Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-27, 16:30 Autor: PAP

UE/ Parlament Europejski uczcił pamięć ofiar Holokaustu

77 lat po wyzwoleniu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz 27 stycznia 1945 r. Parlament Europejski uczcili pamięć ofiar Holokaustu.

W specjalnym posiedzeniu plenarnym europarlamentu z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o ofiarach Holokaustu wzięli udział ocalona z Zagłady Margot Friedlander oraz przewodniczący: PE - Roberta Metsola, Rady Europejskiej - Charles Michel i Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen.


„W Dniu Pamięci o Holokauście pamiętamy o zbrodniach popełnionych przeciwko ludzkości w przeszłości, ale pamiętamy również o znaczeniu zabierania głosu w teraźniejszości. Zjednoczeni w różnorodności, sprzeciwiamy się negującym Holokaust, przeciwko mitom spiskowym, przeciwko dezinformacji i przeciwko wszelkiego rodzaju przemocy, która wymierza i wyróżnia członków naszych społeczności” - powiedziała Metsola.


W swoim przemówieniu 100-letnia Friedlander opowiedziała o tym, jak jej matka i brat zostali zabici w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz, a także jak ona sama została złapana i deportowana do innego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Theresienstadt, gdzie była świadkiem nieopisanego cierpienia, ale przeżyła.


Friedlander opowiadała, jak po powrocie do Berlina z Nowego Jorku w wieku 88 lat podróżuje teraz po Niemczech, aby spotkać się z uczniami, których prosi, aby stali się świadkami okropności Holokaustu.


„Nie można kochać wszystkich ludzi, ale każdy zasługuje na szacunek. Nie ma krwi chrześcijańskiej, żydowskiej, muzułmańskiej, jest tylko ludzka krew. Wszyscy jesteśmy tacy sami. Co się stało, stało się - nie możemy już tego zmienić. To tylko nigdy, przenigdy się nie może powtórzyć" - wskazała.


Ostrzegła, że dziś pamięć o Holokauście jest „nadużywana politycznie, czasem nawet wyśmiewana i deptana”. Friedlander zakończyła swoje przemówienie wzywając ludzi do „czujności i nieodwracania wzroku". "Humanizm, tolerancja i szacunek są ważniejsze niż kiedykolwiek dla pokojowego współistnienia. Takie jest moje życzenie w tym ważnym dniu pamięci dla świata, Europy i dla nas wszystkich”.


Przewodniczący Rady Europejskiej Michel podkreślił, że Holokaust był europejską tragedią i że na europejskiej ziemi popełniono niewyobrażalne zbrodnie. „Wszyscy mamy szczególną odpowiedzialność i specjalny obowiązek. A my wszyscy jesteśmy strażnikami tej pamięci” – powiedział, podkreślając, że Europa jest domem Żydów i że obrona europejskiej demokracji oznacza walkę z antysemityzmem.


„Unia, którą chcemy zbudować, to miejsce, w którym każdy może być tym, kim chce być. Miejsce, w którym Żydówka, taka jak Simone Veil, ocalała z Holokaustu, może zostać przewodniczącą tego dumnego Parlamentu Europejskiego, miejsca, w którym każdy ma takie same prawa i jest traktowany z taką samą godnością” - powiedziała Von der Leyen.


Obchody zakończyły się minutą ciszy ku czci ofiar Holokaustu i muzycznym interludium.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ mal/


Kraj i świat

2024-05-09, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: w czwartek w całej Polsce będzie ładnie W czwartek na przeważającym obszarze kraju bezchmurnie albo niewielkie zachmurzenie. Jedynie późnym wieczorem na północy pojawi się nieco więcej chmur… » więcej 2024-05-09, godz. 14:10 Morawiecki: ruszamy w Polskę zbierać podpisy pod inicjatywą "Stop podwyżkom od lipca" Ruszamy w trasę po Polsce zbierać podpisy pod projektem inicjatywy obywatelskiej 'Stop podwyżkom od lipca' - zapowiedział w czwartek wiceprezes PiS Mateusz… » więcej 2024-05-09, godz. 14:10 Prognoza pogody na 10 maja Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przeważający obszar kraju będzie pod wpływem klina wyżu znad Morza Północnego. W suchym i chłodnym… » więcej 2024-05-09, godz. 14:10 Zachodniopomorskie/ Władze województwa wybrane, w zarządzie trzy nowe osoby Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego wybrał w czwartek na wicemarszałków województwa Annę Bańkowską i Jakuba Kowalika. W zarządzie województwa znaleźli… » więcej 2024-05-09, godz. 14:10 Rząd planuje utworzenie Komitetu ds. Cyfryzacji Komitet ds. Cyfryzacji zastąpi dotychczasowy Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych rządu na temat projektu opracowywanego… » więcej 2024-05-09, godz. 14:10 Jeremy Strong kandydatem do roli menadżera Bruce’a Springsteena Gwiazdor serialu HBO „Sukcesja” Jeremy Strong jest kandydatem do zagrania roli menadżera Bruce’a Springsteena, Jona Landaua, w filmie „Deliver Me From… » więcej 2024-05-09, godz. 14:10 1. liga piłkarska - trener Motoru: walczymy o udział w barażach Na trzy kolejki przed końcem rozgrywek 1. ligi piłkarskiej najwięcej emocji wzbudza walka o zajęcie czterech miejsc premiowanych barażami o ekstraklasę… » więcej 2024-05-09, godz. 14:10 Węgry/ Rząd: na szczycie pokojowym w Szwajcarii dotyczącym Ukrainy powinni być Rosjanie Premier Węgier Viktor Orban rozważy zaproszenie na szczyt pokojowy w Szwajcarii, wystosowane przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - powiedział… » więcej 2024-05-09, godz. 14:10 Rzecznik MSZ ws. attaché prasowego w Waszyngtonie N. Rachonia: ruszyła procedura likwidacji jego stanowiska Rzecznik MSZ Paweł Wroński, pytany o sprawę Nikodema Rachonia, który był attaché prasowym w Waszyngtonie, przekazał w czwartek PAP, że została rozpoczęta… » więcej 2024-05-09, godz. 14:10 EKG/ Wiceprezes NFZ: Deklaruję wsparcie szpitali w procesie konsolidacji Wiceprezes NFZ Marek Augustyn podczas jednego z czwartkowych paneli Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zadeklarował wsparcie szpitali w procesie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »