Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-11, 00:10 Autor: PAP

Powstała technologia, która pozwala usuwać z filmów przekleństwa

Jak się okazuje, technologię deepfake i podobne do niej rozwiązania można wykorzystać nie tylko do podmiany bądź odmłodzenia twarzy aktorów. Twórcy thrillera „Fall” znaleźli dla niej jeszcze jedno zastosowanie. Udało im się usunąć z gotowego filmu ponad trzydzieści przekleństw, by obniżyć kategorię wiekową swojego dzieła.

Wyprodukowany przez studio Lionsgate thriller „Fall” opowiada o dwóch młodych kobietach, które utknęły na ponad sześciusetmetrowej wieży radiowej. Z powodu pojawiających się w dialogach przekleństw, komisja odpowiedzialna za przydzielanie filmom kategorii wiekowej zdecydowała, że jeśli „Fall” będą chcieli obejrzeć w kinach widzowie poniżej siedemnastego roku życia, będą mogli to zrobić jedynie w towarzystwie starszych opiekunów. Dla niskobudżetowego thrillera mogłoby to oznaczać klapę finansową. Dlatego twórcy postanowili usunąć przekleństwa, by film mógł otrzymać kategorię bez ograniczeń od lat 13.


Jak informuje portal „Variety”, niewielki budżet filmu – 3 miliony dolarów – nie pozwolił na kosztowne dokrętki, by ponownie nakręcić wszystkie sceny, w których przerażone dziewczyny krzyczą „fuck”! Na pomoc przyszła technologia bliźniaczo podobna do popularnego deepfake’a opracowana przez mieszczącą się w Londynie firmę Flawless. Dzięki niej zmieniono ponad trzydzieści epitetów na dozwolone w filmach zamienniki. W ten sposób zamiast „fucking” można usłyszeć „freaking”.


Technologię opracowaną przez firmę Flawless stworzono na potrzeby dubbingu. Za pomocą podobnego rozwiązania, z jakiego korzysta technologia Deepfake, technologia TrueSync zmienia ruch ust aktorów, by dopasować go do dialogów w innych językach niż oryginalna ścieżka dźwiękowa filmu. „W filmach takich jak nasz nie możemy sobie pozwolić na dokrętki. Nie jesteśmy dużą produkcją, nie mamy ani środków finansowych, ani czasu. Dzięki technologii uratowaliśmy ten film i możemy go pokazać szerszej publiczności” – tłumaczy reżyser filmu, Scott Mann.


„W trakcie zdjęć nie wiedzieliśmy, w jaką kategorię wiekową celujemy, więc klęłam, ile wlezie. Myślę, że Scott chciał mnie zabić, gdy próbowaliśmy otrzymać kategorię PG-13” – dodaje gwiazda filmu, Virginia Gardner. Obok niej w filmie występują Grace Caroline Currey, Mason Gooding oraz Jeffrey Dean Morgan. „Fall” zadebiutuje w amerykańskich kinach w piątek 12 sierpnia. (PAP Life)


kal/ gra/


Kraj i świat

2022-10-04, godz. 14:40 Mołdawia/ Szef MSZ: chcemy ściślejszej współpracy z NATO, nasz region jest bardziej niebezpieczny niż przed roki… Mołdawia chce wzmocnić współpracę z NATO w ramach partnerstwa obronnego, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom, powiedział we wtorek minister spraw… » więcej 2022-10-04, godz. 14:40 Kard. Kazimierz Nycz spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przyjął we wtorek liderkę demokratycznej Białorusi Swiatłanę Cichanouską. Rozmowa w głównej mierze dotyczyła… » więcej 2022-10-04, godz. 14:40 Wojewoda warmińsko-mazurski o dystrybucji jodku potasu: dziś zagrożenie jest minimalne Robimy to, co państwo w takiej sytuacji powinno robić ale na dziś zagrożenie jest minimalne - powiedział we wtorek wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki… » więcej 2022-10-04, godz. 14:40 Szef MON: finalizujemy kolejny etap polsko-brytyjskiej współpracy, to oznacza wzmocnienie polskich sił zbrojnych (o… Finalizujemy kolejny etap polsko-brytyjskiej współpracy, to oznacza wzmocnienie polskich sił zbrojnych, a także wzmocnienie odporności całej wschodniej flanki… » więcej 2022-10-04, godz. 14:40 Dr P. Gontarczyk: Urban to absolutnie cyniczny i bezwzględny, komunistyczny zakapior, a nie dziennikarz Jerzy Urban proponował stworzenie w MSW pionu 'czarnej propagandy' oraz wsadzanie do więzienia niepokornych dziennikarzy. To był absolutnie cyniczny i bezwzględny… » więcej 2022-10-04, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (04-10-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2022-10-04 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2022-10-04, godz. 14:40 Rektor Uniwersytetu w Białymstoku: w związku z rosnącymi cenami w styczniu zajęcia zdalne W styczniu studenci Uniwersytetu w Białymstoku, największej uczelni w regionie, będą uczestniczyć w zajęciach zdalnie - poinformował we wtorek rektor uczelni… » więcej 2022-10-04, godz. 14:40 Ziobro: pod obywatelskim projektem noweli Kk ws. ochrony wolności religijnej podpisało się blisko 400 tys. osób (o… Pod obywatelskim projektem noweli Kodeksu karnego, który prowadzić ma do penalizacji 'publicznego lżenia lub wyszydzania' kościoła albo związku wyznaniowego… » więcej 2022-10-04, godz. 14:40 Ołena Zełenska: nie może być tak, by agresja stała się językiem rozwiązywania problemów świata Wojna w Ukrainie to wojna przeciwko podstawowym ludzkim wartościom, jak prawo do wolności, kraju, domu, języka. Nie może być tak, by Rosja stworzyła precedens… » więcej 2022-10-04, godz. 14:30 Synoptyk IMGW: We wtorek popołudnie i wieczór pochmurne We wtorek popołudnie i wieczór upłyną nam jeszcze pod znakiem pogody pochmurnej. Większe przejaśnienia i rozpogodzenia spodziewane są na zachodzie i powinny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »