Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-29, 16:20 Autor: PAP

Prof. Wojciech Łączkowski przyjął honorowe obywatelstwo Poznania

Honorowe obywatelstwo Poznania przyjął w środę b. sędzia TK, b. przewodniczący PKW i członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Wojciech Łączkowski. Wręczenie tytułu odbyło się podczas uroczystej sesji rady miasta.

Rokrocznie uroczysta sesja, podczas której wręczane jest honorowe obywatelstwo Poznania, organizowana jest 29 czerwca, w dzień imienin patronów stolicy Wielkopolski, świętych Piotra i Pawła.


Rada Miasta Poznania przyznała honorowe obywatelstwo prof. Łączkowskiemu w uznaniu dla "wieloletniej pracy na rzecz rozwoju demokracji oraz dla dorobku naukowego i dydaktycznego z zakresu prawa i finansów".


"Nie wiem, komu pierwszemu przyszło do głowy, żeby umieścić mnie na liście z takimi osobistościami, jak Ignacy Jan Paderewski, Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Margaret Thatcher i wielu innych wybitnych osób. Jestem wdzięczny, bardzo dziękuję. Postaram się, żeby w końcówce mojego życia tak postępować, żebyście nie żałowali swojej decyzji" - mówił po odebraniu godności prof. Łączkowski.


Podczas sesji wręczone zostały też godności zasłużonego dla Miasta Poznania.


Radni przyznali ten tytuł " Annie Chraniuk "w uznaniu dla wieloletnich działań na rzecz promowania Poznania w Ukrainie oraz za przybliżanie i popularyzację języka i kultury ukraińskiej w Poznaniu" oraz prof. Ewie Wycichowskiej w uznaniu dla dorobku artystycznego, naukowego i dydaktycznego z zakresu tańca i choreografii, a także za kreowanie Polskiego Teatru Tańca.


Tytuł przyznano także prof. Jarosławowi Kozłowskiemu - w uznaniu dla działalności artystycznej i dydaktycznej, w tym tworzenia światowej rangi sztuki konceptualnej.


"Zasłużonym dla Miasta Poznania" stał się też KKS Lech Poznań. Klub uhonorowano tytułem w setną rocznicę istnienia, "wyrażając uznanie dla zasług w dziedzinie upowszechniania sportu wśród mieszkańców Poznania oraz doceniając osiągnięcia i wkład w promowanie miasta na arenach Europy i świata".


Pod koniec uroczystości w Sali Ziemi MTP o głos poprosił gość sesji, były poznański samorządowiec, obecnie poseł PiS i wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Skrytykował decyzję rady miasta, która na początku czerwca nie zgodziła się na wyróżnienie tytułem "Zasłużony dla Miasta Poznania" prof. Jacka Kowalskiego.


Tytuł zasłużonego dla miasta miał być mu przyznany w uznaniu dla dorobku naukowego, literackiego i artystycznego, "szczególnie dla popularyzacji wiedzy o historii Rzeczypospolitej i kulturze staropolskiej". Przeciw tej kandydaturze głosowała część radnych Koalicji Obywatelskiej i klubu Wspólny Poznań. Radny KO Bartłomiej Ignaszewski podkreślał przed głosowaniem, że prof. Kowalski "obrażał część naszych mieszkańców: osoby nieheteronormatywne oraz kobiety, które protestowały w czasie protestów".


"Jeżeli mamy budować wspólnymi siłami, siłami wspólnotowymi, siłę Poznania, siłę państwa, powinniśmy doceniać pracę tych wszystkich, którzy od lat pracują na rzecz społeczności, samorządu, wspólnoty właśnie w oparciu o ich zasługi – nie odnosząc się do ich poglądów. Jeżeli pójdziemy w kierunku, w którym istnieje określony katalog poglądów, który należy wyrażać, ażeby praca i zasługi mogły być docenione, bądź jeśli okaże się, że z własnymi poglądami, ażeby te zasługi mogły być docenione, nie należy się afiszować, wrócimy do czasów sprzed 1989 roku" – powiedział Szynkowski vel Sęk.


Zbulwersowany wypowiedzią posła był przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.


"Rada miasta podejmuje swoje decyzje w głosowaniach, radni decydują suwerennie, zgodnie z tym, co uważają. Nie jest rolą posła komentowanie i pouczanie rady gminy, niezależnego organu samorządowego, jak powinien głosować" – powiedział. Grzegorz Ganowicz przeprosił gości uroczystej sesji za wypowiedź posła.


Pod koniec maja lokalna "Gazeta Wyborcza", krytykując pomysł uhonorowania Kowalskiego, przypomniała jego tekst z 2013 roku, w którym napisał on, że homoseksualizm jest dewiacją, "jakkolwiek go nazwać i jakkolwiek patrzeć z podziwem na różnych wspaniałych ludzi dotkniętych tą przypadłością, którzy żyli i żyć będą" oraz że w świetle nauki chrześcijańskiej akt homoseksualny jest grzechem.


Prof. dr hab. Wojciech Łączkowski urodził się w Poznaniu. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W latach 1959–1962 odbył aplikację adwokacką. W 1977 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk prawnych.


Był prodziekanem i dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UAM, w 1981 roku został wybrany na stanowisko prorektora uczelni. Funkcję tę pełnił do wybuchu stanu wojennego, gdy odwołano władze uniwersytetu.


W 1989 r., prof. Łączkowski został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Poznaniu. Od 1989 r. do 1997 r. pełnił funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego. W latach 1994–1997 był przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. W latach 1998–2004 wchodził w skład Rady Polityki Pieniężnej. W 2006 r. został wybrany na przewodniczącego Kościelnej Komisji Historycznej.


Był członkiem Międzynarodowego Instytutu Finansów Publicznych, a także Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.


Należy do Stowarzyszenia Polskich Prawników Katolickich. Jest kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz komandorem Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. (PAP)


Autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ mir/


Kraj i świat

2024-07-01, godz. 07:30 Małopolskie/ Trzecia próba wyboru nowego marszałka województwa W poniedziałek radni małopolskiego sejmiku trzeci raz będą wybierać nowego marszałka województwa. Jeśli i tym razem się to nie uda, zwołana zostanie… » więcej 2024-07-01, godz. 07:30 Polska 2050 proponuje wprowadzenie możliwości elektronicznego popierania list kandydatów w wyborach Polska 2050-TD złożyła w Sejmie projekt noweli Kodeksu wyborczego, którego celem jest zwiększenie wykorzystania nowoczesnych technologii w wyborach powszechnych… » więcej 2024-07-01, godz. 07:30 59. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę W przypadające 6 lipca w Kościele katolickim wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, na Jasnej Górze odbędzie się 59. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa… » więcej 2024-07-01, godz. 07:30 "GPC": Ks. Olszewski torturowany. RPO bada sprawę Odmawianie wody, odmawianie skorzystania z WC, poniżanie - to realia zatrzymania ks. Olszewskiego przez ABW, które sercanin ujawnił w liście publikowanym przez… » więcej 2024-07-01, godz. 07:10 10 książek dla dzieci w finale Nagrody Literackiej im. Makuszyńskiego 10 książek dla najmłodszych, które ukazały się w 2023 r., znalazło się w finale Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Wiceszefowa… » więcej 2024-07-01, godz. 07:10 Paulina Matysiak: nie skręciłam w prawo; nikt nie złamie mi kręgosłupa Nie odstąpię od pomysłu założenia stowarzyszenia i powołania ruchu społecznego 'Tak dla rozwoju'; nikt nie złamie mi kręgosłupa - powiedziała PAP posłanka… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 GW: Tajny list Kaczyńskiego Przed wyborami w 2019 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński zwrócił się do Zbigniewa Ziobry 'o natychmiastowe zakazanie kandydatom Solidarnej Polski korzystania… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 Neneman: przedsiębiorca stosujący kasowy PIT będzie w ten sam sposób obliczał składkę zdrowotną Przedsiębiorca, który oblicza dochód dla celów PIT metodą kasową, tak samo będzie ustalał dochód dla celów składki zdrowotnej - powiedział PAP wiceminister… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 Paryż - Rudisha obawia się o... swój rekord Słynny Kenijczyk David Rudisha, dwukrotny mistrz olimpijski w biegu na 800 metrów i rekordzista globu (1.40,91) uważa, że jego rodak, 19-letni Emmanuel Wanyonyi… » więcej 2024-07-01, godz. 06:50 DGP: Moda pozbawia leku cukrzyka Zdobycie ozempicu graniczy z cudem. To nie tylko winduje cenę jego nierefundowanej wersji do prawie 5 tys. zł. Stanowi też zachętę dla fałszerzy - podaje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »