Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-28, 03:10 Autor: PAP

Litwa/ W Wilnie dwa koncerty w 150. rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki

W wileńskim kościele franciszkańskim pw. Wniebowzięcia NMP w czwartek i piątek odbyły się koncerty utworów sakralnych Stanisława Moniuszki w 150. rocznicę śmierci kompozytora. Wystąpili artyści z Polski, Litwy i Niemiec. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.

"Twórczość sakralna Moniuszki pozostawała dotychczas zupełnie w cieniu innych dzieł kompozytora i stanowiła margines prezentacji koncertowych, podczas gdy według mojej opinii, to najpełniejsza autorska wypowiedź twórcy, wypływająca nie z potrzeb merkantylnych lecz wewnętrznych, dotykająca najgłębszych i najważniejszych dziedzin życia" – wskazuje prof. dr hab. Andrzej Szadejko, pomysłodawca i kurator artystyczny projektu MONIUSZKO_150.


"Nie często zdarza się, żeby orkiestra miała komfort grania w przestrzeni kościelnej. Tutaj w kościele franciszkanów ta akustyka bardzo pomaga, wspiera brzmienie orkiestry" – powiedział po koncercie Szadejko, który też przewodniczył orkiestrze.


Organizator wydarzenia Instytut Adama Mickiewicza w komunikacie podkreślił, że w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę, celem której jest m.in. ponowne wprowadzenie długotrwałych podziałów w regionie i Europie, "istotne jest, aby pokazywać, iż nasze różnice nie oddalają nas od siebie, ale mogą być dla nas wzajemną inspiracją i wsparciem".


"Dlatego też artyści z Polski, Litwy i Niemiec, a wraz z nimi instytucje z tych trzech krajów, wspólnie pochylają się nad dziełem Moniuszki, szukając w nich wartości, wynikających ze wspólnych dla nas wszystkich kulturowych korzeni" – napisano w komunikacie.


W ramach upamiętnienia 150. rocznicy śmierci Stanisław Moniuszki 5 czerwca w Wilnie odbędzie się kolejny koncert, tym razem w akademickim kościele pw. św. Janów, w którym kompozytor pracował jako organista. Chóry Uniwersytetu Wileńskiego "Gaudeamus" i "Virgo" oraz Chór Politechniki Białostockiej i Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wykonają mszę żałobną "Requiem g-moll" Stanisława Moniuszki.


Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)


aki/ zm/


Kraj i świat

2022-07-05, godz. 14:00 Woody Allen ma już pełną obsadę swojego nowego filmu. To wyłącznie aktorzy z Francji Bojkotowany w Hollywood Woody Allen przebywa właśnie w Paryżu, gdzie przygotowuje się do kręcenia swojego kolejnego filmu. Kilka szczegółów tego projektu… » więcej 2022-07-05, godz. 14:00 Liga francuska siatkarzy - reprezentacja Chin ma dołączyć do rywalizacji Reprezentacja Chin jest coraz bliżej dołączenia do rywalizacji we francuskiej ekstraklasie siatkarzy. Chińczycy mają grać w Ligue A przez dwa najbliższe… » więcej 2022-07-05, godz. 13:50 Prezydent rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską m.in. o sytuacji na Białorusi Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy wtorkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji… » więcej 2022-07-05, godz. 13:50 Warszawskie młodzieżówki apelują do Trzaskowskiego o powołanie Rzecznika Praw Uczniów Mimo zapowiedzi i interpelacji radnych w tej sprawie prezydent Rafał Trzaskowski wciąż nie powołał Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniów. Przedstawiciele… » więcej 2022-07-05, godz. 13:50 W. Brytania/ Ambasador RP: jeśli NATO utrzyma determinację, Rosja przegra Rosja przegrywa i zostanie pokonana, jeśli NATO utrzyma swoją determinację - napisał ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek w artykule opublikowanym… » więcej 2022-07-05, godz. 13:50 Szwajcaria/ Prezydent: brak podstawy prawnej, by wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa na rzecz odbudowy Ukrainy (k… Nie ma obecnie podstawy prawnej, by wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa na rzecz odbudowy Ukrainy - oświadczył we wtorek prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis… » więcej 2022-07-05, godz. 13:40 Łódzkie/ Zablokowana dk43 po wypadku z udziałem motocyklisty w Wieluniu Nieprzejezdna w obu kierunkach jest droga krajowa nr 43 w Wieluniu w woj. łódzkim. Doszło tam do zderzenia samochodu osobowego i motocykla. Policja kieruje… » więcej 2022-07-05, godz. 13:40 Tour de France - uczczono pamięć ofiar strzelaniny w Kopenhadze Kolarze oklaskami, a organizatorzy pozwalając Duńczykom startować z pierwszego rzędu - w ten sposób przed startem do wtorkowego etapu Tour de France w Dunkierce… » więcej 2022-07-05, godz. 13:40 Szwecja/ Szef sztabu armii: na drodze do pełnego członkostwa kraju w NATO mogą być jeszcze "wstrząsy" Na drodze do pełnego członkostwa Szwecji w NATO mogą być jeszcze 'wstrząsy' - ocenił we wtorek szef sztabu szwedzkich sił zbrojnych Micael Byden. Tego dnia… » więcej 2022-07-05, godz. 13:40 Wielkopolskie/ Nie żyje motorowerzysta poszkodowany w wypadku w Czerwonaku W szpitalu zmarł motorowerzysta, który we wtorek uczestniczył w wypadku drogowym w Czerwonaku (Wielkopolskie). Jego pojazd zderzył się z osobowym volvo. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »