Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-26, 00:40 Autor: PAP

Włochy/ Po wyborach rząd może powstać szybko albo w kilka tygodni

Po niedzielnych wyborach parlamentarnych, które według sondaży exit polls wygrał blok centroprawicy z wynikiem 41-45 procent głosów, nieznany jeszcze jest kalendarz najbliższych wydarzeń politycznych. Rząd może powstać szybko albo w kilka tygodni. Pewną datą jest 13 października, bo do tego dnia musi odbyć się pierwsze posiedzenie parlamentu XIX kadencji. Ogłoszenie oficjalnych wyników głosowania oczekiwane jest w poniedziałek.

Zgodnie z konstytucją Izba Deputowanych i Senat muszą zebrać się nie więcej niż dwudziestego dnia po wyborach.


Z nieoficjalnych informacji, napływających z Pałacu Prezydenckiego wynika, że szef państwa Sergio Mattarella chce, by nastąpiło to szybko w związku z licznymi wyzwaniami czekającymi na nowy rząd, takimi jak, kryzys energetyczny i wojna na Ukrainie.


Przypomina się, że średni czas powołania rządu we Włoszech wynosił dotąd od 30 do 35 dni, ale zdarzało się też, że trwało to znacznie dłużej. Przykładem są poprzednie wybory 4 marca 2018 roku. Rząd, na czele którego stanął Giuseppe Conte, udało się powołać po długim impasie 1 czerwca.


Gdy po raz pierwszy zbierze się nowy parlament, wybrani zostaną przewodniczący obu jego izb. Wtedy rozpoczną się konsultacje, jakie prezydent Mattarella przeprowadzi w sprawie powołania rządu; najpierw z szefami Izby Deputowanych i Senatu, a następnie z przywódcami sił politycznych.


Tu kluczową kwestią jest to, czy dojdzie do szybkiego porozumienia między liderką zwycięskiej partii Bracia Włosi Giorgią Meloni, wskazywaną jako niemal pewną kandydatkę na premiera i jej sojusznikiem- przywódcą Ligi Matteo Salvinim. On również ma ambicje, by kierować rządem lub mieć decydujący wpływ na jego skład.


Jeśli sytuacja polityczna będzie jasna, po zakończeniu konsultacji prezydent powierzy kandydatowi na premiera misję utworzeniu rządu. Następnie osoba, która dostanie to zadanie i zdecyduje się je przyjąć wróci do szefa państwa z listą ministrów. Prezydent może sprzeciwić się jakiejś kandydaturze, co miało już miejsce w przeszłości. Także Sergio Mattarella skorzystał z tego prawa cztery lata temu, gdy nie zgodził się na mianowanie ministrem finansów ekonomisty, który krytykował euro.


W przypadku natomiast, gdyby konsultacje nie doprowadziły do wyjaśnienia sytuacji politycznej, prezydent może powierzyć komuś inny rodzaj misji, której celem jest sprawdzenie, czy są szanse na utworzenie koalicji rządowej. W 2018 roku, w tygodniach impasu, takie zadanie otrzymali przewodniczący obu izb parlamentu.


Gdy rząd zostanie zaprzysiężony, w ciągu dziesięciu dni musi otrzymać wotum zaufania obu izb parlamentu.


Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)


sw/wr/


Kraj i świat

2022-12-06, godz. 07:30 RFN/ Zbadano umysły pierwszych niemieckich nazistów z 1934 roku; "nienawiść do Żydów, kult Hitlera" W 1934 roku Theodore Abel, socjolog z Nowego Jorku, postanowił dowiedzieć się, co skłoniło ludzi do przyłączania się do partii nazistowskiej w Niemczech… » więcej 2022-12-06, godz. 07:20 Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej": Fundusze z KPO ważniejsze niż koalicja Blisko 66 proc. ankietowanych zgadza się z tezą, że odblokowanie KPO jest ważniejsze niż los koalicji PiS z Solidarną Polską - wynika z sondażu IBRiS dla… » więcej 2022-12-06, godz. 07:20 M. Wójcik dla "Naszego Dziennika": opozycja chce zrobić coś, co doprowadzi do rozbujania całej sytuacji politycznej… Opozycja chce zrobić coś, co doprowadzi do rozbujania całej sytuacji politycznej w Polsce. Gdyby ten wniosek okazał się skuteczny, doprowadziłoby to w praktyce… » więcej 2022-12-06, godz. 07:20 MŚ 2022 - Stadion 974: zbudowany, by zniknąć Poniedziałkowy mecz Brazylii z Koreą Płd. był ostatnim, nie tylko w trakcie mistrzostw świata w Katarze, jaki odbył się na Stadion 974. To jedyny z siedmiu… » więcej 2022-12-06, godz. 07:20 Kobiety na Kubie będą mogły uprawiać boks Kuba, która od lat jest światową potęgą w boksie, otwiera ring przed kobietami. Władze sportowe i polityczne zadecydowały, że panie będą mogły trenować… » więcej 2022-12-06, godz. 07:10 Sondaż Pollster dla "SE": Opozycja powinna iść do wyborów w jednym bloku 58 proc. badanych uważa, że opozycja powinna iść do wyborów w jednym bloku; przeciwnego zdania jest 42 proc. ankietowanych - wynika z sondażu Instytutu Badań… » więcej 2022-12-06, godz. 07:10 Warszawa/ Służby będą ćwiczyć działania w sytuacji katastrofy autokaru Około dwustu funkcjonariuszy z kilku służb będzie ćwiczyć we wtorek w Warszawie działania w sytuacji katastrofy autokaru w ruchu lądowym. Warsztaty odbędą… » więcej 2022-12-06, godz. 07:10 Spór między KO a PSL przy wyborze wiceszefa komisji spraw zagranicznych Przeciwko wyborowi w ubiegłym tygodniu Władysława T. Bartoszewskiego (KP-PSL) na wiceprzewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych zagłosowali posłowie… » więcej 2022-12-06, godz. 06:40 CBA zatrzymało trzy kolejne osoby w śledztwie dotyczącym nielegalnego handlu lekami Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy kolejne osoby w śledztwie dotyczącym nielegalnego handlu lekami - dowiedziała się PAP. Zarzuty usłyszało… » więcej 2022-12-06, godz. 06:30 Paryż - szacowany budżet igrzysk i paraolimpiady wzrósł o 10 procent Organizatorzy igrzysk w Paryżu w 2024 roku przyznali, że projekt budżetu imprezy wzrośnie o około 10 procent, z planowanych 3,98 mld do 4,38 mld euro - poinformował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »