Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 17:10 Autor: PAP

Międzynarodowy festiwal lalkowy – od środy w Katowicach

14 przedstawień przygotowanych przez teatry lalkowe z pięciu krajów wypełni program rozpoczynającego się w środę 14. Międzynarodowego Festiwalu Lalek „Katowice Dzieciom”. 14 teatrów zaprezentuje swoje spektakle do 1 października.

Jak przekazała we wtorek kierowniczka literacka organizującego wydarzenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum Renata Chudecka, myślą przewodnią tegorocznej, czwartej edycji festiwalu, będą relacje międzypokoleniowe.


„Do udziału w festiwalu komisja kwalifikacyjna wybrała spośród ponad 50 zgłoszeń inscenizacje które – odwołując się w rozmaity sposób do dialogu między generacjami dzieci, młodzieży i dorosłych – zachęcają do refleksji nad źródłem konfliktów czy izolacji oraz budowaniem więzi między osobami z różnych pokoleń” – wyjaśniła Chudecka.


W ciągu czterech dni wystąpią zespoły z Litwy, Niemiec, Słowacji i Węgier oraz dziesięć teatrów polskich (w tym gospodarze). „Zobaczymy spektakle wykorzystujące klasyczny teatr lalek, a także jego nowoczesne, czasem eksperymentalne formy, jak wirtualny +Król elfów+ wg ballady Johanna Wolfganga Goethego z niemieckiego Puppentheater Zwickau” – zapowiedziała Chudecka.


„Będziemy go oglądać na obrotowych fotelach w okularach 360 stopni! Na pewno wzbudzi ogromne zainteresowanie. Podobnie jak +Dziennik Jakuba+ z Kowna, który swoją premierę miał krótko przed końcem sezonu i został zakwalifikowany w ostatniej chwili” – dodała przedstawicielka katowickiego Ateneum.


Spektakle grane będą na czterech scenach: w Ateneum, w Pałacu Młodzieży oraz dwóch scenach Teatru Śląskiego (kameralnej i scenie w malarni). Festiwal ma charakter międzynarodowego konkursu, z udziałem dziewięciu spośród czternastu prezentujących się teatrów.


Na festiwalu wystąpią, w konkursie i poza nim: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu („Kruk krukowi”), Teatr Maska w Rzeszowie („Biruta i tajemnica rzeki”), Puppentheater Zwickau („Król elfów”), Teatr Guliwer z Warszawy („Czy umiesz gwizdać, Joanno?”), Teatr Lalek Arlekin w Łodzi („Tata”), Mesebolt Bábszínház z Szombathely („Lenka i wróżka”) i Teatr Rawa z Katowic („Angekok. Opowieść arktyczna”).


W festiwalu udział wezmą też: Teatr Lalki i Aktora w Łomży („Lew i ptak”), Lutkovno gledališče z Mariboru („Pinokio”), Kauno valstybinis leliu teatras z Kowna („Dziennik Jakuba”), Teatr Śląski z Katowic („5:00. UA”), Grupa Coincidentia z Białegostoku („Ściana z widokiem”), Teatr Baj Pomorski w Toruniu („Księga dżungli”), a także katowickie Ateneum („Robinson”).


W Galerii Ateneum – po raz pierwszy w Katowicach – zaprezentowane zostaną prace laureatów kilku edycji międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej „Animatus”. Na dziedzińcu Ateneum pojawi się natomiast instalacja artystyczna Mony Tusz „Ptaszarnia”.


Wydarzenie objęto honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz prezydenta Katowice Marcina Krupy. Patronuje mu też Polski Ośrodek Lalkarski „Polunima”. Festiwal dofinansowano ze środków resortu kultury z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ aszw/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: sobota najchłodniejsza na Suwalszczyźnie; lokalnie możliwe marznące opady W sobotę biegunem zimna w Polsce nadal będzie Suwalszczyzna. Tam, jak podał PAP synoptyk IMGW Michał Folwarski, temperatura wyniesie maksymalnie do -3 stopni… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 Dużo sodu i mało potasu to większe ryzyko demencji Chińskie badanie pokazało, że nadmiar soli, szczególnie, jeśli w diecie brakuje potasu, przyspiesza pojawienie się problemów z pamięcią i myśleniem… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 W sobotę Rada Naczelna PSL omówi m.in. kwestie gospodarcze i demograficzne W sobotę w Warszawie odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL; głównymi tematami spotkania - jak poinformował PAP szef Rady Waldemar Pawlak - będą m.in… » więcej 2022-12-03, godz. 06:10 Drzewa ratują zdrowie i życie mieszkańców miast Obecność drzew w mieście przekłada się na mniej problemów zdrowotnych u mieszkańców - piszą naukowcy na łamach „Environment International”. Wnioski… » więcej 2022-12-03, godz. 06:10 Sztuczna inteligencja bada dinozaury Drapieżny dinozaur okazał się niegroźnym roślinożercą - dowodzą badania przeprowadzone przy użyciu sztucznej inteligencji. Ich wyniki opublikowano w „Journal… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 Kanada inwestuje w roboty, które myślą i uczą się jak ludzie Kanada inwestuje w budowę robotów, które wyglądają i myślą jak ludzie, będą mogły pracować na niebezpiecznych stanowiskach i tam, gdzie brakuje pracowników… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 Premier Finlandii: "Bez USA bylibyśmy teraz w dużych tarapatach" Europa nie jest wystarczająco silna, aby samodzielnie przeciwstawić się rosyjskiej inwazji na Ukrainę i musi liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych. Bez… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 W sobotę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami; Szacuje się, że 80 proc. osób z niepełnosprawnościami żyje w krajach o… » więcej 2022-12-03, godz. 05:50 MŚ 2022 - w sobotę początek fazy pucharowej W sobotę odbędą się pierwsze mecze 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. O godzinie 16.00 Holandia zagra z USA, a cztery godziny później… » więcej 2022-12-03, godz. 05:40 Prognoza pogody na 3 i 4 grudnia Jak informuje IMGW, niemal cała Europa pozostaje w zasięgu rozległego wyżu znad Rosji, tylko południowy zachód znajduje się w zasięgu niżów. Polska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »