Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-05, 17:40 Autor: PAP

Lublin/ Za 76 mln zł powstanie nowy budynek operacyjny w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej

Nowy budynek operacyjny za 76 mln zł powstanie w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Będzie się w nim mieścić także 18-łóżkowy oddział intensywnej terapii i anestezjologii. Inwestycja ma wpłynąć na skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na zabiegi.

Umowę na budowę nowego budynku zabiegowo-anestezjologicznego w szpitalu im. kard. Stefana Wyszyńskiego podpisali we wtorek marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i dyrektor szpitala Piotr Matej. Inwestycja będzie kosztowała ok. 76 mln zł, z czego 65 mln zł pochodzi ze środków unijnych.


"W tym szpitalu, który zaczął być budowany 50 lat temu, zabrakło jednego elementu – bloku R. I on dopiero teraz będzie powstawał za pieniądze unijne (…) Jeśli wybudujemy ten blok, zakończymy tak naprawdę budowę wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej" – powiedział marszałek, zaznaczając, że będzie to wtedy jedna z najnowocześniejszych lecznic w woj. lubelskim.


Blok operacyjny został zaprojektowany w momencie podjęcia decyzji o budowie szpitala w 1974 r. Jak wyjaśnił obecny dyrektor placówki, ponad 46 lat oczekiwania na dokończenie tego budynku świadczy o "ciągłym rozwoju tej placówki, o ciągłej potrzebie zmian, dokonywaniu modernizacji, żeby odpowiedzieć na potrzeby pacjentów, które stawiają przed nami nowe wyzwania".


"Będzie to budynek R dlatego, że jest on kontynuacją alfabetu, czyli mamy aż tyle budynków oznaczonych po kolei literami naszego alfabetu" – wyjaśnił Matej.


Placówka jest obecnie na etapie robót budowlanych. Zakończenie inwestycji planowane jest pod koniec 2023 roku. W pięciokondygnacyjnym budynek o powierzchni 6,5 tys. m kw. zabudowy będzie mieścić się centralny trakt operacyjny z sześcioma salami, w tym z salą hybrydową z możliwością montażu robota chirurgicznego i urządzeń do neuronawigacji oraz tomografii śródoperacyjnej. Oddział anestezjologii i intensywnej terapii zostanie zwiększony z 9 do 18 łóżek.


Ordynator obecnego oddziału intensywnej terapii i anestezjologii dr n. med. Magdalena Piasecka dodała, że budowa nowego obiektu rozwiąże przede wszystkim problem liczby stanowisk intensywnej terapii. Jak podkreśliła, według standardów taki oddział powinien posiadać 2 proc. łóżek w stosunku do wszystkich łóżek w szpitalu. "W nowopowstałym budynku zostaną spełnione te wymogi. Dodatkowo na oddziale będą izolatki, sale jednoosobowe, stanowiska z dializoterapią i sale do pobytu pacjenta z rodziną" – powiedziała ordynator.


Jak dodał szef placówki, w nowym obiekcie zlokalizowane zostaną także sale wybudzeń, które pozwolą na zwiększenie liczby operacji. "Już od jakiegoś czasu wykonujemy planowane operacje popołudniami, a niebawem w soboty. Chcemy jak najbardziej służyć pacjentom, by oczekiwanie na zabiegi było jak najkrótsze, a stres związany z pobytem w szpitalu jak najmniejszy" – podkreślił dyrektor Matej.


W nowym budynku znajdą się także centralna sterylizatornia i apteka szpitalna. W ramach inwestycji zostanie zakupiony sprzęt medyczny.


W kwietniu br. szpital im. kard. Stefana Wyszyńskiego został połączony z innym szpitalem marszałkowskim w Lublinie – szpitalem im. Jana Bożego. Według koncepcji, ma to zahamować zadłużanie się placówek, polepszyć jakość świadczeń i zwiększyć dostępność dla pacjentów. Połączone placówki dysponują ok. 40 oddziałami szpitalnymi z ponad tysiącem łóżek. Na koniec marca br. personel obu placówek liczył ok. 2,5 tys. osób.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ mir/


Kraj i świat

2022-08-14, godz. 06:10 Z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent i szef MON upamiętnią żołnierzy i wygłoszą przemówienia W ramach uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda upamiętni żołnierzy, wręczy nominacje generalskie i odznaczenia państwowe… » więcej 2022-08-14, godz. 06:10 Wiceszef MSZ: Polska pracuje nad koncepcją, która pozwoli na niewydawanie wiz Rosjanom Polska pracuje nad opracowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie wiz Rosjanom - poinformował PAP wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. W ciągu… » więcej 2022-08-14, godz. 06:00 Dzieci z łagodną infekcją także mogą mieć długi Covid U części niehospitalizowanych dzieci z SARS-CoV-2 także pojawia się tzw. długi Covid. Jego ryzyko jest obecnie większe, na było początku pandemii. » więcej 2022-08-14, godz. 06:00 Przyrodnicy czekają z transportem polskich żubrów do Czarnobyla Polscy naukowcy i eksperci we współpracy z ukraińskimi instytucjami mieli gotowy plan transportu pierwszych 8-9 żubrów z Puszczy Białowieskiej do Czarnobyla… » więcej 2022-08-14, godz. 05:50 Prognoza pogody na 14 i 15 sierpnia IMGW informuje, że północno-wschodnia część kontynentu jest w zasięgu wyżu znad Rosji, pozostałe obszary Europy obejmują płytkie niże. Polska znajduje… » więcej 2022-08-14, godz. 05:40 USA/Potężny grzmot niewiadomego pochodzenia dał się słyszeć w stanie Utah Mieszkańcy północnej części stanu Utah, na zachodzie USA, usłyszeli w sobotę potężny odgłos grzmotu przypominający ten, który wytwarza samolot przekraczający… » więcej 2022-08-14, godz. 05:30 Małopolskie/ 13 osób rannych w wypadku na autostradzie A4 w miejscowości Rzezawa 13 osób zostało rannych w wypadku na autostradzie A4 w miejscowości Rzezawa (woj. małopolskie), gdzie samochód osobowy i samochód typu bus wjechały do rowu… » więcej 2022-08-14, godz. 03:50 Małopolskie/ Wypadek na autostradzie A4 w miejscowości Rzezawa, 5 osób rannych Na autostradzie A4 w miejscowości Rzezawa (woj. małopolskie) zablokowana jest jezdnia w kierunku Rzeszowa po tym jak samochód osobowy i samochód typu bus wjechały… » więcej 2022-08-14, godz. 03:30 Pomorskie/ Koniec utrudnień po wypadku na dk nr 20 w Kościerzynie Zakończyły się utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 20 w Kościerzynie (woj. pomorskie), gdzie w sobotę po południu doszło do wypadku, w którym jedna… » więcej 2022-08-14, godz. 03:20 Izrael/Atak na autobus w Jerozolimie, siedmiu rannych Siedem osób zostało rannych, w tym dwie ciężko, w rezultacie ostrzelania autobusu miejskiego w niedzielę nad ranem w centrum Jerozolimy. Sprawca zbiegł i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »