Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-20, 10:30 Autor: PAP

TSUE: unijne prawo sprzeciwia się prewencyjnemu gromadzeniu danych o ruchu i lokalizacji użytkowników komunikacji elektronicznej

Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził w wydanym we wtorek orzeczeniu, że unijne prawo sprzeciwia się prewencyjnemu uogólnionemu i niezróżnicowanemu gromadzeniu danych o ruchu i danych dotyczących lokalizacji użytkowników komunikacji elektronicznej, z wyjątkiem przypadków poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

"Państwa członkowskie mogą jednak, w celu walki z poważną przestępczością i w ścisłym poszanowaniu zasady proporcjonalności, przewidzieć w szczególności ukierunkowane czy też szybkie zatrzymywanie takich danych, jak również uogólnione i niezróżnicowane zatrzymywanie adresów IP" - czytamy w komunikacie TSUE.


Trybunał rozpatrywał pytania prejudycjalne z Niemiec, gdzie spółki SpaceNet i Telekom Deutschland, świadczące publicznie dostępne usługi dostępu do internetu i telefoniczne, zakwestionowały przed tamtejszymi sądami nałożony na nie w 2017 r. obowiązek retencji danych o ruchu i lokalizacji ich klientów.


Niemieckie ustawodawstwo nakłada na firmy świadczące publicznie dostępne usługi łączności elektronicznej, obowiązek uogólnionego i niezróżnicowanego zatrzymywania na okres kilku tygodni istotnych danych o ruchu i danych dotyczących lokalizacji użytkowników końcowych tych usług w celu ścigania poważnych przestępstw lub zapobiegania konkretnemu zagrożeniu dla bezpieczeństwa narodowego.


Sprawę do TSUE skierował niemiecki Federalny Sąd Administracyjny (BVerwG).


W wydanym we wtorek wyroku Trybunał przypomniał przede wszystkim swoje wcześniejsze orzecznictwo: "(...) sprzeczne z prawem Unii są krajowe środki ustawodawcze przewidujące, do celów zwalczania poważnej przestępczości i zapobiegania poważnym zagrożeniom dla bezpieczeństwa publicznego, prewencyjne uogólnione i niezróżnicowane zatrzymywanie danych o ruchu i danych dotyczących lokalizacji".


Prawo unijne nie sprzeciwia się natomiast przepisom krajowym umożliwiającym, w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego, nakazanie dostawcom usług łączności elektronicznej uogólnionego i niezróżnicowanego zatrzymywania danych o ruchu i danych dotyczących lokalizacji, w sytuacjach, gdy dane państwo członkowskie napotyka poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, które okazuje się rzeczywiste i aktualne lub możliwe do przewidzenia. Taki nakaz może podlegać kontroli sądu lub niezależnego organu administracyjnego i może zostać wydany jedynie na określony czas, ograniczony do tego, co ściśle niezbędne, jednak z możliwością przedłużenia w przypadku utrzymywania się tego zagrożenia.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ tebe/


Kraj i świat

2024-06-03, godz. 13:00 Siemoniak: podjęte są działania, które mają zapewnić bezpieczeństwo wyborów do PE (którka4) Podjęte są działania, które mają zapewnić bezpieczeństwo wyborów do Parlamentu Europejskiego - mówił w poniedziałek minister spraw wewnętrznych i administracji… » więcej 2024-06-03, godz. 13:00 Gawkowski: Krajowy System Cyberbezpieczeństwa to nowa umowa społeczna (krótka5) Krajowy System Cyberbezpieczeństwa to nowa umowa społeczna w zakresie cybernetycznej odpowiedzialności - powiedział na poniedziałkowej konferencji wicepremier… » więcej 2024-06-03, godz. 12:50 Gawkowski: zatrzymaliśmy kolejne cyberataki na infrastrukturę krytyczną (krótka3) Zatrzymaliśmy kilka incydentów, które miały charakter ataku skoordynowanego na infrastrukturę krytyczną - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister… » więcej 2024-06-03, godz. 12:50 Szef MSWiA nt. sprawy "Red is Bad": bulwersująca; będzie przedmiotem wyjaśnień Szef MSWiA Tomasz Siemoniak ocenił w poniedziałek, że sprawa dot. twórcy marki 'Red is Bad' jest bulwersująca. Jak mówił, 'mieliśmy do czynienia z wielkim… » więcej 2024-06-03, godz. 12:40 Dolnośląskie/ Ośmiolatek okazał się sprawcą podpaleń Ośmioletni chłopiec okazał się sprawcą podpaleń w Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie). Podpalił trójkołowy rowerek, wózek dziecięcy i śmietnik… » więcej 2024-06-03, godz. 12:40 B. dyrektor w MS: sprawa przekazania 25 mln zł na zakup Pegasusa była poza moją kompetencją (krótka3) Sprawa przekazania 25 mln zł na zakup Pegasusa była poza moją kompetencją - podkreślił b. dyrektor Departamentu Budżetu w MS Jan Paziewski. Świadek mówił… » więcej 2024-06-03, godz. 12:40 Szczerba: jeżeli Obajtek nie stawi się przed komisją śledczą, będę rekomendował wniosek do sądu o grzywnę i areszt… Daniel Obajtek wie, że posiedzenie komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej jest 5 czerwca; jeżeli będziemy mieli do czynienia z uporczywym niestawiennictwem… » więcej 2024-06-03, godz. 12:40 French Open - Rybakina awansowała do ćwierćfinału Rozstawiona z numerem czwartym reprezentantka Kazachstanu Jelena Rybakina awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju tenisowego French Open w Paryżu… » więcej 2024-06-03, godz. 12:30 Gawkowski o cyberataku na PAP: doszło do przełamania zabezpieczeń z użyciem szkodliwego oprogramowania (krótka) Doszło do przełamania zabezpieczeń z użyciem szkodliwego oprogramowania, które zostało wykorzystane na koncie jednego z pracowników PAP - powiedział w… » więcej 2024-06-03, godz. 12:30 B. dyrektor w MS: CBA jest finansowane z budżetu państwa, i tak powinno pozostać (krótka 2) CBA jest finansowane z budżetu państwa, i raczej tak powinno pozostać - podkreślił przed komisją ds. Pegasusa b. dyrektor Departamentu Budżetu w MS Jan… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »