Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 16:30 Autor: PAP

W Warszawie upamiętniono 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Wszystkim, którzy swoją pracą i służbą budowali siłę i autorytet Polski Podziemnej składam uroczysty hołd – napisał prezydent Duda do uczestników wtorkowych obchodów 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

List prezydenta podczas uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej odczytał Szef Gabinetu Prezydenta RP minister Paweł Szrot. Prezydent przypomniał, że Polskie Państwo Podziemne było bezpośrednią kontynuacją państwowości i było sprzeciwem wobec niemieckich i sowieckich prób wymazania idei polskiej suwerenności i dążenia do przekonania „Polaków i całej Europy, że wolna Rzeczypospolita przestała istnieć na zawsze”. „Efektywne zwierzchnictwo emigracyjnych organów władzy, tajny wymiar sprawiedliwości, szkolnictwo wszystkich szczebli, konspiracyjna prasa i wydawnictwa, organizacje pomocowe, a wreszcie siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego, czyli Armia Krajowa stale przypominały, że jeszcze Polska nie zginęła, że stale trwają przygotowania do odtworzenia normalnego państwa. Wszystkim, którzy swoją pracą i służbą budowali siłę i autorytet Polski Podziemnej składam uroczysty hołd” – napisał prezydent.


Prezydent podkreślił, że pomnik Polskiego Państwa Podziemnego jest symbolem tradycji walki o suwerenność państwa. „W istocie to pomnik wielkiej idei, która od stuleci przenika serca i umysły Polaków. To przekonanie, że tylko własne, wolne, suwerenne państwo stwarza najlepsze warunki do wszechstronnego rozwoju jest najlepszym gwarantem praw i wolności” – podkreślił prezydent. Dodał, że ta idea przyświecała uczestnikom wszystkich ruchów niepodległościowych w minionych dziesięcioleciach i ma nadzieję, że wartość suwerenności w dalszym ciągu będzie przyświecała wszystkim siłom politycznym w Polsce. „Mam nadzieję, że to spoiwo, ta cenna spuścizna Polskiego Państwa Podziemnego oraz wielu pokoleń polskich patriotów pozwoli sprostać wyzwaniom obecnego czasu” – podsumował prezydent.


List do uczestników uroczystości skierowała także marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek. Podkreśliła w nim, że najważniejszą zasługą budowniczych Polskiego Państwa Podziemnego było podtrzymanie walki o niepodległość od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej. „Była to walka toczona na wszystkich frontach wojny i wszystkich płaszczyznach życia wbrew zakazom i nakazom najeźdźców” – napisała marszałek Sejmu w liście odczytanym przez wicemarszałka Piotra Zgorzelskiego. „Polskie Państwo Podziemne było trwającą niezłomnie wolną Rzecząpospolitą Polską” – dodała marszałek


Reprezentujący Światowy Związek Żołnierzy AK prof. Wiesław Wysocki podkreślił, że „Polskie Państwo Podziemne zrodziło się z potrzeby służenia wartościom najwyższym” i „walki o słuszną sprawę”. Dodał, że Polskie Państwo Podziemne było kontynuacją tradycji Tajemnego Państwa Polskiego z okresu Powstania Styczniowego oraz konspiracji z czasów I wojny światowej. „27 września 1939 r. w Warszawie położono podwaliny pod trzeci raz tworzone państwo podziemne” – zauważył. Jako symbole jego funkcjonowania przez cały okres II wojny światowej wymienił prezydentów Warszawy – Stefana Starzyńskiego i Marcelego Porowskiego, którzy pełnili te funkcje na początku niemieckiej okupacji oraz w okresie Powstania Warszawskiego, gdy władze Polskiego Państwa Podziemnego działały jawnie.


Po modlitwie ekumenicznej odbył się apel pamięci i salwa honorowa. W asyście wojskowej i pocztów sztandarowych przedstawiciele m.in. Kancelarii Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Senatu, mieszkańców Warszawy, ministra obrony narodowej, klubów parlamentarnych, Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożyli wieńce.


27 września obchodzony jest Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. To tego dnia w 1939 r. w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego, w porozumieniu z władzami cywilnymi Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom.(PAP)


Autor: Michał Szukała


szuk/ pat/


Kraj i świat

2022-12-10, godz. 09:50 PŚ w saneczkarstwie - Egle i Loch najlepsi w jedynkach, Polacy bez sukcesów Austriaczka Madeleine Egle wygrała w kanadyjskim Whistler zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie. Polski zajęły odległe miejsca - Klaudia Domaradzka była… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Brooklyn Nets - Atlanta Hawks 120:116Charlotte Hornets - New York Knicks 102:121Cleveland Cavaliers - Sacramento… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów hokejowej ligi NHL: Arizona Coyotes - Boston Bruins 4:3Chicago Blackhawks - Winnipeg Jets 1:3Vegas Golden Knights - Philadelphia… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Kraków/ Wybrane ulice zmieniły nazwy z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka Wybrane ulice w Krakowie w sobotę na jeden dzień zmieniły swoje nazwy z okazji obchodzonego w tym dniu Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Inicjatywa ta… » więcej 2022-12-10, godz. 09:20 Warszawa/ Politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej W sobotę rano, w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej, delegacja polityków PiS, z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim, złożyła w Warszawie… » więcej 2022-12-10, godz. 09:20 Pomorskie/ Plaża w Gdyni coraz szersza; trwa drugi etap prac Zgodnie z zapowiedziami Urzędu Morskiego w Gdyni rozpoczął się drugi etap poszerzania plaży w Gdyni Orłowie. Wbudowanych zostanie ok. 180 tys. m3 piasku… » więcej 2022-12-10, godz. 09:10 KGP: od początku roku na polskich drogach zginęło prawie 1,6 tys. osób Od początku roku przez 11 miesięcy na polskich drogach do ponad 18,4 tys. wypadków, w których zginęło prawie 1,6 tys. osób, a ponad 21,4 tys. zostało rannych… » więcej 2022-12-10, godz. 09:00 Prowincja Alberta chce suwerenności w ramach Kanady, Indianie chcą to zablokować Parlament Alberty uchwalił ustawę, która jednostronnie przyznaje rządowi prowincji większą niezależność od rządu federalnego. Premier Kanady Justin Trudeau… » więcej 2022-12-10, godz. 08:50 M.Błaszczak: wszystkie czołgi K2 będą w północno-wschodniej części kraju Wszystkie 180 czołgów K2, które trafią do Polski z Korei Południowej, będzie na wyposażeniu 16 dywizji zmechanizowanej, trafią do jednostek w Morągu… » więcej 2022-12-10, godz. 08:50 Ukraina/ Armia zestrzeliła dziesięć irańskich dronów Armia Ukrainy zestrzeliła ostatniej nocy dziesięć z piętnastu irańskich dronów Shahed-131 i 136, którymi Rosja zaatakowała ukraińskie obwody na południu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »