Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-24, 19:10 Autor: PAP

Nowe święto nauki w Gdańsku i wyższe stypendia naukowe

Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański wraz z miastem organizują obchody Dnia Fahrenheita - nowego święta nauki w mieście. Na gdańskie tory wyjechał specjalny tramwaj, w niedzielę na Górze Gradowej odbędzie się piknik naukowy. A stypendia naukowe im. Fahrenheita będą przyznawane w nowej formule.

We wtorek na przystanku tramwajowym przy ul. 3 Maja w Gdańsku, przed kolorowym tramwajem z napisami "Uczelnie Fahrenheita" zorganizowano konferencję prasową, w trakcie której poinformowano o nowych inicjatywach związanych z obchodami Dnia Fahrenheita w Gdańsku.


Jedną z nich jest wspomniany tramwaj, który przez najbliższy rok jeżdżąc po gdańskich szynach, będzie promować ideę integracji czołowych gdańskich uczelni, których patronem jest urodzony w Gdańsku słynny naukowiec - Daniel Fahrenheit.


Ponadto, trzy uczelnie: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański (Uczelnie Fahrenheita - FarU) organizują wraz z miastem imprezy towarzyszące. Jedną z nich jest Piknik Nauki Fahrenheita, który zaplanowano w najbliższą niedzielę na Górze Gradowej.


"Podczas Pikniku zaprosimy uczestników do wspólnego odkrywania nauki poprzez zabawę. Nie zabraknie pokazów przygotowanych przez pracowników naukowych, studentów i doktorantów naszych trzech uczelni" – powiedział podczas konferencji rektor UG prof. Piotr Stepnowski.


Od najbliższej edycji planowane są zmiany w przyznawaniu Stypendium Naukowego im. Daniela Fahrenheita, ufundowanego przez Prezydenta Miasta Gdańska. Stypendium funkcjonuje od 2005 r., a powstało z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza.


Jak podkreśliła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, jest to program umożliwiający zdolnym, gdańskim absolwentom szkól średnich wyjazd na uczelnie zagraniczne. "Na program stypendialny wydaliśmy dotychczas ponad 15,5 mln zł, a kwota ta pozwoliła na przyznanie aż 436 stypendiów dla 150 osób". Dodała, że "dzisiaj myślimy o Gdańsku jako miejscu, które powinno przyciągać studentów, zamiast wysyłać ich do innych krajów. Dlatego od przyszłego roku chcemy nieco zmienić formułę stypendium" - podsumowała.


Nowy projekt stypendium powstał w porozumieniu z Uczelniami Fahrenheita i zostanie poddany pod głosowanie podczas jednej z najbliższych sesji Rady Miasta Gdańska.


Dyrektor Uczelni Fahrenheita prof. Adriana Zaleska-Medynska wskazała, że w nowej formule program stypendialny zakłada przyznanie jednego stypendium naukowego dla wybitnie uzdolnionej osoby na rozpoczęcie studiów zagranicznych o wartości od 3 do 6 tysięcy złotych miesięcznie. "Kolejne zmiany to przyznanie lokali mieszkalnych i stypendiów naukowych o wartości do 6,5 tysiąca złotych miesięcznie dla trzech doktorantów z zagranicy, którzy będą kontynuować naukę w Gdańsku" - tłumaczyła.


Dodała, że ostatnim założeniem jest ufundowanie co najmniej dziesięciu jednorazowych stypendiów naukowych za szczególną działalność na rzecz Gdańska, które wyniosą od 10 do 20 tysięcy złotych.


Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (obecnie: Uczelnie Fahrenheita) został powołany jesienią 2020 r. na wspólny wniosek rektorów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego.


Jego najważniejszym zadaniem jest promowanie wizerunku Gdańska jako silnego ośrodka akademickiego, a także jak najlepsze wykorzystanie zasobów i potencjału trzech uczelni, które go tworzą, m.in. poprzez prowadzenie wspólnych badań naukowych i prac rozwojowych, wspólnej polityki promocyjnej oraz rankingowej w Polsce i na arenie międzynarodowej, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni wobec administracji państwowej, samorządowej oraz inicjatyw ustawodawczych.(PAP)


Autor: Piotr Mirowicz


pm/ mir/


Kraj i świat

2022-07-05, godz. 14:00 Woody Allen ma już pełną obsadę swojego nowego filmu. To wyłącznie aktorzy z Francji Bojkotowany w Hollywood Woody Allen przebywa właśnie w Paryżu, gdzie przygotowuje się do kręcenia swojego kolejnego filmu. Kilka szczegółów tego projektu… » więcej 2022-07-05, godz. 14:00 Liga francuska siatkarzy - reprezentacja Chin ma dołączyć do rywalizacji Reprezentacja Chin jest coraz bliżej dołączenia do rywalizacji we francuskiej ekstraklasie siatkarzy. Chińczycy mają grać w Ligue A przez dwa najbliższe… » więcej 2022-07-05, godz. 13:50 Prezydent rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską m.in. o sytuacji na Białorusi Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy wtorkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji… » więcej 2022-07-05, godz. 13:50 Warszawskie młodzieżówki apelują do Trzaskowskiego o powołanie Rzecznika Praw Uczniów Mimo zapowiedzi i interpelacji radnych w tej sprawie prezydent Rafał Trzaskowski wciąż nie powołał Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniów. Przedstawiciele… » więcej 2022-07-05, godz. 13:50 W. Brytania/ Ambasador RP: jeśli NATO utrzyma determinację, Rosja przegra Rosja przegrywa i zostanie pokonana, jeśli NATO utrzyma swoją determinację - napisał ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek w artykule opublikowanym… » więcej 2022-07-05, godz. 13:50 Szwajcaria/ Prezydent: brak podstawy prawnej, by wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa na rzecz odbudowy Ukrainy (k… Nie ma obecnie podstawy prawnej, by wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa na rzecz odbudowy Ukrainy - oświadczył we wtorek prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis… » więcej 2022-07-05, godz. 13:40 Łódzkie/ Zablokowana dk43 po wypadku z udziałem motocyklisty w Wieluniu Nieprzejezdna w obu kierunkach jest droga krajowa nr 43 w Wieluniu w woj. łódzkim. Doszło tam do zderzenia samochodu osobowego i motocykla. Policja kieruje… » więcej 2022-07-05, godz. 13:40 Tour de France - uczczono pamięć ofiar strzelaniny w Kopenhadze Kolarze oklaskami, a organizatorzy pozwalając Duńczykom startować z pierwszego rzędu - w ten sposób przed startem do wtorkowego etapu Tour de France w Dunkierce… » więcej 2022-07-05, godz. 13:40 Szwecja/ Szef sztabu armii: na drodze do pełnego członkostwa kraju w NATO mogą być jeszcze "wstrząsy" Na drodze do pełnego członkostwa Szwecji w NATO mogą być jeszcze 'wstrząsy' - ocenił we wtorek szef sztabu szwedzkich sił zbrojnych Micael Byden. Tego dnia… » więcej 2022-07-05, godz. 13:40 Wielkopolskie/ Nie żyje motorowerzysta poszkodowany w wypadku w Czerwonaku W szpitalu zmarł motorowerzysta, który we wtorek uczestniczył w wypadku drogowym w Czerwonaku (Wielkopolskie). Jego pojazd zderzył się z osobowym volvo. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »