w tytułową postać Marchołta w przedstawieniu Ludwika René, a następnie, przez ponad 40 lat, z Teatrem Powszechnym. Za role, które stworzył na tej scenie, był wielokrotnie nagradzany. Uznanie krytyków zyskały między innymi kreacje Żyda w +Weselu+ czy Ala Lewisa w spektaklu +Słoneczni chłopcy+" - wskazał w liście szef MKiDN.


Wspomniał również, że "Franciszek Pieczka posiada niezwykle bogate dossier filmowe i telewizyjne". "Niezapomniana pozostanie tytułowa rola w +Żywocie Mateusza+ w filmie Witolda Leszczyńskiego. Do innych znakomitych kreacji artysty należą: Czepiec w +Weselu+ i Muller w +Ziemi Obiecanej+ w pamiętnych filmach Andrzeja Wajdy, tytułowy Jańcio Wodnik w obrazie Jana Jakuba Kolskiego czy Karczmarz Tag w +Austerii+, filmie Jerzego Kawalerowicza. Nie sposób nie wspomnieć też o roli Gustawa Jelenia (Gustlika) w legendarnym serialu +Czterej pancerni i pies+ czy wcieleniu Stacha Japycza w popularnym serialu telewizyjnym +Ranczo+" - podkreślił Gliński. Dodał, że "w słuchowisku +W Jezioranach+ artysta wcielał się przez lata w postać Wojciaszka Pawlacza – ojca rodu".


Wicepremier Gliński przypomniał, że artysta, w uznaniu dla jego wielowymiarowych osiągnięć dla kultury polskiej, został odznaczony Orderem Orła Białego, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


Jak ocenił, "Franciszek Pieczka był mistrzem zawodu, a jednocześnie człowiekiem pełnym skromności i życzliwości dla innych". "Taki obraz artysty, utrwalony we wspomnieniach bliskich, przyjaciół oraz odbiorców jego talentu pozostanie w wiecznej pamięci" - podkreślił prof. Piotr Gliński.(PAP)


Autorzy: Anna Kruszyńska, Agnieszka Gorczyca, Maciej Replewicz


akr/ ag/ mr/ pat/


Kraj i świat

2022-11-26, godz. 16:20 MŚ 2022 - Michniewicz po meczu z Arabią Saudyjską: w pełni zasłużone zwycięstwo (krótka) 'Cztery punkty niczego nie rozwiązują, ale cieszymy się bardzo z wygranej' - powiedział tuż po zakończeniu meczu mistrzostw świata z Arabią Saudyjską… » więcej 2022-11-26, godz. 16:10 Rzeszów/ Wystartował miejski program dofinansowania in vitro Miejski program finansowania in vitro ruszył w sobotę w Rzeszowie. Będzie mogło z niego skorzystać co najmniej 40 par - mieszkańców stolicy Podkarpacia. » więcej 2022-11-26, godz. 16:10 MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0 (wynik) Grupa C: Polska - Arabia Saudyjska 2:0 (1:0). Bramki: 1:0 Piotr Zieliński (39), 2:0 Robert Lewandowski (82). Żółta kartka - Polska: Jakub Kiwior, Matty… » więcej 2022-11-26, godz. 16:00 Papież: autorytarne sprawowanie władzy w zakonach sprzyja też nadużyciom seksualnym Papież Franciszek ostrzegł, że 'autorytarne, czasem despotyczne' formy sprawowania władzy w zakonach mogą sprzyjać także nadużyciom seksualnym. Zwrócił… » więcej 2022-11-26, godz. 16:00 Białoruś/ Minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej „zmarł nagle”; „jeszcze wczoraj omawiał plany na nadchodzący… Informując w sobotę o nagłej śmierci Uładzimira Makieja, państwowa agencja BiełTA, powołała się na rzecznika MSZ Anatola Hłaza. W jednej z wypowiedzi… » więcej 2022-11-26, godz. 15:50 MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0 (bramka) Grupa C: Polska - Arabia Saudyjska 2:0 w 82. min. Bramki: 1:0 Piotr Zieliński (39), 2:0 Robert Lewandowski (82). Żółta kartka - Polska: Jakub Kiwior… » więcej 2022-11-26, godz. 15:40 Wrocław/ Wybuch na parkingu przed centrum handlowym; poszkodowana jedna osoba Służby interweniowały w sobotę na parkingu przed centrum handlowym Marino we Wrocławiu w związku ze zgłoszeniem o wybuchu, do którego miało dojść w… » więcej 2022-11-26, godz. 15:40 Hiszpania/ Pożar w hotelu w centrum Barcelony, jedna osoba nie żyje W czterogwiazdkowym hotelu Zenit Borrel w centralnej dzielnicy Barcelony - Eixample wybuchł w sobotę pożar. Jedna osoba - 58-letni mężczyzna zginął, a trzy… » więcej 2022-11-26, godz. 15:40 Prezydent Ukrainy: chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw Chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw w ramach inicjatywy 'Zboże z Ukrainy'. Ukraina doświadczyła ludobójstwa… » więcej 2022-11-26, godz. 15:30 Ukraina/ Premier Morawiecki: Rosja chce rzucić Ukrainę na kolana (krótka) Rosja atakuje różnego rodzaju infrastrukturę cywilną, infrastrukturę energetyczną, wodno-kanalizacyjną, bo chce rzucić Ukrainę na kolana; nie udało im… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »