Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 22:30 Autor: PAP

Gliński: ITD to bardzo ważny element kultury państwa demokratycznego

Polskie instytucje, które kojarzą się z kontrolą czy zapewnianiem bezpieczeństwa tworzą bardzo istotną tkankę polskiej kultury, dzięki której możemy się rozwijać i dzięki której polskie państwo lepiej funkcjonuje – mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński na uroczystości 20-lecia działalności kontrolnej Inspekcji Transportu Drogowego.

Dziękując we wtorek funkcjonariuszom ITD za ich służbę i pracę, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał na znaczenie Inspektoratu.


"Jesteście Państwo bardzo ważnym elementem polskiego państwa, a państwo to najwyższa wartość, jaką może wypracować wspólnota narodowa i kulturowa. Państwo jest czymś niezbywalnym, czymś, co zapewnia nam ochronę i dzięki czemu się rozwijamy. To jest m.in. właśnie zasługa wszystkich pracowników Inspekcji – zespołu, który wszyscy szanujemy" – podkreślił prof. Gliński cytowany we wtorek na stronie resortu.


Wicepremier zauważył, że Inspekcja Transportu Drogowego to ważny element kultury państwa demokratycznego, który jako instytucja odgrywa dużą rolę w rozwoju polskiej kultury i funkcjonowaniu państwa.


"ITD jest instytucją. Jedna z najbardziej trafnych definicji +instytucji+, definicja socjologiczna, mówi, że instytucją są prawidła do strukturyzacji, określania i tworzenia ludzkich interakcji w celu tworzenia, konserwowania, wspierania oraz rozwijania wartości, a w tym wypadku także norm społecznych i wzorów kulturowych. Państwo, przez swoje działanie, tworzycie kulturę, dzięki czemu Wasza praca jest bardziej skuteczna, a nasi obywatele przestrzegają norm. Jesteście profesjonalną instytucją, podobnie jak wojsko czy policja" – powiedział minister kultury.


Na stronie resortu przypomniano także, że w 2018 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadziło wraz z Generalnym Inspektoratem Transportu Drogowego wspólną kampanię "Z kulturą w drodze". Celem akcji było propagowanie kulturalnych zachowań, które mają wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


W ramach akcji przedstawiciele świata kultury i specjaliści ds. bezpieczeństwa przypominali kierowcom jak ważnym elementem jest savoir-vivre na drodze, czyli dobre maniery. Przygotowano również cykl filmów o kulturalnej i bezpiecznej jeździe – o swoich doświadczeniach i oczekiwaniach wobec innych użytkowników dróg opowiadali m.in. aktorzy filmowi i teatralni. (PAP)


akn/ aszw/


Kraj i świat

2022-12-05, godz. 08:30 Włochy/ Ponowne otwarcie masywu Marmolada, gdzie w lipcu zginęło 11 osób Pięć miesięcy po tragedii w masywie Marmolada, gdzie oderwał się fragment lodowca, ten najwyższy szczyt w Dolomitach we Włoszech został ponownie otwarty… » więcej 2022-12-05, godz. 08:30 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki niedzielnych meczów hokejowej ligi NHL: Dallas Stars - Minnesota Wild 5:6 (po karnych) Winnipeg Jets - Anaheim Ducks 5:2 New Islanders - Chicago Blackhawks… » więcej 2022-12-05, godz. 08:30 Wielkopolskie/ Koniec utrudnień po potrąceniu pieszego na dk nr 92 Przywrócono normalny ruch na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Brzeźno (pow. koniński, woj. wielkopolskie), gdzie w poniedziałkowy ranek pieszy został… » więcej 2022-12-05, godz. 08:20 Wielkopolskie/ Utrudnienia po potrąceniu pieszego na dk nr 92 niedaleko Konina Po potrąceniu pieszego, do którego doszło w poniedziałkowy poranek w miejscowości Brzeźno (pow. koniński, woj. wielkopolskie) na drodze krajowej nr 92 wprowadzono… » więcej 2022-12-05, godz. 08:20 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki niedzielnych meczów koszykarskiej ligi NBA: Brooklyn Nets - Boston Celtics 92:103Detroit Pistons - Memphis Grizzlies 112:122New York Knicks - Cleveland… » więcej 2022-12-05, godz. 08:20 Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja - powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni… » więcej 2022-12-05, godz. 08:10 Co królowało na talerzach Polaków w 2022 roku? Pyszne.pl publikuje raport Food Trendów. To 70 stron wiedzy o polskiej… Które kuchnie świata cieszą się wśród Polaków największą popularnością? Czy to prawda, że zaczęliśmy oszczędzać na jedzeniu, małymi krokami przekonujemy… » więcej 2022-12-05, godz. 08:00 PSP: Tragiczny weekend – 6 ofiar pożarów i czadu Aż sześć osób zginęło w miniony weekend w wyników pożarów i zatrucia czadem - poinformował w poniedziałek rzecznik KG PSP bryg. Karol Kierzkowski. » więcej 2022-12-05, godz. 08:00 Ast: 12 grudnia komisja sprawiedliwości ws. wniosku o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry Na poniedziałek, 12 grudnia, zwołałem posiedzenie komisji sprawiedliwości poświęcone zaopiniowaniu wniosku opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec… » więcej 2022-12-05, godz. 07:40 Prof. G. Nowik: Piłsudski zajmuje stałe miejsce w narodowym micie Piłsudski wszedł do mitu narodowego i ma tam swoje stałe i trwałe miejsce - mówi PAP prof. Grzegorz Nowik, historyk, zastępca dyrektora Muzeum J. Piłsudskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »