Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-24, 10:10 Autor: PAP

Ukraina/ Szef KPRM Dworczyk podczas otwarcia miasteczka dla uchodźców w Buczy: planujemy zbudować takie ośrodki dla 20 tys. osób (opis)

Polski rząd planuje wybudować tymczasowe ośrodki dla 20 tys. osób poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji, w tym dla 4 tys. w obwodzie kijowskim - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk podczas otwarcia miasteczka modułowego w Buczy pod Kijowem, przeznaczonego dla uchodźców wojennych. Ośrodek powstał dzięki wsparciu polskich władz.

"Kolejne takie centra powstaną w Hostomlu i Irpieniu, gdzie rosyjskie wojska zniszczyły wiele budynków mieszkalnych, rujnując dorobek życia wielu osób" - zadeklarował minister Dworczyk w rozmowie z PAP.


Szef KPRM wziął wcześniej udział w spotkaniu z mieszkańcami Buczy, którzy musieli opuścić rodzinne strony. "To były wstrząsające opowieści. Ci ludzie uciekli, a następnego dnia dowiedzieli się, że ich domy zostały zrównane z ziemią" - przyznał Dworczyk.


"Dziękuję polskiemu rządowi i społeczeństwu, poziom waszego wsparcia dla Ukrainy jest bezprecedensowy. Otwieramy już szósty ośrodek dla uchodźców wewnętrznych, a jednocześnie budujemy 15 kolejnych tego typu obiektów. Obiecuję, że mieszkańcy Buczy osiedlą się w miasteczku tylko tymczasowo, natomiast później przeniosą się do nowych domów. Będą jeszcze piękniejsze od poprzednich" - zapewnił minister ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ukrainy Ołeksij Czernyszow


W uroczystościach wzięli także udział szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba oraz mer Buczy Anatolij Fedoruk.


Miasteczko modułowe na terenie szkoły nr 3 w Buczy jest przeznaczone dla 22 rodzin. Osiem spośród nich już zamieszkało w ośrodku, cztery kolejne mają wprowadzić się w piątek, a pozostałe w ciągu najbliższych dni. Łącznie będą mogły tam przebywać 352 osoby, w tym nauczyciele z miejscowej placówki. Ponadto, polski rząd planuje wybudowanie na terenie tej szkoły drugiego ośrodka dla uchodźców wewnętrznych.


Wcześniej, 1 czerwca, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jacek Sasin i minister Czernyszow wzięli udział w otwarciu tymczasowego miasteczka domków kontenerowych w Borodziance, także zbudowanego dzięki wsparciu polskiego rządu. 19 kwietnia premier Morawiecki otworzył podobny ośrodek we Lwowie.


"Gratuluję Ukrainie uzyskania statusu kandydata do Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki osobiście zabiegał o to od trzech miesięcy. To historyczna chwila, bo jeszcze niedawno niewiele osób by w to uwierzyło. (...) Dziękujemy wam, ponieważ bronicie niepodległości Polski i Europy" - dodał Dworczyk, nawiązując do czwartkowej decyzji Rady Europejskiej w sprawie Ukrainy i Mołdawii.


W położonej nieopodal Kijowa Buczy rosyjscy żołnierze dokonali masowych zbrodni na ludności cywilnej. W okresie pomiędzy końcem lutego i początkiem kwietnia zginęło tam ponad 460 osób.


Z Buczy Tatiana Artuszewska, z Warszawy Michał Szczygielski (PAP)


ta/ szm/ tebe/


Kraj i świat

2022-09-26, godz. 14:50 Mazowieckie/ Utrudnienia po wypadku ciężarówki przewożącej świnie potrwają jeszcze min. trzy godziny Trwa akcja przeładowywania trzody do drugiej naczepy po wypadku do którego doszło rano na dk 60 w miejscowości Kuchary-Jeżew. Ciężarówka wpadła do rowu… » więcej 2022-09-26, godz. 14:50 Ukraina/ Mer Melitopola: komisje znów nachodzą mieszkańców zmuszając do udziału w pseudoreferendum W okupowanym Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy powołane przez Rosjan komisje wyborcze znów obchodzą mieszkania i domy, by zmusić mieszkańców… » więcej 2022-09-26, godz. 14:50 Węgry/ Premier Orban: wojna na Ukrainie to lokalny konflikt zbrojny i globalny konflikt gospodarczy Zachodnie sankcje nałożone na Rosję w związku z atakiem na Ukrainę zmieniły lokalny konflikt zbrojny w globalny konflikt gospodarczy - powiedział w poniedziałek… » więcej 2022-09-26, godz. 14:40 Rząd w poniedziałek ma zająć się projektem ws. zamrożenia cen prądu W poniedziałek rząd ma rozpatrywać projekt w sprawie zamrożenia cen prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. do limitu zużycia 2000… » więcej 2022-09-26, godz. 14:40 Iran/ MSZ: amerykańskie próby naruszenia suwerenności naszego kraju nie pozostaną bez odpowiedzi Amerykańskie próby naruszenia suwerenności Iranu w związku z protestami wywołanymi śmiercią 22-letniej Mahsy Amini w areszcie policyjnym nie pozostaną… » więcej 2022-09-26, godz. 14:40 Muzeum Auschwitz: Memory 4.0 - nowe narzędzie edukacyjne online Zestaw scenariuszy zajęć oraz materiałów edukacyjnych online poświęconych losom i prześladowaniom różnych grup deportowanych przez Niemców do Auschwitz… » więcej 2022-09-26, godz. 14:40 Politycy PO zapowiadają obywatelski projekt dot. refundacji procedury in vitro (opis) Politycy PO zapowiedzieli w poniedziałek skierowanie do Sejmu obywatelskiego projektu dotyczącego refundacji procedury in vitro. Tragizmem naszych czasów jest… » więcej 2022-09-26, godz. 14:30 D.Tusk o wyniku wyborów we Włoszech: mam nadzieję, że polityka europejska wobec Ukrainy i Rosji nie dozna uszczerb… Mam nadzieję, że linia polityki europejskiej wobec Ukrainy i Rosji nie dozna uszczerbku i że Włosi będą lojalnymi wciąż partnerami UE i NATO w tej kwestii… » więcej 2022-09-26, godz. 14:30 Program SKS i WHO - Ennaoui: każdy powinien mieć misję zachęcania dzieci do sportu Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Instytut Sportu ogłosiły współpracę Programu SKS ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). 'Myślę, że każdy sportowiec… » więcej 2022-09-26, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (26-09-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-09-26 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »