Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-24, 20:30 Autor: PAP

Zmarł Tadeusz Jankowski, olimpijczyk z Insbrucku, twórca i wybitny trener kobiecego biathlonu

We wtorek w Zakopanem zmarł Tadeusz Jankowski. Olimpijczyk z 1964 roku, były biegacz narciarski i twórca biathlonu kobiecego w Polsce. Miał 92 lata.

Tadeusz Jankowski urodził się 20 kwietnia 1930 w Jabłonkach. Jako junior zdobył tytuł mistrza Polski w kombinacji norweskiej, jako senior trzykrotnie w biegach narciarskich. Na ZIO w Innsbrucku 1964 startował m.in. w sztafecie z Edwardem Budnym, Józefem Gutem-Misiagą i Józefem Rysulą.


Po zakończeniu kariery sportowej był trenerem w klubach zakopiańskich, a także inicjatorem i twórcą pierwszej w Polsce grupy kobiet, które zaczynały uprawiać biathlon (m.in. brązowe medalistki biegu drużynowego MŚ w 1993 roku w bułgarskim Borowcu Zofia Kiełpińska, Krystyna Liberda, Helena Mikołajczyk i Anna Stera). Jako trener żeńskiej kadry uczestniczył w Zimowych Igrzyskach Olimpijskie w Albertville (1992) i Lillehammer (1994).


"Był moim trenerem, gdy byłam juniorką, a potem, gdy kończyłam już prawie karierę w biegach, dał mi drugą sportową szansę proponując, abym została kapitanem budowanej w latach 80. ekipy biathlonowej. To była trudna decyzja, miałam wtedy ośmiomiesięczne dziecko, jednak gdy powiedział, że pomoże mi we wszystkim - uwierzyłam i ruszyłam z koleżankami do pracy. Ciężkiej, ale zakończonej pierwszym w historii polskim kobiecym medalem MŚ w tej dyscyplinie i konkurencji" - wspominała Kiełpińska.


Dodała, że trener w każdej podopiecznej widział potencjał. "Próbował go rozwijać, bo jak mawiał - nie cierpi marnować talentów. Poświęcał więc czas każdej z nas wydobywając krok po kroku to, co najlepsze i za to będę mu zawsze wdzięczna" - podkreśliła.


W późniejszych latach kontynuował pracę z młodzieżą promując takie talenty jak Krystyna Pałka (Guzik).


Jankowski zauważył sportowe predyspozycje Pałki już na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, gdy będąc trenerem w zakopiańskim KS Start, w oparciu o uczniowskie kluby sportowe, rozpoczął pracę nad stworzeniem ośrodków biegów narciarskich i biathlonu w gminie Czarny Dunajec.


Gdy w 2013 roku w Novym Mescie na Morawach Pałka zdobyła srebrny medal biathlonowych mistrzostw świata wzruszony powiedział PAP:


"Obserwując pracę przecież wtedy jeszcze dziecka widziałem, że to jest zawodniczka i człowiek, który coś w życiu osiągnie. Cieszę się, że tak właśnie się dzieje i z całego serca życzę jej dalszych sukcesów".


Był też jednym z pomysłodawców akcji "ojców chrzestnych" wspomagających finansowo uzdolnione sportowo dzieci z terenów Podhala.


Swoje wspomnienia związane z początkami biathlonu kobiecego w Polsce opisał m.in. w książkach: "A tarcze znikały w mroku", "Dziewczyny twarde jak stal zbójnickiego noża", "Polowacka na medal olimpijski w biathlonie" oraz "Błyski i ciernie polskiego biathlonu kobiet" .(PAP)


Autor: Joanna Chmiel


jch/ co/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 08:10 Wielkopolskie/ Trzech podejrzanych w śledztwie dot. nielegalnego składowania odpadów Zarzuty nieodpowiedniego postępowania z odpadami usłyszały trzy osoby zatrzymane przez policję w związku z prowadzonym przez prokuraturę w Nowym Tomyślu… » więcej 2022-07-06, godz. 08:10 Błaszczak: chciałbym, żeby premier Kaczyński był prezesem PiS jak najdłużej Chciałbym, żeby premier Kaczyński był prezesem PiS jak najdłużej - jest postacią nietuzinkową, potrafił stworzyć Zjednoczoną Prawicę, a ten projekt… » więcej 2022-07-06, godz. 07:50 Niemiec Joseph Hess przepłynął Ren od żródeł do ujścia w 25 dni Niebywałego wyczynu dokonał 34-letni niemiecki inżynier Joseph Hess przepływajac Ren od żródel do ujścia w 25 dni. Do celu dotarł 5 lipca. » więcej 2022-07-06, godz. 07:40 "Rzeczpospolita": Podwyżki za parkowanie w stolicy wracają do WSA We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną rady Warszawy na niekorzystny dla niej wyrok w sprawie uchwały, którą w październiku… » więcej 2022-07-06, godz. 07:40 CBA zatrzymało mężczyznę, który wyłudzał refundację z NFZ na preparat dla niemowląt Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w Pułtusku kolejną osobę, wyłudzającą refundację z NFZ na preparat dietetyczny dla niemowląt - dowiedziała… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Ukraina/ Psycholog o czarnym humorze w czasie wojny: to sposób na radzenie sobie ze strachem Ukraińskie media społecznościowe, coraz częściej organizowane w kraju występy komików i zwykłe rozmowy Ukraińców pełne są żartów z nieudolności… » więcej 2022-07-06, godz. 07:20 „Uchodźcy i my. Twoja opowieść” – konkurs Instytutu Literatury Do 30 września wszyscy, którzy zaangażowali się w pomoc osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie, mogą zgłaszać prace do konkursu wspomnieniowego „Uchodźcy… » więcej 2022-07-06, godz. 07:10 "Super Express": Wojna o wybory samorządowe Prezydent Andrzej Duda ma pretensje o to, że nikt nie skonsultował z nim pomysłu przesunięcia wyborów samorządowych - podaje środowy 'Super Express'. Prezydent… » więcej 2022-07-06, godz. 07:10 USA/ Ekspert: Należy przystosować część instalacji związanych z Nord Stream 2 do odbioru LNG Hub gazowy w niemieckim Lubmin, gdzie kończą się gazociągi Nord Stream, powinien zostać przekonwertowany tak, by mógł odbierać skroplony gaz z innych źródeł… » więcej 2022-07-06, godz. 07:10 Ukraina/ Sztab: trwa szturm rosyjski koło Mazaniwki, 30 km od Słowiańska Wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w rejonie wsi Mazaniwka, około 30 km na północny zachód od Słowiańska; w pobliżu nieodległej miejscowości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »