Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-14, 06:10 Autor: PAP

Wiceszef MSZ: Polska pracuje nad koncepcją, która pozwoli na niewydawanie wiz Rosjanom

Polska pracuje nad opracowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie wiz Rosjanom - poinformował PAP wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. W ciągu najbliższych tygodni możemy spodziewać się decyzji w tej sprawie - dodał.

Minister spraw zagranicznych Czech, które obecnie przewodniczą Unii Europejskiej, Jan Lipavsky chce dyskusji o ogólnym zawieszeniu wydawania wiz dla obywateli Rosji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE, które odbędzie się w Pradze pod koniec miesiąca. O takie rozwiązanie apeluje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


W rozmowie z PAP wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oświadczył, że Polska jest za rozszerzeniem sankcji unijnych, szczególnie w kwestii zawieszenia umowy o ułatwieniu ruchu wizowego dla obywateli Federacji Rosyjskiej. Przyznał jednak, że nie ma na to zgody wszystkich krajów Unii Europejskiej. "Sprzeciwiają się temu duże państwa członkowskie, m.in. Niemcy, Francja i Holandia" - powiedział PAP Wawrzyk.


"W związku z tym, że nie da się przełamać oporu tych państw, by zawiesić umowę o ułatwieniu ruchu wizowego dla obywateli Federacji Rosyjskiej, Polska pracuje nad nowym rozwiązaniem" - poinformował wiceszef MSZ.


Dodał, że polska dyplomacja od kilku tygodni prowadzi rozmowy na ten temat z niektórymi państwami członkowskimi i wskazał, że podobne spojrzenie na te kwestie mają również Litwa, Łotwa i Estonia oraz Czechy i Słowacja. "W ciągu najbliższych tygodni możemy spodziewać się decyzji w tej sprawie" - zapowiedział.


Wiceszef MSZ pozytywnie ocenił również decyzje m.in. Łotwy i Estonii o wstrzymaniu lub ograniczeniu wydawania wiz rosyjskim obywatelom. Zwrócił jednak uwagę, że zapadły one zbyt późno - kilka miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainie. "Ale lepiej późno niż wcale" - ocenił.


Wiceminister przypomniał też, że Polska od kilku miesięcy nie wydaje wiz turystycznych obywatelom Federacji Rosyjskiej. Obecnie otrzymują je wyłącznie Rosjanie, którzy z racji wykonywanej pracy muszą przekroczyć granicę polsko-rosyjską, m.in. kierowcy ciężarówek, dyplomaci, a także osoby posiadające Kartę Polaka i członkowie rodzin obywateli Polski i innych państw UE.


Do wstrzymania wydawania obywatelom Rosji wiz przez kraje UE wezwał prezydent Zełenski. W nocy z piątku na sobotę stwierdził, że UE nie powinna stać się "supermarketem" dostępnym dla każdego, kto ma środki, aby do niego wejść. "Muszą być gwarancje, że rosyjscy mordercy lub wspólnicy państwa terroru nie będą korzystać z wiz Schengen - powiedział ukraiński prezydent.


Na zawieszenie wydawania wiz dla obywateli Rosji Czechy zdecydowały się już dzień po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zakaz nadal obowiązuje i został rozciągnięty na obywateli Białorusi; z wyjątkiem przypadków humanitarnych. Zakaz obowiązuje do końca marca 2023 r.


W tym tygodniu minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu oznajmił, że rząd Estonii podjął decyzję o ograniczeniu wjazdu do kraju dla obywateli Federacji Rosyjskiej, posiadających estońskie wizy Schengen.


Również w tym tygodniu Sejm Łotwy przyjął uchwałę, w której stwierdził, że Rosja jest państwem sponsorującym terroryzm i wezwał kraje członkowskie UE do jak najszybszego zaprzestania wydawania obywatelom Rosji i Białorusi wiz wjazdowych i turystycznych. Wcześniej, 5 sierpnia, ambasada Łotwy w Rosji poinformowała o wstrzymaniu na czas nieokreślony wydawania wiz rosyjskim obywatelom. Jedyny wyjątek to wyjazd w związku z pogrzebem bliskiej osoby.


W Finlandii trwa debata dotycząca ograniczenia wydawania wiz turystycznych obywatelom Rosji. (PAP)


Autor: Daria Kania


dka/ mhr/


Kraj i świat

2022-10-07, godz. 02:20 Misja NASA Crew-5 z indiańską astronautką i rosyjską kosmonautką dotarła do ISS Należąca do SpaceX kapsuła Crew Dragon z czteroosobową załogą misji NASA Crew-5 na pokładzie, zadokowała w czwartek bezpiecznie na Międzynarodowej Stacji… » więcej 2022-10-07, godz. 01:50 USA/ Rzecznik Pentagonu: Nie ma informacji wskazujących, że Putin zdecydował się na użycie broni atomowej Ministerstwo obrony USA nie otrzymało żadnych informacji, które wskazywałyby, że przywódca Rosji Władimir Putin zdecydował się zrealizować groźby użycia… » więcej 2022-10-07, godz. 01:20 USA/ "Washington Post": Śledczy mają wystarczająco dowodów, by postawić zarzuty synowi Bidena Federalni śledczy zebrali wystarczająco dużo dowodów, by postawić zarzuty synowi prezydenta USA Joe Bidena, Hunterowi w sprawie przestępstw podatkowych oraz… » więcej 2022-10-07, godz. 00:50 Sejm/ PiS za powołaniem Instytutu im. Kolbego; KO i Lewica przeciw, Koalicja Polska się wstrzyma Za powołaniem Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego będzie głosowało PiS, KO i Lewica będą przeciw, Koalicja Polska… » więcej 2022-10-07, godz. 00:40 Sejm/ Projekt zwiększający o 15 mln zł środki na repatriację - do trzeciego czytania Komisyjny projekt nowelizacji ustawy o repatriacji, który zakłada zwiększenie w 2022 roku wydatków na repatriacje, został skierowany do trzeciego czytania… » więcej 2022-10-07, godz. 00:20 Premier Morawiecki: szczyt w Pradze potwierdził, że Rosja jest w pełnej izolacji (opis) Szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze potwierdził, że Rosja jest w pełnej izolacji i to nie tylko od państw UE; wszystkie one potępiają agresję… » więcej 2022-10-07, godz. 00:10 Czechy/ Premier Fiala po szczycie EPC: chcieliśmy stworzyć przestrzeń do dyskusji (opis) W Pradze zakończył się w czwartek wieczorem pierwszy szczyt nowego formatu - Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), w którym uczestniczyli przywódcy 44… » więcej 2022-10-07, godz. 00:00 LM piłkarzy ręcznych – trener THW Kiel: wspaniały mecz dwóch świetnych drużyn (opinie) Po meczu Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych Łomża Industria Kielce - THW Kiel (40:37) powiedzieli: Filip Jicha (trener THW Kiel): 'Gratulacje dla Tałanta… » więcej 2022-10-06, godz. 23:50 Ekstraklasa siatkarzy - Ślepsk – Trefl 3:1 Ślepsk Malow Suwałki - Trefl Gdańsk 3:1 (26:24, 18:25, 29:27, 27:25). Ślepsk Malow Suwałki: Miran Kujundzic, Andreas Takvam, Bartosz Filipiak, Paweł Halaba… » więcej 2022-10-06, godz. 23:50 Ekstraklasa siatkarzy - 2. kolejka (tabela) Wyniki meczów 2. kolejki i tabela ekstraklasy siatkarzy: 2022-10-04:Jastrzębski Węgiel - Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (21:25, 32:30, 25:20, 25:18) Grupa Azoty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »