Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 12:50 Autor: PAP

Lublin/ Odsłonięcie muralu poświęconego mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu

Mural poświęcony mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze” odsłonięto w czwartek w Lublinie na ścianie jednej z kamienic przy ul. Unickiej. Uczestnicy spotkania podkreślali, że mural ma być symbolem wszystkich Żołnierzy Niezłomnych.

W uroczystym odsłonięciu muralu wzięli udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, siostrzenica Hieronima Dekutowskiego Krystyna Frąszczak, wiceprezes Fundacji im. Hieronima Dekutowskiego "Zapory" w Tarnobrzegu.


Prezes IPN podkreślił, że mjr Dekutowski przebył długą drogę z rodzinnego Tarnobrzega, aby znaleźć się na ziemi lubelskiej. "I szybko stał się jej bohaterem jako żołnierz Armii Krajowej – największej podziemnej armii świata. Blisko 90 akcji wymierzonych w niemieckiego okupanta i konfidentów, tych którzy współpracowali z okupantem i najeźdźcą" – przypomniał.


Nawrocki zwrócił uwagę, że mjr Dekutowski reprezentował wolę polskiego narodu. "To on był oparciem dla ludności cywilnej całej Lubelszczyzny i, gdy rozbijał posterunki milicji, gdy skazywał konfidentów, służył wolnej i niepodległej Polsce, i za to zapłacił największą cenę" – mówił.


"Dziś spogląda na nas dumny Hieronim Dekutowski +Zapora+ - dumny z wolnej, niepodległej Rzeczpospolitej, która chce mu zameldować i powiedzieć, że to wszystko miało ogromny sens. (…) I choć patrzy na nas człowiek młody, bo miał tylko 31 lat, gdy mordowali go komuniści, to jest też uosobieniem i symbolem pewnej mądrości, która jest tak ważna dla naszej młodzieży – tej mądrości, która mówi, że w obliczu zła to bierność jest grzechem, a reagowanie na zło jest cnotą. Cnotą, która jest w stanie wznosić niepodległe i demokratyczne państwa" – podkreślił prezes IPN.


Siostrzenica mjr. Hieronima Dekutowskiego Krystyna Frąszczak przyznała, że przez całe lata jej rodzina "czuła na sobie odium hańby". To się czuło w szkole, w szeptach, na ulicach, to się czytało w gazetach. (…) Moja rodzina mówiła mi inaczej, ale to odium wokół było" – powiedziała.


Nawiązując do muralu powstałego w Lublinie podkreśliła, że upamiętnia on nie tylko postać mjr. Hieronima Dekutowskiego, ale ma być także symbolem wszystkich Żołnierzy Niezłomnych. "W tle wymalowana jest bitwa pod Krężnicą, która trwała kilka godzin i była stoczona oddziałami niemieckimi" – powiedziała Krystyna Frąszczak.


Uzupełniła, że odsłonięty w czwartek mural stanowi także podziękowanie dla Lubelszczyzny. "Pomyśleliśmy sobie, że mural musi powstać w Lublinie – on tutaj ukrywał się; w Lublinie, na Lubelszczyźnie walczył, miał swoje oddziały i Lubelszczyzna przechowała jego dobre imię" – podziękowała siostrzenica mjr. Dekutowskiego.


Mural można oglądać na ścianie kamienicy przy ul. Unickiej 2 w Lublinie. Autorem projektu jest Krzysztof Wyrzykowski.


Hieronim Dekutowski "Zapora" był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnym, legendarnym dowódcą oddziałów partyzanckich AK i WiN. Skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Zamordowany został 7 marca 1949 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.


Szczątki Hieronima Dekutowskiego zostały odnalezione latem 2012 roku podczas prac prowadzonych przez IPN w Kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Uroczysty pogrzeb odbył się 27 września 2015 r., a szczątki "Zapory" spoczęły w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych znajdującym się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ pat/


Kraj i świat

2022-11-27, godz. 12:40 MŚ 2022 - Portugalczyk Danilo nie zagra w dwóch kolejnych meczach Danilo Pereira, środkowy obrońca piłkarskiej reprezentacji Portugalii i Paris Saint-Germain, doznał złamania trzech żeber na treningu i nie zagra w dwóch… » więcej 2022-11-27, godz. 12:30 Ekstraklasa piłkarska – prezes Wisły: wszyscy dostali szansę grania 28 piłkarzy Wisły Płock wróciło z tournee po Słowacji. „Wszyscy dostali szansę, by zaprezentować swoje umiejętności podczas rozgrywanych spotkań… » więcej 2022-11-27, godz. 12:30 Niedzielski: systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie - tempo szybsze niż zakładane Systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie. Tempo w ostatnich dwóch latach było szybsze niż zakładane. Do planów dołożyliśmy dodatkowe… » więcej 2022-11-27, godz. 12:20 Wrocław/ Wystawa eksponatów ze skarbca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dotychczas nieudostępniane szerszej publiczności eksponaty pochodzące ze skarbca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu będzie można oglądać od poniedziałku… » więcej 2022-11-27, godz. 12:20 PŚ w skokach - Żyła piąty w Ruce, wygraną podzielili się Kraft i Granerud (opis) Piotr Żyła był piąty, a prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki zajął szóstą lokatę w niedzielnym konkursie w fińskiej Ruce, ale obronił pozycję… » więcej 2022-11-27, godz. 12:10 Łotwa/ 1 osoba zginęła, 26 rannych w zderzeniu autokaru z ciężarówką Jedna osoba zginęła, a 26 zostało rannych w zderzeniu estońskiego autokaru z ciężarówką w sobotę wieczorem na północy Łotwy - pisze w niedzielę agencja… » więcej 2022-11-27, godz. 11:50 Przemyśl/ Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz bez…” – od czwartku Trio Włodzimierza Nahornego, Kraków Street Band, polsko-niemiecko-ukraiński International Jazz Family, Bartek Halicki Septet - to gwiazdy, które wystąpią… » więcej 2022-11-27, godz. 11:50 MŚ 2022 - Japonia - Kostaryka 0:0 (do przerwy) Grupa E: Japonia - Kostaryka 0:0 do przerwy. Żółta kartka - Japonia: Miki Yamane. Kostaryka: Anthony Contreras. Sędzia: Michael Oliver (Anglia).(PAP)… » więcej 2022-11-27, godz. 11:40 Szydło dla i.pl: Tusk stawia w fatalnym świetle KE, ponieważ sugeruje, że bierze ona udział w walce politycznej Tusk stawia w fatalnym świetle przede wszystkim KE, ponieważ sugeruje, że bierze ona udział w walce politycznej i prowadzi intensywne działania, żeby doprowadzić… » więcej 2022-11-27, godz. 11:30 Łódzkie/ Policja bada okoliczności śmiertelnego wypadku niedaleko Kutna Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku na dk 92 między Kutnem a Krośniewicami (woj. łódzkie), gdzie auto osobowe potrąciło pieszego. Ustalono, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »