Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-06, 17:40 Autor: PAP

Dyrektor DG Connect: chcemy, by przestrzeń internetu była demokratyczna

Chcemy, aby przestrzeń cyfrowa była demokratyczna, stawiając przy tym na pierwszym planie prawa człowieka - mówił w poniedziałek na Szczycie Cyfrowym ONZ - IGF 2021 w Katowicach dyrektor DG Connect Roberto Viola, przedstawiając założenia ram Cyfrowej dekady Europy.

Dyrektor generalny ds. sieci komunikacyjnych, treści i technologii Komisji Europejskiej (DG Connect) Roberto Viola na Szczycie Cyfrowym mówił, że jeszcze dziesięć lat temu nie było demokracji w internecie i jedynie nieliczni określali zasady w nim panujące. „Naszym celem jest zagwarantowanie demokracji w przestrzeni internetowej” – zadeklarował.


„Przede wszystkim musimy ustalić bardzo jasne zasady, które stawiają w centrum człowieka. Musimy jasno powiedzieć, że prawa człowieka muszą być bezwzględnie respektowane, że swobody ludzkie i prawa człowieka muszą być w centrum uwagi. Takie jest przesłanie Cyfrowej dekady Europy (Europe's Digital Decade – cele cyfrowe na 2030)” – mówił Viola.


„Musimy zmierzać do tego, aby do 2030 r. przestrzeń internetowa była demokratyczna, żebyśmy mogli możliwie wykorzystywać jej zasoby. Nie chodzi tu tylko o puste deklaracje: musimy przedstawić bardzo konkretne działania ustawodawcze, aby ta wizja została zrealizowana” – wskazał dodając, że przed tygodniem przyjęto nowe europejskie prawo: Data Governance Act (akt o zarządzaniu danymi).


„Ta ustawa po raz pierwszy tak naprawdę tworzy publiczną przestrzeń zarządzania danymi i jest to prawo, które – mamy nadzieję – zmaksymalizuje wykorzystanie danych publicznych, doprowadzi do większego dostępu do danych, umożliwi również dostęp przedsiębiorców i startupów do danych, a także zwiększy współudział mieszkańców w zarządzaniu danymi” – wyjaśniał dyrektor.


Wspomniał także o proponowanych: Digital Markets Act i Digital Services Act, a także o prawie dotyczącym sztucznej inteligencji – to ma być pierwsze prawo tego typu zmierzające do uregulowania tej części przestrzeni cyfrowej.


Jak mówił Viola, Digital Service Act ma dotyczyć m.in. platform oferujących usługi dla mieszkańców i przedsiębiorstw, wzmacniając ich zapewniać im wszystkie prawa i nakładając na wielkie platformy, jak media społecznościowe czy wyszukiwarki, odpowiedzialność za ich przestrzeganie.


Zaznaczył, że zasadą ma być tu proporcjonalność, zgodna z zasadą, że im większa waga takich platform pod kątem ekonomicznym, tym większa ma być ich odpowiedzialność. Kluczowe elementy to transparentność, dostęp do danych dla badaczy, dostęp do danych dla organizacji pozarządowych, dla organizacji, które będą rozliczały platformy z respektowania praw.


Dyrektor podkreślił, że chodzi o zapewnienie, że rekomendowane systemy i algorytmy nie będą służyły tylko zarabianiu pieniędzy, ale zapewniały dobra i usługi w sposób wiarygodny – dla przedsiębiorców będąc równorzędnymi partnerami biznesowymi.


Zasygnalizował, że prawo dotyczące sztucznej inteligencji zmierza do tego, żebyśmy postrzegali sztuczną inteligencję jako dar dla ludzkości, zapewniający jej różne dobra. „Chcemy również, aby w odpowiedni sposób analizować ryzyka z tym związane” – dodał Viola.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ drag/


Kraj i świat

2022-01-27, godz. 18:40 Lubelskie/ Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed oblodzeniem i silnym wiatrem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i silnym wiatrem dla województwa lubelskiego. Ostrzeżenie… » więcej 2022-01-27, godz. 18:40 UE/ 175 mln euro pomocy humanitarnej dla krajów Afryki Zachodniej i Środkowej Unia Europejska przekaże pomoc humanitarną w wysokości 175 mln euro dla krajów Afryki Zachodniej i Środkowej. To jeden z najbiedniejszych regionów świa… » więcej 2022-01-27, godz. 18:40 Wielkopolskie/ Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed silnym wiatrem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, który prognozowany jest w Wielkopolsce w nocy w czwartku… » więcej 2022-01-27, godz. 18:40 Morawiecki: wzywam Donalda Tuska, żeby zrezygnował natychmiast z przewodniczenia EPL (krótka) Wzywam Donalda Tuska, żeby zrezygnował natychmiast z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał… » więcej 2022-01-27, godz. 18:40 Ekstraklasa piłkarska - remis Górnik Łęczna w ostatnim sparingu w Turcji Piłkarze Górnika Łęczna przygotowujący się w tureckiej Antalyi do wiosennej części rozgrywek ekstraklasy w drugim swoim czwartkowym spotkaniu kontrolnym… » więcej 2022-01-27, godz. 18:40 Lubelskie/ Zarzuty za spowodowanie katastrofy i obrażeń ciała u 13 pasażerów busa Zarzuty nieumyślnego spowodowania katastrofy, obrażeń ciała 13 osób, ucieczki z miejsca zdarzenia i nieudzielenia pomocy usłyszał 35-letni Andrzej A. podejrzany… » więcej 2022-01-27, godz. 18:30 Włochy/ Prawie połowa ciężarnych nie jest zaszczepiona przeciwko Covid-19 Prawie połowa ciężarnych kobiet we Włoszech nie jest zaszczepiona przeciwko Covid-19 - ogłosiła w czwartek w raporcie krajowa federacja placówek medycznych… » więcej 2022-01-27, godz. 18:30 Warszawa/ Płyta z praskiej kamienicy spadła na chodnik i samochód W nocy ze środy na czwartek z kamienicy przy ulicy Brzeskiej 15/17 odpadła drewniana płyta zabezpieczająca przed spadającym tynkiem. Pierwsi zdjęcie zamieścili… » więcej 2022-01-27, godz. 18:30 Madonna chce ruszyć w trasę koncertową z Britney Spears. I powtórzyć słynny pocałunek Jeśli do tego dojdzie, to będzie to wielkie wydarzenie, a dojść może, bo Madonna lubi realizować to, co wymyśli. Gwiazda pop w trakcie transmisji na żywo… » więcej 2022-01-27, godz. 18:30 Ruch Samorządowy "TAK! Dla Polski" apeluje do premiera o pilne spotkanie ws. problemów samorządów Ruch Samorządowy 'TAK! Dla Polski' zaapelował w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne spotkanie w sprawie problemów samorządów w Polsce i wypracowanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »