Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-26, 20:10 Autor: PAP

W. Brytania/ Osoby wspierające rosyjskie fikcyjne referenda na Ukrainie objęto sankcjami

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych objęło w poniedziałek sankcjami 92 osoby i instytucje wspierające wojnę na Ukrainie oraz zaangażowane w przeprowadzenie fikcyjnych referendów w czterech regionach Ukrainy w sprawie przyłączenia ich do Rosji.

"Fikcyjne referenda przeprowadzane pod lufą karabinu nie mogą być wolne ani sprawiedliwe i nigdy nie uznamy ich wyników. Są one kontynuacją wyraźnego schematu przemocy, zastraszania, tortur i przymusowych deportacji na obszarach Ukrainy, które zajęła Rosja. Dzisiejsze sankcje będą wymierzone w tych, którzy stoją za tymi fikcyjnymi głosowaniami, a także w osoby, które nadal wspierają agresywną wojnę rosyjskiego reżimu. Stoimy razem z narodem ukraińskim i nasze wsparcie będzie trwało tak długo, jak będzie to potrzebne do przywrócenia suwerenności (nad zajętymi obszarami)" - oświadczył minister spraw zagranicznych James Cleverly.


Sankcjami objęto 33 osoby zaangażowane w przeprowadzenie głosowań - zainstalowanych przez Rosję urzędników na okupowanych przez nią regionach Ukrainy. Są to m.in. Siergiej Jelisiejew - niedawno mianowany przez Rosję szef władz obwodu chersońskiego; Iwan Kusow - minister edukacji i nauki tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej; Jewhen Bałycki - mianowany przez Rosję szef władz obwodu zaporoskiego; Jewgienij Sołncew - wicepremier tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.


Sankcje nałożono również na firmę IMA Consulting, nazywaną "ulubioną agencją PR Putina". Jak wyjaśniono, IMA miała otrzymać zlecenie na prowadzenie kampanii publicznych wspierających sfingowane referenda - zarówno poprzez umożliwienie samego ich przeprowadzenia, jak i nadania im fałszywej legitymacji w Rosji. Drugą objętą sankcjami firmą jest Goznak, która produkuje dokumenty państwowe, w tym paszporty wręczane mieszkańcom okupowanych terytoriów ukraińskich.


Dodatkowo sankcjami objęto czterech kolejnych oligarchów, których łączny majątek szacuje się na 6,3 mld funtów i którzy albo wspierają działania rosyjskich władz, albo działają w sektorach strategicznych, oraz 55 członków zarządów firm, które wspierają rosyjską machinę wojenną. Wśród nich są 23 osoby z rady dyrektorów i zarządu Gazprombanku, 16 członków rady nadzorczej, zarządu i innych dyrektorów Sbierbanku, 10 osób z Sowkombanku, w tym wiceprzewodniczący oraz członkowie rady nadzorczej i zarządu.


Jak podkreślono w wydanym oświadczeniu, Wielka Brytania nigdy nie uzna wyników żadnych sfingowanych referendów ani prób aneksji suwerennego terytorium Ukrainy. Wskazano, że Ukraińcy w 1991 r. opowiedzieli się przytłaczającą większością głosów za niepodległością od Związku Radzieckiego, a ich nieustający, odważny opór przeciwko rosyjskiej agresji wyraźnie pokazuje, że chcą pozostać niezależnym, suwerennym państwem.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ akl/


Kraj i świat

2022-11-28, godz. 20:00 Śląskie/ Policja ujęła mężczyznę, który strzelał do sprzedawcy z broni - prawdopodobnie hukowej Policjanci ujęli w poniedziałek wieczorem młodego mężczyznę, który kilka godzin wcześniej dwukrotnie wystrzelił - prawdopodobnie z broni hukowej - w kierunku… » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 Szefernaker o komisji ds. polityki energetycznej: Rosja mogła mieć wpływ na wiele kontraktów Komisja do spraw polityki energetycznej będzie badała wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski; na wiele kontraktów Federacja Rosyjska mogła… » więcej 2022-11-28, godz. 19:50 USA/ Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan, milczał przez prawie 40 lat Na Hawajach wybuchł w poniedziałek największy na świecie aktywny wulkan, Mauna Loa. Erupcja nastąpiła po raz pierwszy od niemal czterech dekad. Na razie… » więcej 2022-11-28, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: we wtorek bez większych zmian w pogodzie We wtorek będzie utrzymywała się podobna pogoda jak dzisiaj. Kamil Walczak, synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB powiedział PAP, że nadal pozostajemy… » więcej 2022-11-28, godz. 19:40 Iran/ Dowódca Gwardii Rewolucyjnej: w protestach zginęło ponad 300 osób Dowódca sił powietrznych irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, generał Amir Ali Hadżizadeh ogłosił w poniedziałek, że w protestach w Iranie zginęło ponad… » więcej 2022-11-28, godz. 19:40 Mniejszość niemiecka: propozycje SP wprowadzają opinię publiczną w błąd i szkodzą przede wszystkim uczniom Propozycje posłów Solidarnej Polski dotyczące likwidacji praw mniejszości niemieckiej w Polsce wprowadzają opinię publiczną w błąd i szkodzą przede wszystkim… » więcej 2022-11-28, godz. 19:20 MŚ 2022 - Brazylia - Szwajcaria 1:0 (opis) Grupa G: Brazylia - Szwajcaria 1:0 (0:0). Bramki: 1:0 Casemiro (83). Żółta kartka - Brazylia: Fred. Szwajcaria: Fabian Rieder. Sędzia: Ivan Barton (Salwador)… » więcej 2022-11-28, godz. 19:20 MŚ 2022 - grupa G (tabela) Wyniki dotychczasowych meczów i tabela grupy G: 2022-11-24:Brazylia - Serbia 2:0 (0:0)Szwajcaria - Kamerun 1:0 (0:0)2022-11-28Brazylia - Szwajcaria 1:0 (0:0)Kamerun… » więcej 2022-11-28, godz. 19:20 Wiceminister Machałek: atrakcyjne szkoły techniczne i branżowe nie narzekają na nabór uczniów Atrakcyjne szkoły techniczne i branżowe nie narzekają na nabór uczniów - wskazała w poniedziałek wiceminister edukacji Marzena Machałek. Pracodawcom opłaca… » więcej 2022-11-28, godz. 19:10 Ukraina/ Szef dyplomacji Estonii: kraje Europy powinny podwoić wydatki na obronność Estoński minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla agencji Reutera, że ze względu na agresję Rosji na Ukrainę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »