Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-24, 21:10 Autor: PAP

Ukraina/ Powstanie międzynarodowa grupa robocza na rzecz gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zapowiedział we wtorek powstanie międzynarodowej grupy roboczej, która wypracuje rekomendacje dotyczące gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. Nową strukturą pokierują Jermak i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen - poinformowała ukraińska telewizja Kanał 24.

"Naszym celem jest uniknięcie powtarzania dawnych błędów i przygotowanie przyszłości dla suwerennej, wolnej Ukrainy" - oświadczył Jermak w wystąpieniu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos (https://tinyurl.com/2p8n5d5c).


Jak podkreślił polityk, międzynarodowe porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa powinno uwzględniać szereg warunków: umowa pomiędzy Ukrainą a państwami-gwarantami musi być prawnie wiążąca i ratyfikowana zgodnie z prawem krajów-gwarantów; Ukraina powinna zwiększyć swój potencjał militarny, aby móc skutecznie przeciwstawić się agresji; państwa-gwaranci zapewnią siłom zbrojnym Ukrainy nowoczesną broń konwencjonalną i sprzęt wojskowy bez żadnych ograniczeń i przeszkód motywowanych politycznie, a także mogą zobowiązać się do wymiany informacji wywiadowczych z Kijowem; Ukraina będzie potrzebować pomocy finansowej na odbudowę kraju i rozwój sektora obronnego; sankcje wobec Rosji muszą obowiązywać przynajmniej do czasu wycofania wojsk najeźdźcy z Ukrainy; porozumienie powinno przewidywać wprowadzenie sankcji prewencyjnych w przypadku realnego zagrożenia agresją; Ukrainę należy włączyć do formatów wielostronnych, które poprawią jej integrację ze społecznością międzynarodową - w pierwszej kolejności do Unii Europejskiej.


"Mam nadzieję, że przyjaciele Ukrainy wezmą udział w pracach grupy roboczej i zaoferują na tym forum swoją wiedzę i doświadczenie" - powiedział Jermak.


Wcześniej, 21 maja, prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina wraz z zagranicznymi partnerami opracowała już projekt umowy o gwarancjach bezpieczeństwa. Wstępna wersja dokumentu nie przewiduje udziału Rosji wśród państw-gwarantów. (PAP)


szm/ adj/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 10:00 UE/ Von der Leyen: musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu (krótka2) Musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu, a nawet całkowite odcięcie go przez Rosję - ostrzegła w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej… » więcej 2022-07-06, godz. 10:00 Częstochowa/ Mężczyzna zginął potrącony w rejonie przejścia dla pieszych Mężczyzna o nieustalonej dotąd tożsamości zginął w środę w nocy po potrąceniu w rejonie przejścia dla pieszych w centrum Częstochowy - poinformowała… » więcej 2022-07-06, godz. 10:00 Suski: w czwartek w Sejmie projekty ws. ratyfikacji przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO (krótka) W czwartek między godz. 18 a 19.30 Sejm rozpatrzy punkt dotyczący ratyfikacji przystąpienia Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego - poinformował… » więcej 2022-07-06, godz. 10:00 Lubelskie/ Ponad 9 tys. osób wjechało we wtorek do Polski z Ukrainy przez przejścia w regionie Ponad 9 tys. osób wjechało we wtorek do Polski przez przejścia graniczne z Ukrainą w województwie lubelskim. Na Ukrainę wyjechało również ponad 9 tys… » więcej 2022-07-06, godz. 09:50 UE/ Przewodnicząca KE: razem pomożemy odbudować Ukrainę (krótka) Razem pomożemy odbudować Ukrainę - zadeklarowała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w przemówieniu wygłoszonym w Parlamencie… » więcej 2022-07-06, godz. 09:50 Zachodniopomorskie/ 13,5 tys. zł kar nałożył sanepid lokalom gastronomicznym Niewłaściwe warunki sanitarne i wykorzystywanie przeterminowanej żywności znalazły się wśród uchybień, które stwierdzili pracownicy stacji sanepidu w… » więcej 2022-07-06, godz. 09:50 Błaszczak o Tusku: to sfrustrowany typ, który opowiada niestworzone historie To sfrustrowany typ, który opowiada niestworzone historie - mówił w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do krytycznej opinii lidera… » więcej 2022-07-06, godz. 09:50 Szef Tourist Track: w drodze jest autokar po pielgrzymów, którzy mieli wypadek w Rumunii Autokar po pielgrzymów jest już w drodze. Na tę chwilę 5 osób jest hospitalizowanych, ale dzisiaj mają opuścić szpital - powiedział PAP przebywający… » więcej 2022-07-06, godz. 09:40 Maraton w Londynie - Mo Farah na królewskim dystansie po trzyletniej przerwie Multimedalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w biegach na długich dystansach Mo Farah po raz pierwszy po trzyletniej przerwie wystartuje w maratonie… » więcej 2022-07-06, godz. 09:40 Małopolskie/ Starostwo myślenickie uruchamia infolinię dla rodzin osób poszkodowanych w wypadku w Rumunii W związku z informacjami dotyczącymi wypadku autokaru polskich pielgrzymów (w tym mieszkańców naszego Powiatu) Starostowie Józef Tomal i Rafał Kudas podjęli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »