Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-14, 14:30 Autor: PAP

Nuncjusz apostolski w Polsce: pokój nikomu nie jest dany raz na zawsze (krótka)

Pokój nikomu nie jest dany raz na zawsze – powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio podczas obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie. Zaznaczył, że od wartości, na jakich człowiek buduje, zależy przyszłość świata. Kultura, która odrzuca więź z Bogiem, staje się kulturą śmierci – ostrzegł.

Po apelu poległych na Cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej w Radzyminie procesja różańcowa przeszła do kościoła św. Jana Pawła II, gdzie odbyła się uroczysta msza św. W czasie liturgii pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio dziękowano Bogu za zwycięstwo w 1920 r., modląc się za poległych. Eucharystię koncelebrował m.in. ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.


W homilii abp Pennacchio przywołał postać swojego poprzednika na tym urzędzie, arcybiskupa Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, który w 1920 r. nie tylko nie opuścił Warszawy, ale towarzyszył jej mieszkańcom modlitwą za chorych, rannych i poległych. Pojechał także do Radzymina, gdzie toczyły się walki.


"Odwagę i wiarę czerpał on od Boga, a także od ludu polskiego, od mieszkańców stolicy, doceniał wiarę, hart ducha i poświęcenie warszawiaków, szanował mądrość i niezłomność biskupów oraz kapłanów, którzy zawierzali swój los Matce Bożej Zwycięskiej, Królowej Korony Polskiej" – zaznaczył abp Pennacchio.


Powiedział, że tocząca się wojna na Ukrainie pokazała wszystkim, że "dar pokoju nikomu nie jest dany raz na zawsze". "To my jesteśmy budowniczymi tego świata, tego kraju, jesteśmy budowniczymi wspólnoty pokoju" – wskazał hierarcha.


Cytując słowa św. Jana Pawła II, arcybiskup ostrzegł, że "kultura, która odrzuca więź z Bogiem, zatraca własną duszę i schodzi na manowce, stając się kulturą śmierci". "Obyśmy potrafili ciągle powracać do Boga" – zaapelował.


Uroczystości w Radzyminie rozpoczęły nowennę pompejańską za ojczyznę. Jej uczestnicy przez dziewięć dni będą modlić o wolność Kościoła Rzymskokatolickiego, niepodległość Polski, duchowe odrodzenie i jedność narodu – zapowiedzieli organizatorzy. (PAP)


Autor: Magdalena Gronek


mgw/ joz/


Kraj i świat

2022-09-28, godz. 10:30 Iran/ Trwają brutalnie tłumione przez policję protesty; zginęło co najmniej 76 osób W wielu miastach Iranu trwają protesty, które wybuchły w zeszłym tygodniu po śmierci młodej kobiety zatrzymanej przez policję moralności. Z rąk służb… » więcej 2022-09-28, godz. 10:30 ARiMR: do końca września koła gospodyń wiejskich mogą starać się o dotacje Tylko do 30 września 2022 r. koła gospodyń wiejskich (KGW) mają czas na ubieganie się o dofinansowanie na realizację zadań związanych z działalnością… » więcej 2022-09-28, godz. 10:30 Wiceminister Szwed: Senioralia to spotkanie seniorów korzystających z naszych programów (korekta) W środę na PGE Narodowym w Warszawie odbędą się Senioralia - spotkanie uczestników klubów i mieszkańców domów Senior plus z całej Polski. To spotkanie… » więcej 2022-09-28, godz. 10:30 Sejm uczcił pamięć Franciszka Pieczki Sejm w środę uczcił minutą ciszy pamięć zmarłego w ostatni piątek wybitnego aktora Franciszka Pieczki. Był m.in. niezapomnianym Gustlikiem z serialu „Czterej… » więcej 2022-09-28, godz. 10:20 Ekstraklasa siatkarzy - Barkom Każany Lwów: długa droga do Polski Po raz pierwszy w historii w ekstraklasie siatkarzy wystąpi zagraniczny zespół - Barkom Każany Lwów z Ukrainy. 'Długo staraliśmy się, aby tutaj trafić'… » więcej 2022-09-28, godz. 10:20 Wielkopolskie/ Trzylatek bez opieki na balkonie; strażacy obudzili ojca Strażacy ze Śremu (Wielkopolskie) interweniowali w środę rano w jednym z budynków wielorodzinnych, gdzie na balkonie na czwartym piętrze zauważono pozostawione… » więcej 2022-09-28, godz. 10:20 Ekstraklasa siatkarzy - Projekt Warszawa: stabilizacja i powrót do czołówki W szeregach Projektu Warszawa doszło do swoistej rewolucji kadrowej. Dziewiąty zespół minionego sezonu ekstraklasy siatkarzy przeszedł przebudowę i pod wodzą… » więcej 2022-09-28, godz. 10:20 Ekstraklasa siatkarzy - Ślepsk Malow Suwałki: wyższe cele przebudowanego zespołu Po kolejnym sezonie w ekstraklasie władze Ślepska Malow Suwałki chcą, aby w rozpoczynających się w piątek rozgrywkach Plus Ligi siatkarze zakwalifikowali… » więcej 2022-09-28, godz. 10:20 Ekstraklasa siatkarzy – Jastrzębski Węgiel: nowy trener i walka z zakazem transferów Siatkarze wicemistrza Polski Jastrzębskiego Węgla do rozgrywek ekstraklasy przystąpią z nowym trenerem Marcelo Mendezem. W składzie doszło do kosmetycznych… » więcej 2022-09-28, godz. 10:20 Ekstraklasa siatkarzy - Zaksa Kędzierzyn-Koźle: ponownie o najwyższe cele Siatkarze Grupy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle w minionym sezonie zdobyli mistrzostwo kraju, Puchar Polski i trirumfowali w Lidze Mistrzów. W klubie zdają sobie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »