Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-18, 01:50 Autor: PAP

Tonga/ Potwierdzono pierwszą ofiarę śmiertelną tsunami po wybuchu podwodnego wulkanu

Potwierdzona została pierwsza śmiertelna ofiara powodzi i podtopień na archipelagu wysp Tonga - podała agencja AFP. To 50-letnia Brytyjka, Angela Glover, która została porwana przez tsunami po próbie ratowania psów ze swojego schroniska dla zwierząt.

AFP podkreśla, że wyspy Tonga po uderzeniu w wybrzeża silnej fali, będącej następstwem sobotniej erupcji podwodnego wulkanu na południowym Pacyfiku, są pozbawione połączeń internetowych i telefonii komórkowej, a kataklizm odciął kabel komunikacyjny, łączący archipelag ze światem. Z kolei chmura popiołu wulkanicznego uniemożliwia lądowanie tam samolotów.


W takich okolicznościach wiadomości sporadycznie wydostają się z wysp dzięki nielicznym telefonom satelitarnym. Według Czerwonego Krzyża skutkami trzęsienia może być dotkniętych do 80 tys. ze 105 tys. mieszkańców Tonga.


W poniedziałek służby Australii i Nowej Zelandii wykonywały loty nad Tonga, by ocenić skalę strat. "Wiemy, że zniszczenia są znaczne" - powiedziała premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern. Dodała, że najważniejszą potrzebą jest zabezpieczenie dostaw wody pitnej, ponieważ pył wulkaniczny prawdopodobnie zanieczyścił zbiorniki słodkiej wody.


Archipelag Tonga znajduje się w tzw. pierścieniu ognia, czyli w otaczającej Ocean Spokojny strefie ciągłych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. (PAP)


zm/


Kraj i świat

2022-05-21, godz. 13:40 Nowa Lewica: konstytucja musi być przestrzegana od A do Z (opis) Rada Krajowa Nowej Lewicy w uchwale przyjętej z okazji 25-lecia referendum konstytucyjnego odrzuciła możliwość zmiany ustawy zasadniczej z tymi, którzy ją… » więcej 2022-05-21, godz. 13:40 Reuters: Niemcy i Włochy będą otwierać konta rublowe w Gazprombanku, umożliwią to niejednoznaczne zasady KE Niemcy i Włochy w rozmowach z EU miały ustalić, że będą otwierać konta rublowe, aby nadal kupować rosyjski gaz bez naruszania sankcji wobec Moskwy - pisze… » więcej 2022-05-21, godz. 13:40 Podkarpackie/ Policjanci z Mielca szkolili się wspólnie z żołnierzami z USA Policjanci z Mielca na Podkarpaciu szkolili się wspólnie z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA, którzy stacjonują na terenie miejscowego lotniska… » więcej 2022-05-21, godz. 13:40 Morawiecki: zrzeszenie z państwami bałtyckimi nie jest zadaniem najpilniejszym Nie powiedziałbym, że tworzenie zrzeszenia z państwami bałtyckimi jest dziś zadaniem najpilniejszym - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Dodał… » więcej 2022-05-21, godz. 13:30 Szef MON: w ciągu godziny prawie 300 osób złożyło deklarację wstąpienia do dobrowolnej służby Tylko w ciągu pierwszej godziny prawie 300 osób złożyło deklaracje wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - poinformował w sobotę minister… » więcej 2022-05-21, godz. 13:30 USA/ Prezydent Biden podpisał nowy pakiet pomocy dla Ukrainy (opis) Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie… » więcej 2022-05-21, godz. 13:20 Hołownia: młodzi powinni mieć możliwość współdecydowania o świecie (opis) Pokolenie średnie musi włączyć na poważnie do rozmowy o przyszłości pokolenie młodych, to oni powinni mieć możliwość współdecydowania o świecie… » więcej 2022-05-21, godz. 13:20 Lider PSL do polityków Porozumienia: wiem, że wybraliście drogę zwycięstwa, a nie totalnej klęski (krótka2) Wiem, że wybraliście dobrą drogę, trudniejszą, bardziej wymagającą, ale drogę odwagi, a nie pohańbienia, drogę prawdy, a nie kłamstwa, a na końcu drogę… » więcej 2022-05-21, godz. 13:20 Premier o fuzji Orlenu i Lotosu: Polska będzie w lepszym położeniu niż wielu naszych bezpośrednich konkurentów Jestem przekonany, że jeśli fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos dojdzie do skutku, to Polska będzie w lepszym położeniu niż wielu naszych konkurentów bezpośrednich… » więcej 2022-05-21, godz. 13:20 MŚ 2022 - Meksyk zaczyna przygotowania do mundialu Piłkarska reprezentacja Meksyku, rywal Polski w tegorocznych mistrzostwach świata w Katarze, w najbliższym czasie rozegra trzy towarzyskie spotkania w Stanach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »