Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-18, 04:20 Autor: PAP

Hiszpania/ Młodzi i wykształceni bezrobotni przechodzą do rzemiosła wskrzeszając wymarłe zawody

Młodzi, bezrobotni Hiszpanie, którzy z powodu kryzysu gospodarczego nie mogą wejść na rynek pracy, rewitalizują sektor uznany za wymierający - tradycyjne rzemiosło. Wielu z nich studiowało architekturę, wzornictwo czy historię sztuki, lecz nie może utrzymać się z wykonywania wyuczonych zawodów.

Teraz własnoręcznie wytwarzają produkty codziennego użytku przy użyciu technik, które nie zmieniły się od wieków - pisze portal "20minutos.es".


Dzięki młodym rzemieślnikom następuje odrodzenie tradycyjnej ceramiki, stolarki, a nawet złotnictwa i biżuterii artystycznej. "Był czas, kiedy wszystko zostało zdominowane przez maszyny i było robione sztampowo, bezosobowo" - powiedziała Myriam Toledo, kierująca ośrodkiem Escuela de Arte3 w Madrycie, gdzie obecnie uczą się jubilerstwa 123 osoby.


38-letnia Olalla Fernandez pracowała jako projektantka mody, a ozdoby biżuteryjne wytwarzała jako hobby. "Potem przyszedł kryzys i nie mogłam się utrzymać, musiałam odejść z sektora mody" - opowiadała. Ukończyła szkołę jubilerską w Londynie i dziś stworzyła własną markę biżuterii artystycznej.


"Zawsze podkreślam, że wykonuje egzemplarze unikatowe, wytwarzane ręcznie, a nie na linii montażowej - powiedziała. - Mogę zrobić egzemplarz, którego nie będzie posiadało 10 mln osób".


Inni zakładają przy swoich domach warsztaty ceramiki artystycznej, z piecami i tokarkami, albo zakłady stolarskie i renowacji starych mebli. Kanałem marketingu, komunikacji i sprzedaży stały się sieci społecznościowe, a sposobem na zaistnienie w sieci - Instagram.


W Hiszpanii brak jest danych dotyczących tradycyjnego rzemiosła. Organizacja firm rzemieślniczych Fundesarte opracowała dwa raporty na temat sytuacji sektora przed kryzysem w 2008 r. i po nim. Okazało się, że po kryzysie nastąpił duży napływ młodych ludzi, którzy przeszli z innych sektorów - poinformowała przewodnicząca organizacji Laura Miguel.


"Do rzemiosła już nie przychodzi się tylko ze względu na przekazywane od pokoleń z ojca na syna tradycje rodzinne; obserwujemy napływ innych profili" - powiedziała. Dodatkowo obserwuje się większe zainteresowanie wśród kobiet - w 2010 r. w sektorze pracowało 27 proc. kobiet, a w 2014 r. już ponad 37 proc.


Młodzi rzemieślnicy napotykają na takie same trudności, jak starsze pokolenie: wysokie koszty własne na inwestycje, wysokie stawki podatkowe od samozatrudnienia i silna konkurencje ze strony przemysłu. Mimo to ufają, że istniejące od wieków rzemiosło ma przyszłość. "Ma wartość, bo jest w nim czynnik ludzki i zawsze znajdą się ludzie, którzy to będą cenić" - powiedziała Miguel.


Hiszpania znajduje się w czołówce UE pod względem bezrobocia wśród młodych osób poniżej 25. roku życia. Według ostatnich danych Eurostatu z listopada 2021 r., obecnie blisko 30 proc. młodych (439 tys. osób) ludzi jest bezrobotna, najwięcej po Grecji.


Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)


opi/ jo/ zm/


Kraj i świat

2022-05-21, godz. 15:20 Morawiecki o działaniu na rzecz młodych: obniżenie podatków, budowa domów do 70 m kw. bez zezwolenia i wakacje kr… Niskie podatki PIT dla młodych, działanie na rzecz rozwoju rynku pracy, budowa domów do 70 m kw. bez zezwolenia, kredyty gwarantowane na mieszkania i dwuletnie… » więcej 2022-05-21, godz. 15:20 Łódź/ Wójcik o wyroku ws. zabójstwa 28-latki: jest niesprawiedliwy; będzie apelacja prokuratury Wyrok w sprawie zabójstwa 28-letniej Pauliny D. jest niesprawiedliwy - ocenił w sobotę w Łodzi minister w KPRM Michał Wójcik, mówiąc o skazaniu na 25 lat… » więcej 2022-05-21, godz. 15:10 Norwegia/ Silne trzęsienie ziemi na północ od Svalbardu, nie ma ofiar Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6 doszło w sobotę rano na morzu w Arktyce, 723 km na północny zachód od norweskiego archipelagu Svalbard - poinformowało… » więcej 2022-05-21, godz. 15:10 Błaszczak: wojsko polskie będzie jeszcze silniejsze i liczniejsze (opis) Nie dopuścimy do tego, żeby takie sceny, jakie dzieją się w Ukrainie miały miejsce na ziemiach polskich. Wojsko polskie jest i będzie jeszcze silniejsze… » więcej 2022-05-21, godz. 15:00 Lekarze: z boreliozy można się całkowicie wyleczyć; ważne wczesne wykrycie tej choroby Z przenoszonej przez kleszcze boreliozy można całkowicie się wyleczyć, im szybciej jest ona wykryta tym jest to łatwiejsze - przekonują lekarze ze Szpitala… » więcej 2022-05-21, godz. 15:00 Podkarpackie/ Prawie 92 proc. zeznań podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie Na Podkarpaciu prawie 92 proc. zeznań podatkowych za 2021 r., czyli ponad 908 tys., złożono elektronicznie, z czego ponad połowę dzięki usłudze Twój e-PIT… » więcej 2022-05-21, godz. 14:50 IMGW: sobota pogodna na południu; na północy wiatr do 100 km/h W sobotę pogoda stopniowo zacznie się stabilizować. Na południu będzie pogodnie, ale w centralnym pasie Polski możliwe są słabe burze, a na północy wiatr… » więcej 2022-05-21, godz. 14:50 Krynica-Zdrój/ Po modernizacji otwarto liczącą 85 lat kolej na Górę Parową Po trwającej dwa lata modernizacji otwarto dla turystów ośrodek Polskich Kolei Linowych na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju. Zarówno wygląd samej kolejki… » więcej 2022-05-21, godz. 14:40 Tusk: głęboko wierzę, że wygramy przyszłe wybory Nie odepchnę nikogo, kto będzie gotowy pracować na rzecz politycznego przełomu; głęboko wierzę, że wygramy przyszłe wybory - powiedział w sobotę szef… » więcej 2022-05-21, godz. 14:40 Premier: nie ma przyzwolenia na umniejszanie ludobójstwa Polaków na Wołyniu Nie ma we mnie ani krzty przyzwolenia na fałszowanie historii i umniejszanie ludobójstwa Polaków na Wołyniu i na kresach wschodnich - mówił premier Mateusz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »