Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-06, 11:00 Autor: PAP

Raport: kandydaci chętniej odpowiadają na oferty pracy z podanymi widełkami płac

78 proc. osób lepiej ocenia oferty pracy zawierające informacje o zarobkach na danym stanowisku; prawie 40 proc. oczekuje, że pozna oferowane wynagrodzenie przed odbyciem rozmowy kwalifikacyjnej - wynika z badania Pracuj.pl.

Jak podkreśla serwis Pracuj.pl, aktywność pracodawców utrzymuje się od dłuższego czasu na wysokim poziomie. Choć ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby ofert pracy zamieszczonych w serwisie, kolejne miesiące 2022 r. przynoszą wzrosty. W maju br. zamieszczono 98 tys. 545 ogłoszeń, o 18 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.


W sondażu blisko 40 proc. respondentów potwierdziło, że obecnie mają większy wybór ofert i łatwiej jest im wybrać pracę, o którą chcą się starać, niż to było dwa-trzy lata temu. Przeciwne zdanie ma 30 proc. ankietowanych.


Z badania wynika, że osoby poszukujące pracy coraz bardziej selektywnie podchodzą do procesu aplikacji o pracę. 47 proc. twierdzi, że lepiej jest przesłać swoje CV do maksymalnie kilku wybranych pracodawców niż do wielu naraz. Popularność tej postawy rośnie wraz z wiekiem.


Wśród osób szukających pracy dostrzec można także większą wagę przykładaną do personalizacji swojego życiorysu zawodowego. 57 proc. badanych deklaruje, że przygotowując swoje CV, starają się je każdorazowo dopasować do potrzeb konkretnego pracodawcy czy treści oferty. Taka forma zaangażowania w personalizację również rośnie wraz z wiekiem.


"Dostrzegamy, że Polacy coraz częściej w bardziej przemyślany sposób podchodzą do decyzji o wysłaniu CV. Są też bardziej świadomi jakości i treści ogłoszeń o pracę. Od pracodawcy wymagają bardzo konkretnych informacji zamieszczonych w ofercie: danych opisujących specyfikę stanowiska, przyszłych obowiązków, widełek wynagrodzeń, jak i zrozumiałego procesu rekrutacji" - zaznaczyła ekspertka ds. projektowania treści w Grupie Pracuj Anna Hołdyńska.


78 proc. badanych lepiej ocenia pracodawców, którzy w ogłoszeniach o pracę informują o zarobkach na danym stanowisku. Prawie 40 proc. oczekuje, że pozna oferowane wynagrodzenie przed odbyciem rozmowy kwalifikacyjnej.


Jak zauważyła ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Grupie Pracuj Konstancja Zyzik, wobec deficytu pracowników na rynku pracodawcy, którzy unikają informowania w ofercie o widełkach zarobków, dodatkowo zawężają grono zainteresowanych kandydatów.


"Kandydat, dla którego wynagrodzenie okaże się nieatrakcyjne, i tak zrezygnuje z oferty, ale na dalszym etapie, angażując w międzyczasie czas swój i rekrutera na nieudaną rekrutację. Dlatego nie warto się obawiać otwartości w kwestii płac w ogłoszeniu" - stwierdziła ekspertka.


Prawie połowa kandydatów przyznaje, że zniechęca się do aplikowania na stanowisko, gdy wiąże się to ze zbyt czasochłonnym procesem aplikacji, np. związanym z dodatkowymi formularzami lub wieloma etapami przesyłania CV. Kandydaci spodziewają się też informacji zwrotnej od pracodawców, a także krótszego czasu trwania rekrutacji.


80 proc. ankietowanych uważa, że pracodawcy powinni częściej odpowiadać na przesyłane CV, nawet jeśli mieliby poinformować o odpadnięciu kandydata na jakimś etapie selekcji. 79 proc. respondentów uznało, że niezależnie od tego czy ich kandydatura od momentu wysłania CV jest rozpatrywana czy odrzucona, okres jednego tygodnia na podjęcie decyzji przez rekrutera jest akceptowalny. Czekanie na decyzję ponad dwa tygodnie spotyka się ze sprzeciwem prawie połowy kandydatów. W przypadku rekrutacji trwającej powyżej miesiąca niezadowolenie wyraziłoby 81 proc. respondentów.


Autorzy opracowania zaznaczyli, że ogłoszenia o pracę powinny być pisane możliwie przejrzystym językiem i informować o obowiązkach na danym stanowisku - brak szczegółów w ofercie pracy zniechęca kandydatów do aplikowania.


Badanie "Nowe oblicza pracy" zrealizowano w marcu br. na grupie 2128 osób.(PAP)


Autorka: Karolina Mózgowiec


kmz/ mk/


Kraj i świat

2022-08-09, godz. 06:00 Prognoza pogody na 9 i 10 sierpnia Jak informuje IMGW, przeważający obszar Europy jest w zasięgu rozległego wyżu z centrami w rejonie Wielkiej Brytanii, jedynie nad Islandią pogodę kształtuje… » więcej 2022-08-09, godz. 06:00 Prosty i tani materiał sprawnie chwyta CO2 Badacze z Berkeley (USA) wytworzyli doskonały materiał do wyłapywania dwutlenku węgla oparty na niedrogim polimerze. Ich zdaniem będzie można go stosować… » więcej 2022-08-09, godz. 05:50 Hiszpania/ Lipiec był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów Lipiec tego roku był najgorętszym miesiącem w Hiszpanii w historii pomiarów temperatury w tym kraju - wynika z szacunków władz Państwowej Agencji Meteorologicznej… » więcej 2022-08-09, godz. 05:50 21 października rozpocznie się aukcja wyjątkowej kolekcji pamiątek po Kennym Rogersie Stroje, sceniczne rekwizyty, nagrody muzyczne, ale także i teksty piosenek, listy pisane do prezydentów USA oraz te dalece bardziej prywatne, do Dolly Parton… » więcej 2022-08-09, godz. 05:50 Młoda krew nie przedłuża życia Wbrew wcześniejszym sugestiom, młoda krew nie wydłuża życia - pokazuje badanie na myszach. Z drugiej strony stara krew przyspiesza zgon. » więcej 2022-08-09, godz. 05:10 USA/ CNN: agenci FBI wynieśli z posesji Trumpa pudła z dokumentami W wyniku przeszukania agenci FBI wynieśli z posiadłości byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na Florydzie pudła z dokumentami - podała w poniedziałek CNN… » więcej 2022-08-09, godz. 04:00 USA/ Donald Trump: agenci FBI przeszukali mój dom na Florydzie (opis) Były prezydent USA Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że jego rezydencja na Florydzie, Mar-a-Lago, została 'przeszukana' przez policję federalną (FBI)… » więcej 2022-08-09, godz. 03:10 Kuba/ Z powodu pożaru w porcie Matanzas ewakuowano blisko 5 tys. osób Prawie pięć tysięcy osób zostało ewakuowanych do poniedziałkowego wieczora z powodu dużego pożaru, który od piątku trawi infrastrukturę portu Matanzas… » więcej 2022-08-09, godz. 02:30 USA/ Trump nazwał nalot FBI na jego dom "prokuratorskim uchybieniem" (krótka2) 'Prokuratorskim uchybieniem' nazwał Donald Trump przeszukiwanie jego domu na Florydzie przez FBI. Podkreślił, że jest to atak radykalnie lewicowych Demokratów… » więcej 2022-08-09, godz. 01:50 USA/ Trump: FBI przeszukuje mój dom na Florydzie (krótka) Były prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek, że FBI przeszukuje jego rezydencję w Palm Beach na Florydzie. Jego zdaniem to 'nieodpowiedzialny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »