Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-28, 22:40 Autor: PAP

Niemcy/ Inauguracja Fundacji Helmutha Kohla z udziałem Angeli Merkel i z kontrowersjami

Inauguracyjne spotkanie Fundacji Helmuta Kohla z udziałem m.in. byłej kanclerz Angeli Merkel (CDU) i obecnego lidera CDU Friedricha Merza odbyło się we wtorek wieczorem w Berlinie – informuje w środę portal dziennika „Berliner Zeitung”(BZ). Wdowa po kanclerzu Kohlu uważa, że fundacja narusza dobre imię jej męża i grozi pozwem.

Głównym punktem spotkania były przemowy obydwojga polityków CDU, mające na celu „oddanie hołdu byłemu kanclerzowi (Kohlowi), który zmarł w 2017 roku, a którego spuścizną ma teraz opiekować się nowa fundacja” – opisuje „BZ”.


Odnosząc się do obecnej sytuacji politycznej, Merz podkreślił, że „po ataku Rosji na Ukrainę pokojowa, wolna i demokratyczna Europa, w budowaniu której Kohl odegrał ważną rolę, jest zagrożona bardziej, niż kiedykolwiek w swojej historii”.


Zdaniem Merkel należy obecnie „zrobić wszystko, aby przywrócić suwerenność i integralność Ukrainy”. Zastanawiała się też, czy po wojnie będzie można „na nowo nawiązać coś w rodzaju stosunków z Rosją”.


„Mniej przyjemne rzeczy, takie jak afera z darowiznami czy spór Kohla z partią, zostały we wtorek wieczorem pominięte. O sprawach tych przypomniał w udzielonym wcześniej we wtorek wywiadzie były przewodniczący grupy parlamentarnej CDU Volker Kauder” – dodaje „BZ”.


Jeszcze we wtorek wieczorem w internecie pojawił się list wdowy po Kohlu, Meike Richter-Kohl, skierowany do Kaudera. „Nie masz prawa posługiwać się jego (Kohla) nazwiskiem w fundacji państwowej i działać na tej podstawie w jego imieniu”- napisała Richter-Kohl, przekonując, że „fundacja narusza dobre imię Helmuta Kohla” i grożąc pozwem, jeśli „fundacja nadal będzie działać pod nazwiskiem jej męża”.


Jak podkreśla „BZ”, niezależnie od ewentualnego sporu prawnego, Fundacja Kanclerza Helmuta Kohla jest finansowana z budżetu federalnego kwotą 3 mln euro rocznie. Gazeta przypomina również, że rząd federalny utrzymuje obecnie sześć politycznych fundacji, upamiętniających byłych kanclerzy lub prezydentów RFN. Kanclerze, którzy utworzyli własne fundacje, to Konrad Adenauer, Willy Brandt i Helmut Schmidt.


Marzena Szulc (PAP)


mszu/ mal/


Kraj i świat

2022-12-02, godz. 17:00 Niemcy/ Rządowe loty na konferencję klimatyczną spowodowały emisję 308 ton CO2 Loty członków rządu Niemiec i ich współpracowników na światową konferencję klimatyczną w Szarm el-Szejk w Egipcie spowodowały emisję 308 ton CO2. Wynika… » więcej 2022-12-02, godz. 17:00 MŚ 2022 - Ghana - Urugwaj 0:2 (do przerwy) Grupa H: Ghana - Urugwaj 0:2 do przerwy. Bramki: 0:1 Giorgian De Arrascaeta (26-głową), 0:2 Giorgian De Arrascaeta (32). Żółta kartka - Urugwaj: Darwin… » więcej 2022-12-02, godz. 17:00 Włochy/ Prewencyjna ewakuacja na Ischii w związku z alertem pogodowym Na włoskiej wyspie Ischia rozpoczęła się w piątek po południu ewakuacja ponad 1000 mieszkańców w związku z zapowiadanym nadejściem ulewnych opadów… » więcej 2022-12-02, godz. 17:00 D. Tusk: w brutalnej polityce kultura zaczyna przegrywać (krótka) Upominam się o polską kulturę, bo to wszystko, o co chodzi w tych naszych sporach, w europejskim i globalnym zamęcie, ma bezpośredni związek z kulturą -… » więcej 2022-12-02, godz. 17:00 UE/ Szef dyplomacji Borrell: dziękuję Polsce za szkolenie ukraińskich żołnierzy na swoim terytorium Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell spotkał się w piątek podczas wizyty w Polsce z ukraińskimi żołnierzami przechodzącymi szkolenie… » więcej 2022-12-02, godz. 16:50 Hiszpania/ Premier: 220 mln euro na budowę systemów antydronowych, pojazdów bezzałogowych i sztucznej inteligencji… Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zaprezentował w piątek w Jaen, na południu kraju, szacowany na 220 mln euro projekt centrum badawczego Cetedex, w którym wytwarzane… » więcej 2022-12-02, godz. 16:50 Ukraina/ Do szefa parlamentu pisali rosyjscy prankerzy podszywający się pod marszałka Grodzkiego Przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował w piątek, że w ostatnich dniach otrzymał wiadomość od rosyjskich prankerów… » więcej 2022-12-02, godz. 16:50 MŚ 2022 - Scaloni niezadowolony z krótkiej przerwy pomiędzy meczami Trener reprezentacji Argentyny Lionel Scaloni przyznał, że krótki czas na regenerację przed sobotnim meczem 1/8 finału mundialu przeciwko Australii będzie… » więcej 2022-12-02, godz. 16:50 Warszawa/ Otwarto wystawę poświęcona kulturze i historii polskich Ormian W I Rzeczpospolitej znane były ormiańskie wyroby tkackie, kuśnierskie, hafciarskie czy złotnicze - powiedział w piątek wiceminister kultury Jarosław Sellin… » więcej 2022-12-02, godz. 16:50 MŚ 2022 - Korea Płd. - Portugalia 1:1 (do przerwy) Grupa H: Korea Płd. - Portugalia 1:1 do przerwy. Bramki: 0:1 Ricardo Horta (5), 1:1 Kim Young-Gwon (27). Żółta kartka - Korea Płd.: Lee Kang-In. Sędzia:… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »