Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 12:40 Autor: PAP

Prezydent: medycy wojskowi od trzech lat stają na pierwszej linii frontu (opis)

Wybuch pandemii, zmagania z kolejnymi falami i mutacjami SARS-Cov-2, leczenie rannych w walce Ukrainy przeciw rosyjskiej agresji; medycy wojskowi od trzech lat stają na pierwszej linii frontu - powiedział prezydent Andrzej Duda na inauguracji roku akademickiego w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Prezydent podkreślił podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie, że WIM to wyjątkowe miejsce, w którym kształcą się kadry medyczne i rozwija się system bezpieczeństwa zdrowotnego państwa. Podziękował władzom i pracownikom Instytutu, który - jak mówił - odnowił wojskową służbę zdrowia w Polsce.


"Spotykamy się w szczególnym czasie. Już trzeci rok z rzędu konfrontują się państwo z bezprecedensowymi wyzwaniami. Najpierw w 2020 roku to był wybuch pandemii COVID-19, potem w 2021 r. - zmagania z kolejnymi falami i mutacjami SARS-Cov-2, wreszcie od 24 lutego tego roku, 2022 roku, to już wyzwanie typowo wojenne - leczenie weteranów i rannych w walce Ukrainy przeciw rosyjskiej agresji" - podkreślił Duda.


Prezydent zauważył, że medycy wojskowi od trzech lat "bez wytchnienia stają więc - śmiało można powiedzieć - na pierwszej linii frontu". "Każdego dnia znajdują się państwo w awangardzie ochrony przed tymi wszystkimi zagrożeniami. To właśnie Wojskowy Instytut Medyczny jako pierwszy zrealizował misje rozpoznawcze Covid i to tutaj, w maju 2020 roku, powstały pierwsze projekty szpitali tymczasowych" - dodał.


Jego zdaniem "doświadczenia zgromadzone przez ostatnie dekady i lata sprawiły, że stoimy dzisiaj u progu zmian w strukturze Wojska Polskiego". "I naszym obowiązkiem, dziejowym obowiązkiem jest przez najbliższe lata je zrealizować" - stwierdził.


"Obserwując przebieg wojny na Ukrainie nikt nie ma dziś wątpliwości, jak ogromną wagę ma system wojskowej ochrony zdrowia dla skuteczności działań na polu walki oraz także dla ochrony ludności cywilnej" - powiedział prezydent.


Przypomniał, że wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak powołał 1 września 2022 r. w MON Zespół ds. wypracowania rozwiązań organizacyjnych w obszarze zabezpieczenia medycznego przygotowujących siły zbrojne RP do przeciwdziałania skutkom sytuacji kryzysowych.


"Mam nadzieję, że zespół ten w efekcie swoich prac nie tylko doprowadzi do stworzenia systemu który będzie w stanie skutecznie odpowiedzieć na wszystkie potencjalne przyszłe wyzwania. Powtarzam: potencjalne, bo mam nadzieję, że Polska bezpośrednio z wyzwaniem wojennym nigdy się nie zmierzy. Ale przede wszystkim mam nadzieję, że w wyniku prac tego zespołu powstanie być może nowy rodzaj wojsk - wojska medyczne w strukturze polskich sił zbrojnych" - powiedział Duda


Dodał, że zadaniem zespołu jest przygotować rekomendacji dla reorganizacji systemu zabezpieczenia państwa polskiego na czas wojny i sytuacji kryzysowych, właśnie w obszarze wojska. "Nowy system ma być kompatybilny z już istniejącymi np. z systemem ratownictwa medycznego. Zespół ma wypracować nową koncepcję organizacji wojskowej ochrony zdrowia, a być może wzorem niektórych armii NATO właśnie nowy rodzaj sił zbrojnych czyli wojska medyczne. Być może tak je nazwiemy" - stwierdził prezydent.


Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni, prof. Grzegorz Gielerak zaznaczył, że "fundamentem rozwoju wojskowej służby zdrowia jest skuteczne wykorzystanie dotychczasowych osiągnięć i doświadczeń w tworzeniu nowej wiedzy, rozwoju innowacji odpowiadających potrzebom sił zbrojnych i podtrzymujących status lidera na rynku badań oraz usług medycznych".


Jego zdaniem, kierunki rozwoju medycyny wojskowej wyznaczają obszary wiedzy takie jak: chirurgia, ortopedia, traumatologia, medycyna podwodna, hiperbaryczna, intensywna terapia, choroby wewnętrzne, epidemiologia i choroby zakaźne. "Stanowią one oś budowy kwalifikacji i umiejętności definiujących rolę, zdania i znaczenie wojskowej służby zdrowia" - mówił.


Podkreślił, że nadzieja na usprawnienie wojskowej służby zdrowia leży w nowoczesny, profesjonalnym zarządzaniu kapitałem ludzkim. "To dziś, biorąc pod uwagę cały system ochrony zdrowia, największe wyzwanie. W naszej ocenie to właśnie logiczna i spójna kariera medyka wojskowego powinna być traktowana jako wypadkowa osobistych aspiracji oraz potrzeb sił zbrojnych" - stwierdził Gielerak.


"Dopiero dobrze wykształcony, odpowiednio zmotywowany przynależnością do zespołu wysokiej klasy specjalistów lekarz, pielęgniarka czy ratownik medyczny są oczekiwanym przez siły zbrojne walorem, w który w dalszej służbie powinien inwestować resort obrony" - zastrzegł.


Szef sztabu generalnego Wojska Polskiego generał broni Rajmund Andrzejczak podkreślił, że "treścią służby żołnierza jest bitwa". "To jest bitwa z przeciwnikiem, z jego potencjałem, jest to bitwa o informację, o percepcję dzisiaj. Czasem jest to bitwa o wiedzę. Ale przede wszystkim jest to bitwa o człowieka" - podkreślił.


"Wszyscy służymy człowiekowi i to jest tu najważniejsze. Chciałem podziękować za każdą bitwę, którą tu prowadzicie (...) Każdą bitwę, którą tu prowadzimy wygrywamy, bo ona służy dobremu celowi" - stwierdził.


Wojskowy Instytut Medyczny z Centralnym Szpitalem Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej został utworzony 10 grudnia 2002 roku na bazie Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej. Stał się jednostkę badawczo-rozwojową i publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Nadal nazywa się popularnie Szpitalem na Szaserów. (PAP)


Autorki: Agata Zbieg, Iwona Żurek


agz/ iżu/ mhr/


Kraj i świat

2022-11-26, godz. 18:10 Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu Trójkąta Lubelskiego: Polska i Litwa będą wspierać Ukrainę tak długo, jak… - Kancelaria Premiera informuje: Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki spotkał się, w ramach formatu Trójkąta Lubelskiego, z premierem Ukrainy Denysem… » więcej 2022-11-26, godz. 18:10 Miasto Kraków: Strefa Czystego Transportu, jak każda zmiana, budzi wiele emocji i pytań Strefa Czystego Transportu jest to zmiana, która ma na celu przede wszystkim polepszenie jakości powietrza w Krakowie. Jak każda zmiana również ta budzi wiele… » więcej 2022-11-26, godz. 18:00 Tajwan/ Prezydent Tsai zrezygnowała z funkcji przewodniczącej partii po przegranej w lokalnych wyborach Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen zrezygnowała z funkcji przewodniczącej Demokratycznej Partii Postępowej. Decyzja została ogłoszona w sobotę, tuż po przegranych… » więcej 2022-11-26, godz. 18:00 MŚ 2022 - Ziober: zwycięstwo najważniejszym z pozytywów Jacek Ziober przyznał, że zwycięstwo polskich piłkarzy nad Arabią Saudyjską 2:0 w mistrzostwach świata jest tylko jednym z wielu pozytywów. 'Najważniejsze… » więcej 2022-11-26, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - MKS Gniezno - FunFloor 28:28, karne 5-4 MKS PR Urbis Gniezno - FunFloor Lublin 28:28 (14:16), karne 5-4. Najwięcej bramek: dla PR Urbis - Monika Łęgowska 8, Justyna Świerżewska 6, Magdalena Nurska… » więcej 2022-11-26, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - 7. kolejka (tabela) Wyniki meczów 7. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarek ręcznych: 2022-11-24:Eurobud JKS Jarosław - Galiczanka Lwów 25:27 (11:14) 2022-11-25:Zagłębie… » więcej 2022-11-26, godz. 18:00 Opolskie/ Masowe zatrucie w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy W ośrodku Banderoza w Głuchołazach, gdzie przebywa kilkuset uchodźców z Ukrainy, doszło do masowego zatrucia. Jak powiedział PAP dyrektor szpitala w Nysie… » więcej 2022-11-26, godz. 18:00 Premier Morawiecki w Kijowie: rozbudowujemy infrastrukturę graniczną, by wesprzeć eksport zboża z Ukrainy Polska rozbudowuje swoją infrastrukturę graniczną i przygotowuje transportowe „linie solidarności”, by wesprzeć eksport ukraińskiego zboża i innych… » więcej 2022-11-26, godz. 17:50 MŚ 2022 - FIFA oskarżyła Serbię za incydent ws. Kosowa Serbska federacja piłkarska została w sobotę oskarżona przez FIFA o wywieszenie w szatni drużyny politycznego transparentu szkalującego Kosowo. Incydent… » więcej 2022-11-26, godz. 17:50 MŚ 2022 - Francja - Dania 0:0 (do przerwy) Grupa D: Francja - Dania 0:0 do przerwy. Żółta kartka - Francja: Jules Kounde. Dania: Andreas Christensen, Andreas Cornelius. Sędzia: Szymon Marciniak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »