Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-07, 13:30 Autor: PAP

Tusk: działania Glapińskiego nietrafione, spóźnione, chaotyczne

Działania podejmowane przez prezesa NBP Adama Glapińskiego były nietrafione, spóźnione, chaotyczne, a w ostatnim czasie agresywne, jeśli chodzi o konsekwencje dla ludzi - ocenił w czwartek szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Lider PO w trakcie konferencji prasowej w Kołobrzegu był pytany przez dziennikarzy, jak ocenia działania rządu i NBP ws. inflacji. Tusk stwierdził, że działania podejmowane przez szefa banku centralnego Adama Glapińskiego były "nietrafione, spóźnione, chaotyczne, a w ostatnim czasie - powiedziałbym - takie agresywne jeśli chodzi o konsekwencje dla ludzi".


Przypomniał jednocześnie, że w czwartek po południu Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzje w sprawie zmiany stóp procentowych NBP, a już teraz mocno wzrosły raty kredytów.


"Fatalna polityka, złe, spóźnione decyzje prezesa Glapińskiego i także polityka rządu PiS, też bardzo niekonsekwentna; one są bardzo też nieskorelowane - co innego rząd i PiS, co innego NBP - one w ciągu kilku miesięcy doprowadziły do tego, że ktoś kto wziął kredyt hipoteczny stracił to wszystko, co było pomocą socjalną ze strony rządu. To pokazuje skalę dramatu" - ocenił. Zaznaczył przy tym, iż "to ciągle nie jest koniec".


Tusk stwierdził też, że w tak trudnej sytuacji trzeba mieć władzę kompetentną, przyzwoitą i działającą z refleksem. "Można było spokojnie, mniej więcej połowy, 50 proc. tych problemów jakie mamy dzisiaj uniknąć" - mówił.


Szef PO mówił też, że ceny ropy i benzyny w hurcie spadły w Europie do poziomu sprzed wojny na Ukrainie. "Kiedy mówiłem, że benzyna mogłaby kosztować 5,19 zł, to mówiłem to z pełną świadomością. Ceny spadły na świecie dość radykalnie, natomiast nie u pana (prezesa Orlenu Daniela) Obajtka" - powiedział.


"Polacy nadal będą orzynani bezwzględnie przez PiS i pana Obajtka także na cenach benzyny; nie tylko kredytobiorcy, nie tylko ci, którzy odkręcają tę ciepłą wodę w kranie, ale także każdy, kto ma bardzo ambitny zamiar przejechać samochodem kilkaset kilometrów" - dodał. (PAP)


autor: Rafał Białkowski, Inga Domurat


rbk/ ing/ itm/


Kraj i świat

2022-08-19, godz. 07:50 Turniej WTA w Cincinnati - porażka Świątek bez większego echa w USA Wygrana Amerykanki Madison Keys z Igą Świątek w 1/8 finał turnieju WTA 1000 w Cincinnati, a jednocześnie jej pierwsze w karierze zwycięstwo nad liderką… » więcej 2022-08-19, godz. 07:50 Konarski: legislacja nie nadąża za przełomowymi innowacjami, działają za to regulatorzy Regulatorzy z różnych obszarów, nie czekając na legislację, zajęli się innowacjami związanych z tzw. przełomowymi technologiami, jak AI. To pozytywny… » więcej 2022-08-19, godz. 07:50 Małopolskie/ Ostrzeżenie IMGW przed burzami - do soboty rana Od piątkowego popołudnia do soboty rana obowiązuje dla Małopolski ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami z gradem. IMGW wydał alert w piątek rano. » więcej 2022-08-19, godz. 07:50 Lubuskie/ Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem, które w piątek, najbliższej nocy i w sobotę… » więcej 2022-08-19, godz. 07:50 Korea Płn./ Siostra Kim Dzong Una: propozycja pomocy od prezydenta Korei Płd. to „szczyt absurdu” Siostra przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una w pełnym inwektyw oświadczeniu odrzuciła w piątek plan prezydenta Korei Płd. Jun Suk Jeola, który zaoferował… » więcej 2022-08-19, godz. 07:40 Od piątku w Kanadzie zakaz importu pistoletów i rewolwerów W Kanadzie od piątku zaczyna obowiązywać czasowy zakaz importu broni krótkiej. Będzie on ważny do wejścia w życie rozwiązań ustawowych, nad którymi… » więcej 2022-08-19, godz. 07:30 IBRIS dla Onetu: 81 proc. ankietowanych popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej 54,7 proc. ankietowanych 'zdecydowanie popiera', a 26,3 proc. 'raczej popiera' obecność Polski w Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania jest 15 proc. ankietowanych… » więcej 2022-08-19, godz. 07:30 Szef PSP: "polska husaria" rozpoczęła właśnie podróż do domu 'Polska husaria' rozpoczęła właśnie podróż do domu... szerokości na drodze - napisał w piątek na Twitterze komendant główny Państwowej Straży Pożarnej… » więcej 2022-08-19, godz. 07:30 Zygmunt Głuszek "Victor": Powstanie było wyrazem bohaterstwa i poświęcenia polskiej młodzieży (wywiad archiwalny) Powstanie Warszawskie nie miało żadnych szans na sukces, nie mogło poprawić sytuacji, w jakiej była AK i cały kraj. Z drugiej strony był to niezwykły wyraz… » więcej 2022-08-19, godz. 07:20 P. Kukiz: wprowadzenie sędziów pokoju to jest klucz do prawdziwej reformy sądów Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju to jest klucz do prawdziwej reformy sądów. Od tego trzeba było zacząć; od sędziów wybieranych przez obywateli i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »