Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-26, 12:50 Autor: PAP

Podlaskie/ W 2021 r. znaczny spadek transplantacji narządów

Czterech pobrań narządów do transplantacji dokonano w 2021 r. w województwie podlaskim i jest to znacznie mniej niż w poprzednich latach. Mogła mieć na to wpływ pandemia i związane z nią zmiany w organizacji ochrony zdrowia - poinformował w środę Podlaski Urząd Wojewódzki.

W środę przypada Ogólnopolski Dzień Transplantacji, który jest obchodzony w kolejne rocznice pierwszego przeszczepu narządu w Polsce. Urząd przypomina, że miało to miejsce 26 stycznia 1966 r. W Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie dokonano wtedy przeszczepu nerki.


Powołując się na dane od wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie transplantologii klinicznej prof. Marka Gacko, urząd poinformował, że w 2021 r. w szpitalach w Podlaskiem dokonano czterech pobrań narządów do przeszczepów, dwa z nich były to pobrania wielonarządowe. Oceniono, że jest to znacznie mniej niż w ostatnich latach. Przypomniano, że w 2019 r. było to 20 pobrań, a w 2020 r. siedem.


Transplantacje nerek i rogówki prowadzi Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Białymstoku, który jest najbardziej specjalistycznym szpitalem w województwie podlaskim i głównym szpitalem w województwie, gdzie pobierane są narządy do transplantacji. Podano, że w tej placówce w 2021 r. 189 osób zmarłych i 16 zmarłych po urazach spełniało kryteria pobrania narządów do przeszczepu. Pobrano 16 narządów takich jak: wątroba, nerki, trzustka, serce, płuca, rogówka.


W zamieszczonym w środę komunikacie urzędu wojewódzkiego podano, że w Klinice Chirurgii Naczyń i Transplantacji szpitala USK w 2021 r. przeszczepiono siedem nerek, w 2020 r. było to 13, a w 2019 r. 39 przeszczepów nerek. W Klinice Okulistyki natomiast w 2021 r. przeszczepiono 5 rogówek, w 2020 r. było ich 6, a w 2019 r. 10.


"Zmniejszenie liczby pobranych narządów może tłumaczyć panująca pandemia COVID-19, która wymusiła konieczność reorganizacji ochrony zdrowia na terenie województwa i przeprofilowanie oddziałów intensywnej terapii w tym kierunku" - podał urząd.


Przypomniano jednocześnie, że "transplantacja jest w pełni uznaną i szeroko stosowaną na całym świecie metodą leczenia skrajnej i nieodwracalnej niewydolności wielu narządów", jedyną szansą na odzyskanie zdrowia. "Największą barierą w rozwoju i wykorzystaniu dotychczasowych osiągnięć transplantologii jest wciąż znaczący niedobór narządów do transplantacji" - zaznaczono.


Pierwsza transplantacja narządu w Podlaskiem miała miejsce 15 stycznia 1989 r. W Klinice Chirurgii Naczyń i Transplantacji ówczesnej Akademii Medycznej w Białymstoku (obecnie Uniwersytet Medyczny) prof. Stanisław Głowiński przeszczepił nerkę.


W 2011 r. w Podlaskiem wielu sygnatariuszy podpisało list intencyjny Partnerstwa dla Transplantacji w regionie, a w 2019 r. - jak przypomina urząd - siedmiu konsultantów wojewódzkich z dziedzin: anestezjologia i intensywna terapia, nefrologia, nefrologia dziecięca, neurochirurgia, neurologia, pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki, pielęgniarstwo chirurgiczne i operacyjne oraz dyrektorzy 15 szpitali, w których są oddziały anestezjologii i intensywnej terapii podpisało deklarację wsparcia tego Partnerstwa. W 2000 r. działania te wsparły także Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych, a także szpital w Kolnie.


"Głównym celem Programu Partnerstwo dla Transplantacji jest uświadamianie szerokim kręgom organów władz państwowych i samorządowych, dyrektorom szpitali, lekarzom oraz społeczeństwu potrzeb w zakresie transplantologii i zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów" - przypomniał urząd.


Urząd Wojewódzki poinformował, że w 2021 r. w sprawy transplantacji angażowały się także szpital wojewódzki w Suwałkach i szpital w Zambrowie. Z ankiety przeprowadzonej w 2021 r. w szpitalach wynika, że w 13 placówkach w regionie są komisje ds. orzekania o śmierci mózgowej, a w 12 szpitalach są powołani koordynatorzy d. transplantacji.(PAP)


Autor: Izabela Próchnicka


kow/ mhr/


Kraj i świat

2024-06-18, godz. 15:30 Ekstraklasa piłkarska – ruchy karowe w Śląsku Wrocław Szwajcarski napastnik Junior Eyamba został zawodnikiem grającego w piłkarskiej ekstraklasie Śląska Wrocław. 22-letni zawodnik podpisał dwuletnią umowę… » więcej 2024-06-18, godz. 15:30 TSUE: kraj UE nie musi automatycznie uznać statusu uchodźcy nadanego przez inne państwo unijne Państwo Unii Europejskiej nie jest zobowiązane do uznania w sposób automatyczny statusu uchodźcy nadanego przez inny kraj unijny - orzekł we wtorek Trybunał… » więcej 2024-06-18, godz. 15:30 Tramwaje Śląskie zamawiają 50 nowych tramwajów Łącznie 50 nowych tramwajów chce zamówić w ogłoszonych we wtorek postępowaniach spółka Tramwaje Śląskie. Większe zamówienie dotyczy 40 wozów 25-metrowych… » więcej 2024-06-18, godz. 15:30 Wojewoda mazowiecki wystosował list do organizatorów wypoczynku ws. fentanylu Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, pytany o fentanyl na Mazowszu, powiedział, że wystosował w tej sprawie list do organizatorów wypoczynku wakacyjnego… » więcej 2024-06-18, godz. 15:30 Prezes IPN: Kongres Pamięci Narodowej to opowieść o prawdzie historycznej w oparciu o nowe technologie Kongres Pamięci Narodowej to opowieść o prawdzie historycznej w oparciu o nowe narzędzia, technologie - podkreślał we wtorek w Poznaniu prezes IPN dr Karol… » więcej 2024-06-18, godz. 15:20 Tomra Collection: dobra lokalizacja i prosta obsługa recyklomatu to klucze do upowszechnienia systemu kaucyjnego (Med… Odpowiednie, dogodne dla konsumentów zwracających opakowania, usytuowanie recyklomatów, niezawodność i intuicyjna obsługa tych maszyn, a przede wszystkim… » więcej 2024-06-18, godz. 15:20 MZ planuje rozszerzyć możliwość wystawiania recept na bezpłatne leki W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych… » więcej 2024-06-18, godz. 15:20 Kolejny etap wojny w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Audyt skończy się w czwartek, wykaże absurdalność zarzutów w stosunku do mnie - powiedział Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Odpowiedział… » więcej 2024-06-18, godz. 15:20 Gramatyka (Polska2050-TD): Na wynik wyborczy TD wpłynął kryzys wizerunkowy Kosiniaka-Kamysza (wideo) Michał Gramatyka przyznał w Studiu PAP, że Trzecia Droga poniosła porażkę w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ocenił, że na słaby wynik wyborczy TD… » więcej 2024-06-18, godz. 15:20 Niemcy/ 102-letnia ocalała z Holokaustu Margot Friedlaender na okładce "Vogue'a" Modelka na nowej okładce niemieckiego wydania magazynu 'Vogue' ma 102 lata. To ocalała z Holokaustu Margot Friedlaender. Tematem przewodnim numeru jest mił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »