Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 11:50 Autor: PAP

Ardanowski: 600 tys. ton miału węglowego powinno szklarniom wystarczyć na sezon, a przynajmniej na jego rozpoczęcie

Przez parę miesięcy był realny strach, że Polskie szklarnie w zdecydowanej większości opalane miałem węglowym, nie dostaną tego paliwa; zapowiedziana przez ministra rolnictwa pula 600 tys. ton miału powinna im wystarczyć na sezon, a przynajmniej na jego rozpoczęcie - powiedział w czwartek w Studiu PAP były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w rozmowie z PAP poinformował w środę, że pula 600 tys. ton węgla zostanie skierowana przede wszystkim dla rolników produkujących w szklarniach i tunelach foliowych. Wcześniej szef MAP Jacek Sasin poinformował, że polecił Polskiej Grupie Górniczej skierowanie takiej puli węgla dla polskich rolników.


Były minister rolnictwa, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski w czwartek w rozmowie z PAP.PL powiedział, że "przez parę miesięcy był realny strach, że szklarnie nie dostaną miału węglowego". Wyjaśnił, że w "zdecydowanej większości" są one w Polsce opalane właśnie tym paliwem. "600 tys. ton miału, wydaje się, że to jest ilość która powinna na sezon wystarczyć, a przynajmniej na jego rozpoczęcie" - dodał.


Ardanowski podkreślił, że na przestrzeni lat zmieniły się nawyki żywieniowe i przyzwyczajenia Polaków, którzy oczekują, aby "warzywa, przede wszystkim pomidory, ogórki czy papryka były dostępne przez cały rok".


"Jeżeli to nie będzie wytworzone w polskich szklarniach, a do tego potrzebne jest ogrzewanie to będzie zapewne sprowadzone z Maroka, Egiptu, Izreala, Hiszpanii (...), tylko że upadną gospodarstwa, które w Polsce zajmowały się rolnictwem szklarniowym, a jeszcze będziemy wydawali ciężkie pieniądze na to, żeby importować" - ocenił.


Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich stwierdził, że brak miału opałowego miałby "bardzo poważne konsekwencje dla polskiego rynku żywności". Dodał, że cieszy się, że rolnictwo "zaczyna być dostrzegane jako ważny odbiorca energii". Dotyczy to zarówno energii elektrycznej zużywanej przez maszyny i urządzenia rolnicze, ale także gazu czy oleju opałowego.


"W tej chwili (trwa) np. suszenie kukurydzy z prawie dwóch milionów hektarów w Polsce. Ta kukurydza, mniej więcej dwie trzecie upraw, jest przeznaczana na ziarno i musi być suszona. Suszarnie na gaz lub na olej opałowy, to są niesamowite koszty" - powiedział.


Pytany o to czy Polska jest bezpieczna jeśli chodzi o żywność podkreślił, że tak. "Jest bezpieczna, my mamy żywności pod dostatkiem" - oświadczył. Dodał przy tym, że jeżeli problemy rosnących kosztów w rolnictwie m.in. nawozów, paliwa do maszyn, energii elektrycznej czy gazu nie zostaną złagodzone, to "w kolejnych latach plony mogą spadać".


"Ludzie nie kupią tych nawozów, ceny oszalały. Na wiosnę wydawało się, że cena saletry amonowej, to jest ten podstawowy nawóz azotowy, to było 3 tysiące, za drogo, była pomoc państwa itd. W tej chwili ta saletra (kosztuje) 5-6 tysięcy za tonę. To są ceny zupełnie nieakceptowalne, rolnicy tego nie kupią" - powiedział.


Cała rozmowa jest dostępna pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1438172,ardanowski-o-sikorskim-jego-kariera-legla-w-gruzach.html. (PAP)


Rozmawiała: Anna Nartowska


Autor: Adrian Kowarzyk


amk/ je/


Kraj i świat

2022-12-01, godz. 17:10 Świętokrzyskie/ Utrudnienia na dk 74 w Górnie, zablokowany pas ruchu do Kielc Zablokowany jest pas ruchu w kierunku Kielc na drodze krajowej nr 74 w Górnie. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Policja przygotowała dla kierowców… » więcej 2022-12-01, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 1 grudnia, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Piłkarze reprezentacji Polski, którzy wystąpili w środowym meczu mistrzostw świata z Argentyną, mieli w czwartek… » więcej 2022-12-01, godz. 17:10 MŚ 2022 - media: solidne premie dla Duńczyków za żenujący występ w Katarze Duńskie media nie oszczędzają swoich piłkarzy, którzy odpadli po fazie grupowej mundialu w Katarze. Jak podkreślają, żenujący jest nie tylko wynik, czyli… » więcej 2022-12-01, godz. 17:10 Litwa/ MSZ: pracownik ambasady Rosji został uznany za osobę niepożądaną Pracownik ambasady Rosji w Wilnie został uznany za osobę niepożądaną w związku z działalnością niezgodną ze statusem dyplomaty - poinformowało w czwartek… » więcej 2022-12-01, godz. 17:00 UE/ Europoseł Złotowski pyta KE o kosztowną i nieefektywną promocję jej działań Europoseł PiS Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie kosztownej i nieefektywnej - jego zdaniem - promocji jej działań za… » więcej 2022-12-01, godz. 17:00 MŚ 2022 - Chorwacja - Belgia 0:0 (do przerwy) Grupa F: Chorwacja - Belgia 0:0 do przerwy. Sędzia: Anthony Taylor (Anglia).(PAP) mg/ mak/ co/ » więcej 2022-12-01, godz. 17:00 MŚ 2022 - Kanada - Maroko 1:2 (do przerwy) Grupa F: Kanada - Maroko 1:2 do przerwy. Bramki: 0:1 Hakim Ziyech (4), 0:2 Youssef En-Nesyri (23), 1:2 Nayef Aguerd (40-samobójcza). Żółta kartka - Kanada:… » więcej 2022-12-01, godz. 17:00 Gliński o wpisie flisactwa na Listę UNESCO: kolejny dowód, że polskie niematerialne dziedzictwo jest ważne Cieszymy się, bo to jest kolejny dowód, że polskie niematerialne dziedzictwo jest ważne - powiedział PAP wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, odnosząc… » więcej 2022-12-01, godz. 17:00 Podkarpackie/ Po śmiertelnym wypadku odblokowana dk73 w Pilźnie Przejezdna jest już droga krajowa nr 73 w Pilźnie koło Dębicy (Podkarpackie). W zderzeniu dwóch samochodów osobowych zginął kierowca jednego z aut. Droga… » więcej 2022-12-01, godz. 17:00 Ruda Śląska dostanie 1 mln zł na odnowienie kompleksu szybu Franciszek Samorząd Rudy Śląskiej chce odnowić i zaadaptować do nowych funkcji kompleks szybu Franciszek, położony tuż obok stacji kolejowej w dzielnicy Ruda. Miasto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »