Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-18, 23:10 Autor: PAP

Prezydent: nie zapomnimy zasług Wojciecha Sikory na rzecz uwolnienia Polski od komunizmu

Nigdy nie zapomnimy Jego zasług na rzecz uwolnienia Ojczyzny od komunizmu oraz na rzecz kultury polskiej – przenikniętej duchem wolności i solidarności - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym na pogrzebie Wojciecha Sikory, który odbył się w czwartek w podparyskim Maisons-Laffitte

"Wojciech Sikora był osobą silnego, prawego charakteru i wyrazistych przekonań. Wyczulony na wszelką niesprawiedliwość, odważnie przeciwstawiał się przemocy, fałszowi, nieuczciwości i bylejakości, szczególnie w sferze intelektualnej. Spalał się w służbie każdej sprawy, którą rozpoznawał jako słuszną. Nie miał złudzeń co do istoty PRL i +realnego socjalizmu+, piętnował ich pozostałości – ale też odrzucał przekonanie, że nasza obywatelska wspólnota jest skazana na trwały, wyniszczający konflikt. Wierzył, że fundamentalne wartości ogólnoludzkie mogą przede wszystkim łączyć, a nie dzielić. Ujmował charakterystyczną cechą wielu osób wybitnych, czyli skromnością połączoną z pogodnym dystansem wobec siebie" - napisał prezydent.


Andrzej Duda przypomniał, że Wojciech Sikora, jeszcze przed podjęciem studiów filozoficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim angażował się w pomoc represjonowanym robotnikom Radomia. Działał w Studenckim Komitecie Solidarności, między innymi jako współredaktor czasopisma „Sygnał”. Rozprowadzał prasę niezależną i ulotki. Wielokrotnie aresztowany, znalazł się na liście więźniów politycznych, za którymi ujęli się uczestnicy historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Był jednym z założycieli i liderów Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Podczas „karnawału Solidarności” przemierzał wolne kraje Europy, zabiegając o nowe kontakty niezależnego ruchu studenckiego w Polsce z jego odpowiednikami na Zachodzie. Po wybuchu stanu wojennego osiadł we Francji, gdzie działał na forum polskich organizacji emigracyjnych i wolnościowych. Nawiązywał wówczas kontakty z podziemiem opozycyjnym w Polsce i organizował pomoc dla jego wydawnictw. Długa lista przedsięwzięć i redakcji, z którymi współpracował, obejmuje Rozgłośnię Polską Radia Wolna Europa, emigracyjny miesięcznik „Kontakt”, krakowski kwartalnik niezależny „Arka”, australijską Fundację Polcul – Polską Fundację Kultury, a po roku 1989 także Sekcję Polską Radia France Internationale.


Jak podkreślił prezydent, szczególnie trwała i owocna okazała się praca Wojciecha Sikory dla Instytutu Literackiego w Paryżu, dla paryskiej „Kultury” i jej redaktora naczelnego, Jerzego Giedroycia. "Miarą uznania i zaufania ze strony wielkiego samotnika z Maisons–Laffitte oraz całego środowiska +Kultury+ były kolejno pełnione przez Zmarłego funkcje członka zarządu, a następnie prezesa Stowarzyszenia +Instytut Literacki Kultura+ oraz członka zarządu Fundacji Kultury Paryskiej. Cennym osiągnięciem Wojciecha Sikory pozostanie jego wkład w utrwalenie i popularyzację dziedzictwa tego czołowego emigracyjnego ośrodka niezależnej myśli polskiej. To między innymi publikacja kolejnych tomów korespondencji Jerzego Giedroycia, a także udostępnienie w Internecie wszystkich numerów miesięcznika +Kultura+ i kwartalnika +Zeszyty Historyczne+ oraz szeregu innych materiałów związanych z +Kulturą+, jej założycielem i wybitnymi współpracownikami" - dodał prezydent. (PAP)


aszw/


Kraj i świat

2022-10-06, godz. 05:10 Gwatemala/ Ciężarówka runęła w przepaść, zginęło co najmniej 17 osób Co najmniej 17 osób zginęło, a 13 zostało rannych w wypadku drogowym na wschodzie Gwatemali. Jak poinformowała w środę policja, ciężarówka przewożąca… » więcej 2022-10-06, godz. 04:40 Brazylia/ Lula przewodzi w sondażach przed drugą turą wyborów prezydenckich Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva powinien wygrać drugą turę wyborów na urząd szefa państwa - wynika z opublikowanego w środę sondażu… » więcej 2022-10-06, godz. 04:10 Grecja/ Co najmniej 15 migrantów zginęło w katastrofie morskiej w pobliżu wyspy Lesbos Co najmniej 15 migrantów zginęło, gdy łódź, którą płynęli, zatonęła w czwartek w pobliżu greckiej wyspy Lesbos na Morzu Egejskim - poinformowała… » więcej 2022-10-06, godz. 03:30 Korea Płn.: wystrzelenie rakiet to "środki odwetowe" wobec Waszyngtonu i Seulu Wystrzelenie w ostatnich dniach przez Koreę Płn. rakiet balistycznych to 'środki odwetowe' wobec Waszyngtonu i Seulu za ich wspólne ćwiczenia wojskowe w regionie… » więcej 2022-10-06, godz. 02:10 Media: USA planują zniesienie niektórych sankcji wobec Wenezueli Administracja prezydenta Joe Bidena planuje zniesienie niektórych sankcji wobec Wenezueli, które umożliwiłyby temu państwu zwiększenie wydobycia ropy naftowej… » więcej 2022-10-06, godz. 00:50 Liga hiszpańska - trener Lopetegui zwolniony z Sevilli Julen Lopetegui został zwolniony z funkcji trenera piłkarzy Sevilli. Decyzję ogłoszono po przegranym w środę wieczorem u siebie 1:4 meczu z Borussią Dortmund… » więcej 2022-10-06, godz. 00:30 Korea Płd./ Armia: Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne Korea Północna wystrzeliła w czwartek rano czasu lokalnego dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku wschodnich wód morskich kraju - poinformowała… » więcej 2022-10-05, godz. 23:50 USA/ Wzrost wielu przestępstw z użyciem przemocy W USA nastąpił w ubiegłym roku wzrost wielu przestępstw z użyciem przemocy w zestawieniu z 2020 rokiem - wynika z raportu FBI. Więcej było między innymi… » więcej 2022-10-05, godz. 23:40 Piłkarska LM - zwycięski Szczęsny, Grabara puścił pięć goli (podsumowanie) Juventus Turyn, z Wojciechem Szczęsnym, ale bez Arkadiusza Milika, odniósł pierwsze zwycięstwo w tym sezonie Ligi Mistrzów - w 3. kolejce pokonał u siebie… » więcej 2022-10-05, godz. 23:20 MŚ siatkarek - Wołosz: napędzałyśmy się pozytywną energią (opinie) Po meczu mistrzostw świata siatkarek Polska - USA (3:0) powiedziały: Joanna Wołosz (kapitan reprezentacji Polski): 'Wróciłyśmy do szaleńczej euforii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »