Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-07, 15:00 Autor: PAP

Czerwińska na IGF: UE cyfrowo odstaje od innych rozwiniętych gospodarek

UE odstaje od innych rozwiniętych gospodarek pod względem nadkładów na digitalizację; niezbędny jest poważny program inwestycyjny - oceniła we wtorek na Szczycie Cyfrowym ONZ w Katowicach wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska.

Podczas dyskusji o inwestowaniu w „cyfrowy wzrost” Czerwińska podkreślała , że odbudowa światowej gospodarki po pandemii jest niepewna, a digitalizacja jest kluczowym czynnikiem, który może ograniczyć tą niepewność.


Jednocześnie wiceprezes EBI wskazała, że są co najmniej dwa wielkie wyzwania dla cyfrowej transformacji, tak aby w pełni skorzystać z jej olbrzymiego potencjału. Pierwsze to „wielka cyfrowa luka pomiędzy Europą, a innymi rozwiniętymi gospodarkami”, a druga to nierówności w stopniu digitalizacji pomiędzy regionami w samej Europie i jej sąsiedztwie.


„Sektor ICT w Unii Europejskiej jest wciąż niedoinwestowany w porównaniu do innych wielkich gospodarek, jak USA czy Japonia” - mówiła Czerwińska, zaznaczając że według ostatnich szacunków, cyfrowa luka Europy w stosunku do innych wielkich gospodarek jest rzędu 1 proc. PKB rocznie. „To istotna wielkość, jeśli chodzi o finansowanie” - oceniła wiceprezes EBI.


Jak dodała, z punktu widzenia EBI, luka w finansowaniu digitalizacji, oraz różnice pomiędzy regionami i sektorami gospodarki wyglądają na największe wyzwania.


Jej zdaniem, do przeprowadzania z powodzeniem cyfrowej i zielonej transformacji potrzeba przede wszystkim zmian strukturalnych i wielkiego programu inwestycyjnego. „Niezbędna tu będzie współpraca między podmiotami publicznymi i prywatnymi, aby domknąć tą lukę inwestycyjną” - podkreśliła Teresa Czerwińska.


Wiceprezes EBI zaznaczyła jednak, że luka to jedyny problem UE, ponieważ w samej Unii są bardzo duże różnice w intensywności wykorzystania technologii cyfrowych między poszczególnymi regionami i sektorami.


„Szczególnie niski jest tu poziom digitalizacji w biznesie, w firmach z Europy Wschodniej i Południowej, zacznie poniżej średniej dla UE. Te regiony wymagają szczególnej uwagi, tak aby wszystkie kraje członkowskie odniosły korzyści z przyszłych inwestycji” - powiedziała.


Czerwińska przypomniała, że aby zmierzyć się z tym problemem Komisja Europejska wraz z grupą EBI, EBOR i Bankiem Światowym wystąpiły z inicjatywą DISC (Digital Innovation and Scale-up initiative), a EBI pełni w niej rolę nadzorczą.


Problem jest skomplikowany, bo firmy na różnych stadiach rozwoju wymagają różnych sposobów finansowania, poszczególne regiony też mają różne potrzeby. Niezbędna jest szeroka gama rozwiązań finansowych dla wsparcia i wielkich, i małych firm, a także startupów - wyliczała wiceprezes EBI.


Jak zaznaczyła, Bank oferuje szerokie spektrum produktów finansowych, także przy wykorzystaniu dodatkowo instrumentów z rynku finansowego czy grantów z UE, aby dostosować strukturę finansowania do danych potrzeb.


„Priorytetem są małe i średnie firmy. Tylko w 2020 r. EBI wsparł 420 tys. takich firm, zatrudniających 4 mln pracowników. To ok. 40 proc. całego naszego portfela pożyczek, czyli ok. 31 mld euro rocznie” - podkreśliła Teresa Czerwińska, przypominając, że EBI co roku pożycza ok. 77 mld euro na najróżniejsze projekty na całym świecie.


IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem


W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywa się 16. edycja szczytu, z tematem przewodnim „Internet United”. Jest to hasło-klucz uwzględniające ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami.(PAP)


wkr/ drag/


Kraj i świat

2022-01-25, godz. 09:40 MŚ w pływaniu - zawody w Fukuoce ponownie przełożone Mistrzostwa świata w pływaniu, które miały się odbyć w maju w Fukuoce, zostaną przełożone na 2023 rok - poinformowały władze japońskiego miasta. Powodem… » więcej 2022-01-25, godz. 09:20 Czarnek: jest kilka wariantów dotyczących nauki zdalnej; decyzja w najbliższych godzinach Jest kilka wariantów postępowań, jeden z nich dotyczy przejścia na naukę zdalną klas od IV wzwyż i punktowo w miastach, gdzie transmisja koronawirusa jest… » więcej 2022-01-25, godz. 09:20 Czechy/ Po raz pierwszy ponad 30 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem Testy przeprowadzone w poniedziałek w Czechach wykazały 30 350 nowych zakażeń koronawirusem, co jest najwyższym dzienny wzrostem od początku pandemii w 2020… » więcej 2022-01-25, godz. 09:10 Australian Open - Nadal po pięciu setach po raz siódmy w półfinale w Melbourne Walczący o rekordowy 21. tytuł wielkoszlemowy Rafael Nadal pokonał Kanadyjczyka Denisa Shapovalova 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3 i awansował do półfinału Australian… » więcej 2022-01-25, godz. 09:10 Kowalczyk: nie ma planów powołania nowego wiceministra rolnictwa z Kukiz'15 Nie ma planów powołania nowego wiceministra rolnictwa z Kukiz'15 - powiedział we wtorek wicepremier i szef tego resortu Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że… » więcej 2022-01-25, godz. 09:10 Zanussi o Tadeuszu Bradeckim: miał bardzo bogatą osobowość Miał bardzo bogatą osobowość, dlatego trudno mi opowiedzieć o nim w kilku słowach. Wystąpił w wielu moich filmach, przede wszystkim w +Constans+, gdzie… » więcej 2022-01-25, godz. 09:10 Liga NBA - Suns nie zwalniają tempa W poniedziałek w lidze NBA koszykarze Phoenix Suns odnieśli siódme zwycięstwo z rzędu i 10. w ostatnich 11 meczach. Tym razem najlepsza dotychczas drużyna… » więcej 2022-01-25, godz. 09:10 Pandemia, inflacja, drożyzna… dbajmy o zdrowie finansowe (MediaRoom) Od początku pandemii finanse gospodarstw domowych poddawane są ciągłej próbie. Wiele osób doświadczyło znacznego spadku dochodów, wzrosło zadłużenie… » więcej 2022-01-25, godz. 09:00 Ukraina/ Szef MSZ: nastała chwila prawdy w stosunkach z Niemcami W stosunkach między Ukrainą i Niemcami nastała chwila prawdy - ocenił szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba, cytowany we wtorek przez portal Europejska Prawda. » więcej 2022-01-25, godz. 08:50 PSP: dwie ofiary śmiertelne pożarów 2 osoby poniosły śmierć a 7 odniosło rany w wyniku pożarów, które minionej doby gasili strażacy PSP - poinformowała we wtorek na Twitterze Państwowa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »