Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-23, 13:50 Autor: PAP

Łódzkie/ Adamczyk: inwestycje samorządowe, na które brakowało środków, są dziś realizowane

Trzy nowe obwodnice - Bełchatowa, Pragi i Kwaskowa - powstaną w woj. łódzkim ze wsparciem Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. "Inwestycje samorządowe, na które kiedyś brakowało środków finansowych, są dziś realizowane" – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktur w poniedziałek podpisał umowy na rządowe dofinansowanie obwodnic Pragi, Bełchatowa oraz Kwaskowa w woj. łódzkim. Inwestycje zostaną dofinansowane kwotą ponad 75 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Uroczystość zorganizowano na powstającej już obwodnicy Pragi koło Poddębic, która – jak podkreślił Adamczyk – jest jednym z przykładów dotrzymywania słowa przez PiS oraz dobrej współpracy rządu i samorządu.


"Ta współpraca przyjmowana jest z dużym zadowoleniem przez samorządy. A jak ona przekłada się na rzeczywistość? W bardzo prosty sposób: inwestycje samorządowe, które do tej pory nie mogły powstać, bo brakowało środków finansowych, są dziś realizowane. Nie tylko drogi ekspresowe, nie tylko autostrady, ale również drogi samorządowe – drogi gminne i powiatowe" – podkreślił minister.


Wskazał, że w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg powstało lub zostało zmodernizowanych już ponad 14 tys. km dróg gminnych i powiatowych. Zaznaczył przy tym, że na wsparcie finansowe rządu mogą liczyć również samorządy realizujące inwestycje na drogach wojewódzkich.


"Dziś to wsparcie jest nie tylko wobec inwestycji na drogach gminnych, ale właśnie i wojewódzkich. Realizujemy program wsparcia budowy 51 obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich w naszym kraju. (…) W woj. łódzkim to trzy inwestycje. Mam nadzieje, że będą one służyły wszystkim użytkownikom dróg, którzy mają prawo do korzystania z bezpiecznych i komfortowych dróg" – powiedział Adamczyk.


Marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber przyznał, że rządowe wsparcie pozwoli na powstanie dróg, które umożliwią mieszkańcom bezpieczną komunikację.


"To oni zachęcili mnie do tego, żebym wystąpił do rządu o pozyskanie środków na te budowy. Niezmiernie cieszę się z tego, że rząd nie zapomina o takich miejscach, jak Praga czy Kwasków. Nie ograniczmy się tylko do tych, jakoby najważniejszych miejscowości, bo nie możemy zapominać o takich miejscach, jak to i trzeba je rozwijać" – zaznaczył.


Obwodnicą Pragi koło Poddębic kierowcy mają pojechać w tym roku. W ramach inwestycji powstaje 1,3 km trasy, która będzie stanowić fragment drogi wojewódzkiej nr 703. Zjazd na obwodnicę będzie przy skrzyżowaniu z drogą krajową nr 72, gdzie powstanie rondo. Dofinansowanie z RFRD wyniesie ponad 7 mln zł, a cały koszt inwestycji to 11,5 mln zł.


Wschodnia obwodnica Bełchatowa będzie z kolei fragmentem drogi wojewódzkiej nr 484 łączącej Łask z Kamieńskiem, czyli trasę szybkiego ruchu S8 z autostradą A1. Dofinansowanie wyniesie ponad 62 mln zł, a całkowita wartość inwestycji to ponad 120 mln zł. Przetarg, który wyłoni wykonawcę, został ogłoszony w marcu. Nowa droga ma powstać do 2025 r. i mieć ponad 8 km.


Kwasków to nieduża miejscowość przy drodze wojewódzkiej nr 710 łączącej Błaszki z Wartą. Obwodnica zwiększy bezpieczeństwo jego mieszkańców - zwłaszcza dzieci ze szkoły podstawowej. Ponad 600 metrów nowej drogi będzie kosztować prawie 13 mln zł, a kwota dofinansowania to blisko 6,5 mln zł.


W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przyznano prawie 2,4 mld zł dofinansowania na 51 obwodnic w całym kraju. Łączna wartość zadań przekracza 4,5 mld zł. Nowa infrastruktura powstanie wzdłuż dróg wojewódzkich. Z kolei program budowy 100 obwodnic do 2030 r. przewiduje powstanie w całej Polsce ok. 820 km nowych odcinków dróg. Na realizację tego zadania rząd przeznaczy łącznie 28 mld zł. (PAP)


autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ drag/


Kraj i świat

2022-07-07, godz. 16:00 Horała dla PAP: ustawa o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK kolejnym krokiem do budowy portu Ustawa o usprawnieniu procesu inwestycyjnego to kolejny krok w ramach przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - wskazał pełnomocnik rządu ds… » więcej 2022-07-07, godz. 16:00 Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nauseda przybyli do Marijampole na Litwie Prezydenci Polski i Litwy - Andrzej Duda i Gitanas Nauseda - przybyli w czwartek po południu do Marijampole na Litwie, gdzie odwiedzą Batalion Logistyczny im… » więcej 2022-07-07, godz. 16:00 Liga hiszpańska - prezes Barcelony: złożyliśmy ofertę za Lewandowskiego Barcelona złożyła ofertę Bayernowi Monachium za Roberta Lewandowskiego - poinformował w czwartek prezes katalońskiego klubu Joan Laporta przy okazji prezentacji… » więcej 2022-07-07, godz. 16:00 Gen. Praga: nowy kierunek napływu nielegalnych migrantów - litewski Zapora na polsko-białoruskiej granicy może spowodować, że nielegalni migranci zostaną skierowani na inne kierunki, obecnie widać kierunek litewski - mówił… » więcej 2022-07-07, godz. 15:50 Liga włoska - Stępiński wraca do Verony Mariusz Stępiński wraca do Verony po rocznym wypożyczeniu do cypryjskiego Arisu Limassol - poinformowano na stronie włoskiej ekstraklasy piłkarskiej. » więcej 2022-07-07, godz. 15:50 Giro d'Italia Donne - etap dla Labous, van Vleuten wciąż liderką Francuzka Juliette Labous (Team DSM) wygrała siódmy, królewski etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia Donne, z metą na Passo del Maniva w Alpach Wschodnich… » więcej 2022-07-07, godz. 15:50 Tusk o prawach wyborczych dla Ukraińców: żadnych szczególnych regulacji bym nie proponował Ktoś kto otrzymuje obywatelstwo, uzyskuje oczywiście prawa wyborcze. Żadnych szczególnych regulacji wyborczych, w tym na rzecz uchodźców z Ukrainy, bym nie… » więcej 2022-07-07, godz. 15:50 Przyłębska o zarzutach, że TK wydaje wyroki na zamówienie: to są totalne bzdury To są totalne bzdury - podkreśliła w czwartek prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska odnosząc się do zarzutów, że TK wydaje wyroki na zamówienie… » więcej 2022-07-07, godz. 15:50 Kraków/ Balet-komedia tematem 23. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” Balet-komedia będzie głównym tematem 23. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, który rozpocznie się w Krakowie 16 lipca i potrwa dwa tygodnie… » więcej 2022-07-07, godz. 15:50 ZUS: 25 sierpnia ruszy wypłata "czternastek"; nie trzeba składać wniosku (korekta) Od 25 sierpnia tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał 14. emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »