Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 13:40 Autor: PAP

Sejm/ PiS, KO, Koalicja Polska i Polska 2050 poparły projekt ustawy dotyczący przedłużenia kadencji KEN

PiS, KO, Polska 2050 i Koalicja Polska poparły projekt noweli dotyczący przedłużenia kadencji Komisji Ewaluacji Nauki (KEN). Opozycja krytykowała jednak poprawki zgłoszone przez PiS w czasie prac w komisji, które dotyczyły zwiększenia liczby uczelni, które mogą prowadzić kierunki medyczne.

W czwartek w Sejmie posłowie dyskutowali w czasie II czytania na temat projektu noweli ustawy wprowadzającej ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W pierwotnym kształcie projekt ten - przygotowany przez grupę posłów PiS - miał wprowadzać zmiany jedynie w kadencji Komisji Ewaluacji Nauki. Powodem przedłużenia kadencji KEN jest fakt, że wiele podmiotów zgłosiło odwołanie od wyników ewaluacji jakości działalności naukowej, co przysporzy KEN więcej pracy.


PiS, KO, Koalicja Polska i Polska 2050 poparły projekt. Żadne z ugrupowań nie zgłosiło dodatkowych poprawek. Opozycja krytykowała jednak poprawki zgłoszone wcześniej przez PiS w czasie prac w komisji, które - jak zauważono - nie dotyczyły pierwotnej tematyki projektu. Określono je jako "wrzutki".


Wskazano na poprawkę, która pozwala na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim lub lekarsko-dentystycznym na uczelniach, które przystąpiły do konkursu w programie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Obecny na posiedzeniu Sejmu wiceszef MEiN Wojciech Murdzek bronił tego zapisu. "Niekwestionowaną kwestią jest niewystarczająca ilość lekarzy" - zaznaczył.


"Propozycja dopisania kolejnych uczelni myślę, że jest głęboko przemyślana, ponieważ mówimy o uczelniach tych, które spełniły najwyższe kryteria startując w konkursie uczelni badawczych" - zaznaczył.


Projekt noweli polega na przedłużeniu pierwszej kadencja Komisji Ewaluacji Nauki (KEN) do 31 marca 2023 r. Według obowiązujących przepisów trwa ona do 31 grudnia 2022 r. Zgodnie z projektem, druga kadencja Komisji Ewaluacji Nauki trwać będzie od 1 kwietnia 2023 r. do 31 grudnia 2027 r. Maciej Lasek (KO) co prawda poparł w imieniu klubu przedłużenie kadencji KEN, jednak przychylał się do wydłużenia kadencji o rok. Takie było też stanowisko Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak wyjaśniono, pozostawiłoby to wystarczający czas na wyłonienie nowego składu KEN i "spowodowało, że niepotrzebne byłoby wprowadzanie jednorazowych zmian czasu trwania kolejnej, drugiej kadencji Komisji."


Artur Dziambor (Konfederacja) również uznał, że przedłużenie kadencji o rok byłoby bardziej słuszne. Według niego powodem dla którego wnioskodawcy nie zgodzili się na taką poprawkę są wybory parlamentarne zaplanowane na 2023 r. "Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, ze po wyborach to nie wy będziecie decydować, więc warto zrobić tę zmianę przed wyborami, no bo wtedy wasi ludzie tam będą obsadzeni" - stwierdził, zwracając się do posłów PiS.


Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek bronił przedłużenia kadencji KEN o 3 miesiące. "Przewidujemy, że w granicach około dwóch miesięcy te prace zostaną zakończone" - mówił minister, nawiązując do pracy komisji w obliczu dużej liczby odwołań uczelni od wyników ewaluacji.


Posłowie opozycji nie tylko odnosili się do samego projektu, ale krytykowali resort edukacji i nauki za sposób przeprowadzenia ewaluacji jakości działalności naukowej. Maciej Lasek wskazał m.in. na brak przejrzystości w wyborze czasopism, które znajdują się na liście punktowanej MEiN.


Również Marcin Kulasek (Lewica) mówił o tym, że ewakuacja wywoływała w środowisku naukowym wiele emocji, jednak nie powiedział jakie jest stanowisko jego klubu na temat projektu noweli. Ocenił jednak, że ustawa ma swoje uzasadnienie. "Być może uspokoi ona trochę emocje w środowisku naukowym" - dodał. Alarmował też o kiepskiej sytuacji finansowej pracowników naukowych.


W czasie prac nad ustawą wprowadzono też poprawkę dotyczącą środków finansowych dla uczelni w formie dotacji celowych, które nie zostały wykorzystane w latach 2021-2022. Zgodnie z poprawką przejdą one na rok 2023. Inna dotyczy możliwości przekierowania strumieni finansowania z działalności inwestycyjnej uczelni na działalność bieżącą.


Projekt noweli zmienia trzy ustawy: ustawy – Przepisy wprowadzające prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz ustawy o zmianie ustawy prawo szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw.(PAP)


Autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ mhr/


Kraj i świat

2022-11-26, godz. 16:00 Papież: autorytarne sprawowanie władzy w zakonach sprzyja też nadużyciom seksualnym Papież Franciszek ostrzegł, że 'autorytarne, czasem despotyczne' formy sprawowania władzy w zakonach mogą sprzyjać także nadużyciom seksualnym. Zwrócił… » więcej 2022-11-26, godz. 16:00 Białoruś/ Minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej „zmarł nagle”; „jeszcze wczoraj omawiał plany na nadchodzący… Informując w sobotę o nagłej śmierci Uładzimira Makieja, państwowa agencja BiełTA, powołała się na rzecznika MSZ Anatola Hłaza. W jednej z wypowiedzi… » więcej 2022-11-26, godz. 15:50 MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0 (bramka) Grupa C: Polska - Arabia Saudyjska 2:0 w 82. min. Bramki: 1:0 Piotr Zieliński (39), 2:0 Robert Lewandowski (82). Żółta kartka - Polska: Jakub Kiwior… » więcej 2022-11-26, godz. 15:40 Wrocław/ Wybuch na parkingu przed centrum handlowym; poszkodowana jedna osoba Służby interweniowały w sobotę na parkingu przed centrum handlowym Marino we Wrocławiu w związku ze zgłoszeniem o wybuchu, do którego miało dojść w… » więcej 2022-11-26, godz. 15:40 Hiszpania/ Pożar w hotelu w centrum Barcelony, jedna osoba nie żyje W czterogwiazdkowym hotelu Zenit Borrel w centralnej dzielnicy Barcelony - Eixample wybuchł w sobotę pożar. Jedna osoba - 58-letni mężczyzna zginął, a trzy… » więcej 2022-11-26, godz. 15:40 Prezydent Ukrainy: chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw Chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw w ramach inicjatywy 'Zboże z Ukrainy'. Ukraina doświadczyła ludobójstwa… » więcej 2022-11-26, godz. 15:30 Ukraina/ Premier Morawiecki: Rosja chce rzucić Ukrainę na kolana (krótka) Rosja atakuje różnego rodzaju infrastrukturę cywilną, infrastrukturę energetyczną, wodno-kanalizacyjną, bo chce rzucić Ukrainę na kolana; nie udało im… » więcej 2022-11-26, godz. 15:10 PŚ w biegach - w Ruce Klaebo najszybszy na 10 km techniką klasyczną Norweg Johannes Hoesflot Klaebo wygrał bieg na 10 km techniką klasyczną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w fińskiej Ruce. Klaebo w piątek… » więcej 2022-11-26, godz. 15:00 MŚ 2022 - Szczęsny obronił rzut karny w meczu z Arabią Saudyjską Bramkarz reprezentacji Polski Wojciech Szczęsny obronił rzut karny w doliczonym czasie pierwszej połowy meczu z Arabią Saudyjską w grupie C piłkarskich mistrzostw… » więcej 2022-11-26, godz. 15:00 MŚ 2022 - Tunezja - Australia 0:1 (opinie) Po meczu piłkarskich mistrzostw świata Tunezja - Australia (0:1) powiedzieli: Jalel Kadri (trener Tunezji): 'Nie ma cudów w piłce, a tylko coś takiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »