Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-07, 16:40 Autor: PAP

Ukraina/ Sztab: Białoruś oddała pod kontrolę Rosji lotnisko wojskowe, są tam Iskandery i systemy S-400

Białoruś przekazała Rosji pełną kontrolę nad lotniskiem Ziabrauka w obwodzie homelskim przy granicy z Ukrainą; obecnie trwa tam budowa bazy wojskowej i stacjonują systemy Iskander i S-400 – powiadomił w czwartek przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskiej armii.

„Na terenie lotniska znajduje się dywizjon rakietowy systemu operacyjno-taktycznego Iskander-M oraz dywizjon rakietowy S-400 Triumf sił zbrojnych Rosji” – powiedział w czwartek podczas briefingu wiceszef głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow, cytowany przez agencję Ukrinform.


Według wojskowego strona białoruska przygotowuje się również do przyjęcia od Rosji zapowiadanego kompleksu Iskander. W bazie położonej 60 km na południowy wschód od Mińska trwa budowa hangarów przeznaczonych dla tych systemów.


W sierpniu białoruscy wojskowi mają odbyć szkolenie w Wojskowej Akademii Kosmicznej im. Możajskiego w Petersburgu.


Ponadto według danych ukraińskiego sztabu na Białorusi odbywają się „zajęcia polityczne” dla tamtejszych żołnierzy wojsk specjalnych i powietrznodesantowych, w trakcie których funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz białoruscy oficerowie przekonują o konieczności udziału białoruskiego wojska w „operacji specjalnej” na Ukrainie. Rosyjska propaganda określa tak rosyjską inwazję na ten kraj.


Według Hromowa byli wojskowi, zwłaszcza sił powietrznych, są werbowani do możliwego udziału w wojnie na Ukrainie w ramach prywatnej firmy wojskowej Liga.


Przedstawiciel sztabu powiadomił, że Ukraina spodziewa się dalszych białoruskich "działań demonstracyjnych” przy swojej granicy, a także nie wyklucza działania grup dywersyjnych w obwodach rówieńskim, żytomierskim, wołyńskim i kijowskim oraz możliwych prowokacji rosyjskich służb specjalnych na Białorusi (by oskarżyć o nie stronę ukraińską).


W dalszym ciągu prawdopodobieństwo bezpośredniego ataku ze strony białoruskich sił zbrojnych jest oceniane jako niskie. (PAP)


just/ akl/


Kraj i świat

2022-08-18, godz. 13:40 UE/ KE: im szybciej zidentyfikujemy przyczynę katastrofy ekologicznej na Odrze, tym szybciej ograniczymy jej skutki Im szybciej przyczyna katastrofy ekologicznej na Odrze zostanie ustalona, tym szybciej można będzie ograniczyć jej konsekwencje dla środowiska, rybołówstwa… » więcej 2022-08-18, godz. 13:40 Lekkoatletyczne ME - Horowska awansowała do półfinału na 200 m Nikola Horowska awansowała do półfinału biegu na 200 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Marika Popowicz-Drapała odpadła w eliminacj… » więcej 2022-08-18, godz. 13:40 Ukraina/ Sąd na Krymie skazał dziennikarza Radia Swoboda na pięć lat więzienia Sąd apelacyjny na okupowanym Krymie zmniejszył w czwartek wyrok dziennikarzowi Radia Swoboda Władysławowi Jesypence z sześciu do pięciu lat więzienia -… » więcej 2022-08-18, godz. 13:30 Śląskie/ GZM partnerem strategicznym Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) została partnerem strategicznym Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, wpisanych… » więcej 2022-08-18, godz. 13:30 Szef MEiN: to Tusk wykorzystał dzieci poczęte in vitro do brudnej walki politycznej Wstrętne jest, że to Tusk wykorzystał dzieci poczęte in vitro do brudnej walki politycznej. I to on powinien przepraszać wszystkich za to, co zrobił - stwierdził… » więcej 2022-08-18, godz. 13:30 Chiny/ Nauczycielka straciła pracę, bo jej kot przeszkadzał w lekcji online Nauczycielka sztuki w Kantonie na południu Chin straciła pracę, ponieważ jej kot pięć razy wskoczył w kadr podczas lekcji online. Sąd uznał jednak, że… » więcej 2022-08-18, godz. 13:20 Liga włoska - Giovanni Simeone wzmocnił Napoli Giovanni Simeone, czołowy strzelec włoskiej ekstraklasy piłkarskiej w poprzednim sezonie, przechodzi z Verony do Napoli, w którym występuje Piotr Zieliński… » więcej 2022-08-18, godz. 13:20 Niemcy/ Okrzyki "zdrajca", "kłamca" na spotkaniu Scholza z wyborcami; możliwe masowe protesty antyrządowe na jesieni Podczas spotkania z obywatelami w Neuruppin, na którym ponowił obietnicę wprowadzenia dalszych ulg dla obywateli, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i został zakrzyczany… » więcej 2022-08-18, godz. 13:10 Polska 2050: katastrofa ekologiczna na Odrze to także katastrofa funkcjonowania instytucji państwa Katastrofa ekologiczna na Odrze to także katastrofa funkcjonowania instytucji państwa - mówił w czwartek wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko. Z… » więcej 2022-08-18, godz. 13:10 W ramach akcji Tornister Pełen Uśmiechów 10 tys. uczniów otrzyma wyprawki szkolne W ramach tegorocznej edycji akcji Tornister Pełen Uśmiechów, wpisującej się w kampanię Akademia Caritas Dzieciom, do uczniów trafi 10 tys. wyprawek szkolnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »