Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-22, 14:50 Autor: PAP

Prezydent Duda: dziękuję, że bronicie Europy przed najazdem barbarzyństwa i rosyjskiego imperializmu (krótka7)

Dziękuję, że bronicie Europy przed najazdem barbarzyństwa i nowego rosyjskiego imperializmu, że pokazujecie tyranom ich miejsce, że udowodniliście, że duch wolnego narodu jest silniejszy – powiedział w niedzielę w Kijowie prezydent Andrzej Duda.

"To swoisty paradoks, że tak wielkie zło, które wyrządzają na Ukrainie najeźdźcy wyzwoliło z drugiej strony tak wielkie dobro. Wierzę, że to dobro, te nawiązane przyjaźnie między milionami Polaków i Ukraińców sprawią, że będziemy dobrymi sąsiadami już na zawsze. To wielka dziejowa, historyczna szansa i to wielki, dziejowy, historyczny przełom” – powiedział prezydent Duda w orędziu wygłoszonym przed Radą Najwyższą Ukrainy, co zebrani przyjęli oklaskami.


Akcentował, że staje przed Radą Najwyższą Ukrainy jako prezydent Polski, by podziękować.


"Do tej pory wy dziękowaliście. Mówicie, że Polska otworzyła granice dla 3,5 mln ukraińskich uchodźców i stała się domem dla ponad 2 mln z nich. To prawda. Mówicie, że Polska dała Ukrainie ogromną liczbę czołgów, transporterów opancerzonych, wyrzutni rakiet, broń i amunicję, wartą ponad 2 mld dolarów, że cały czas powtarza innym, że Ukraina musi mieć wsparcie wolnego świata. To prawda" – mówił.


"Mówicie, że Polska niesie pomoc i nie przestraszyła się rosyjskich, moskiewskich pogróżek. To też prawda. Mówicie, że Polska otworzyła swoją granicę i dała Ukraińcom takie same prawa, jakie posiadają Polacy i przyjęła do szkół wasze dzieci. I to też jest prawdą. Jednak to nie my jesteśmy bohaterami. To wy nimi jesteście" – oświadczył.


Prezydent podkreślał, że Polska wierzy w Ukrainę. "Dziękuję Wam za to, że bronicie Europy przed najazdem barbarzyństwa i nowego rosyjskiego imperializmu, że pokazujecie tyranom ich miejsce, że udowodniliście, że duch wolnego narodu jest silniejszy. Dziękuję za to z całego serca" – powiedział Duda. "Pokazałaś Ukraino, że jesteś - jak mówi twój hymn - kozackiego rodu. Jesteście wielcy” – stwierdził. (PAP)


Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Mateusz Mikowski


ktl/ mok/


Kraj i świat

2022-07-05, godz. 18:10 Prognoza pogody na 6 i 7 lipca IMGW informuje, że nad Europą będzie dominował klin wyżu znad Atlantyku, jedynie wschód i północ kontynentu znajdzie się w zasięgu niżu znad Morza… » więcej 2022-07-05, godz. 18:10 Frankiewicz: miasta GZM obszarem problemowym - bez adekwatnego wsparcia Większość miast obchodzącej pięciolecie działalności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to obszar problemowy, bez adekwatnego wsparcia - ocenił… » więcej 2022-07-05, godz. 18:00 Wimbledon - Radwańska zwycięstwem w deblu zainaugurowała turniej legend Agnieszka Radwańska wróciła na korty Wimbledonu po czterech latach od zakończenia kariery. Polka zainaugurowała turniej legend i w parze z Serbką Jeleną… » więcej 2022-07-05, godz. 18:00 Włochy/ Ponad 132 tysiące zakażeń koronawirusem wykryto ostatniej doby Ponad 132 tysiące zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby we Włoszech; zmarły 94 osoby - podało we wtorek ministerstwo zdrowia w Rzymie. Od… » więcej 2022-07-05, godz. 18:00 ME w hokeju na trawie 5-osobowym - historyczna impreza w Wałczu W środę w Wałczu rozpoczną się pierwsze w historii mistrzostwa Europy mężczyzn w hokeju na trawie w odmianie pięcioosobowej. Polacy w fazie grupowej zagrają… » więcej 2022-07-05, godz. 17:50 Gdańsk/ Biegli psychiatrzy orzekli, że Stefan W. może brać udział w procesie Do sądu wpłynęła opinia biegłych psychiatrów ws. oskarżonego o zabójstwo prezydenta Gdańska Stefana W. Według niej, podsądny może nadal brać udział… » więcej 2022-07-05, godz. 17:50 Beskidy/ GOPR w ostatnich dniach interweniowało dziesięciokrotnie 10 razy wyruszali z pomocą beskidzcy goprowcy w ostatnich dniach, w tym siedmiokrotnie w miniony weekend. Ratownicy zakomunikowali we wtorek, że do najpoważniejszego… » więcej 2022-07-05, godz. 17:50 Tour de France - Wout van Aert wygrał etap i umocnił się na prowadzeniu (krótka) Belg Wout van Aert wygrał w Calais, po samotnym finiszu, czwarty etap wyścigu Tour de France. Kolarz ekipy Jumbo-Visma umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji… » więcej 2022-07-05, godz. 17:50 Sejmowe komisje edukacji i rolnictwa za projektem noweli ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych Sejmowe komisje edukacji i rolnictwa poparły rządowy projekt nowelizacji ustaw zmierzający do dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej… » więcej 2022-07-05, godz. 17:40 Prezes HSW: system wieży bezzałogowej został opracowany przez polskich inżynierów Najważniejsze przy systemie wieży bezzałogowej (ZSSW-30) jest to, że jest opracowany w całości przez polskich inżynierów i w całości wykonywany w Polsce… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »