Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-01, 20:00 Autor: PAP

Sejm/ Projekt ustawy o OSP ponownie skierowany do komisji

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Po złożeniu poprawek podczas dyskusji, projekt został ponownie skierowany do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Sprawozdanie z pierwszego czytania w komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przedstawił poseł Paweł Hreniak (PiS). "Procedowany przez wysoką izbę projekt ustawy obejmuje najliczniejszą zorganizowaną społeczność naszego kraju. Dla każdego jasne jest, że nie ma dziś bezpiecznej Polski bez 230 tys. strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy stanowią 96 proc. ogólnej liczby jednostek ochrony przeciwpożarowej w naszym kraju" - powiedział poseł sprawozdawca.


"Projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych jest długo oczekiwaną normą prawną. Obecny projekt jest efektem wieloletnich analiz i konferencji naukowych, aktywności druhów strażaków, strażaków zawodowych i w końcu ministerstwa" - zaznaczył Hreniak.


Podczas dyskusji poprawki do projektu zapowiedziała Koalicja Obywatelska. "Proponujemy szereg poprawek m.in. zwiększenie dodatku na minimum 300 złotych, zmniejszenie okresu stażu wyjazdu do akcji ratowniczo-gaśniczych odpowiednio albo po 15 lat kobiety i mężczyźni, albo 15 lat kobiet i 20 lat mężczyźni" - mówiła poseł Krystyna Skowrońska (KO).


"Chcemy też, i taką poprawkę składamy, rozwiązania, aby to minister spraw wewnętrznych na specjalnych warunkach mógł przyznawać szczególne dodatki w sytuacji, gdy druh ratownik mając wiele lat służby uległ wypadkowi i nie wypełnia kryteriów do przyznania dodatku" - dodała poseł KO.


Swoje poprawki do projektu ustawy o OSP zapowiedziała też Lewica. "Klub parlamentarny Lewicy po zgłoszeniu poprawek w drugim czytaniu i ich rozpatrzeniu będzie głosował za przyjęciem tej ustawy" - powiedział poseł Lewicy Tadeusz Tomaszewski.


Również Urszula Nowogórska z Koalicji Polskiej zapowiedziała swoje poprawki do projektu ustawy. "Chciałam podziękować panu ministrowi (Wąsikowi - PAP) za to, że na komisji i podkomisji dyskutowaliśmy merytorycznie. Za to, że przychylił się do mojej poprawki, która dotyczyła tego, że każda gmina musi podpisać umowę z istniejącymi wszystkimi ochotniczymi strażami pożarnymi, co uchroni ich przed likwidacją. Ponadto dziękuję, że zgodził się ze mną, że nie powinno w tej ustawie znaleźć się zapisu, który dotyczy realizacji zadań na potrzeby ochrony państwa, ludności. Bo zapis ten z uwagi na to, że OSP i PSP nigdy nie były formacją militarną, nie ma podstaw ani konstytucyjnych ani traktatowych" - mówiła posłanka KP.


"Będziemy z wielką uwagą śledzić to, co dzieje się z projektem ustawy i jak ona w praktyce działa. Składam kilka poprawek, o których wspomniałam. Proszę o ich akceptację, a moje ugrupowanie będą popierały tę ustawę" - zapowiedziała Nowogórska.


Podczas dyskusji głos zabrał też wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, który podziękował za debatę. "To była ustawa, która była wyśmienicie konsultowana. Tych spotkań konsultacyjnych było pewnie ponad czterysta. Na pewno w każdym powiecie było co najmniej jedno spotkanie" - powiedział wiceszef MSWiA.


"Pomysłem na tę ustawę było to, żeby właśnie w konsultacjach ta ustawa się +wykuła+. Żebyśmy mogli zapytać się strażaków, co jest dla nich dobre, co by chcieli, a z czego należałoby zrezygnować. Tak też zrobiliśmy" - podkreślił Wąsik.


Po dyskusji projekt ustawy został ponownie skierowany do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.


Projekt o ochotniczych strażach pożarnych zakłada m.in. wprowadzenie świadczenia ratowniczego dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Świadczenie ratownicze będzie wypłacane w wysokości 200 zł miesięcznie przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA po osiągnięciu 65. roku życia (w przypadku mężczyzn) oraz 60. roku życia (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa nie będzie wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP. Świadczenie przysługiwać będzie także ratownikowi górskiemu (ochotnikowi z TOPR i GOPR).


Projekt zakłada również wprowadzenie legitymacji strażaka ochotnika, która będzie umożliwiała korzystanie ze zniżek. Wzmocniona zostanie także ochrona prawna druhów ochotników. Uregulowane zostały też kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin. Dotyczy to sytuacji uszczerbku na zdrowiu lub śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych. Projekt wprowadza również możliwość rozliczenia przez jednostki OSP kosztów dostaw energii elektrycznej według najkorzystniejszej taryfy.


Zgodnie z projektem zasłużonym druhom OSP prezydent RP będzie mógł nadać Krzyż św. Floriana. Z rąk ministra spraw wewnętrznych strażacy OSP otrzymywać będą wyróżnienia w postaci Odznaki Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej".(PAP)


Autor: Bartłomiej Figaj


bf/ jann/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 03:10 Meksyk/ Parlament zatwierdził kontestowaną przez opozycję i organizacje praw człowieka ustawę o amnestii Parlament Meksyku zatwierdził w czwartek procedowaną z inicjatywy prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora ustawę o amnestii dla przestępców, którzy mogliby… » więcej 2024-04-26, godz. 02:10 Rumunia/ Media o szansach prezydenta Iohannisa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej Prezydent Rumunii Klaus Iohannis jest wymieniany wśród kontrkandydatów Ursuli von der Leyen na stanowisko szefa KE - pisze w czwartek Politico. Chociaż obecna… » więcej 2024-04-26, godz. 01:40 Izrael/ Wojsko czeka na decyzję rządu w sprawie ofensywy w Rafah Siły Obronne Izraela (IDF) są gotowe do wkroczenia do Rafah na południu Strefy Gazy i czekają na zgodę rządu - podał w czwartek portal Times of Israel… » więcej 2024-04-26, godz. 01:10 Dania/ Rząd zapowiedział zwiększenie funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy o 630 mln dolarów W tym roku Dania zwiększy finansowanie funduszu wsparcia militarnego Ukrainy o 630 mln dolarów - poinformował w czwartek duński minister obrony Troels Lund… » więcej 2024-04-26, godz. 01:00 Dolnośląskie/ Zakończyło się utrudnienie na A8 we Wrocławiu Zakończyło się utrudnienie w ruchu na A8, między węzłami Wrocław Stadion a Wrocław Północ w województwie dolnośląskim, gdzie wywrócił się bus… » więcej 2024-04-26, godz. 00:50 USA/ Politico: Waszyngton przygotowuje pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ok 6 mld dolarów Stany Zjednoczone finalizują jeden z największych pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy i przygotowują się do podpisania kontraktów na dostawy broni i sprzętu… » więcej 2024-04-26, godz. 00:30 Mazowieckie/ Koniec utrudnienia na A2 w m. Tłuste Zakończyło się utrudnienie drogowe na A2, między węzłami Wiskitki a Pruszków, w miejscowości Tłuste w woj. mazowieckim. Miało tam miejsce zderzenie dwóch… » więcej 2024-04-26, godz. 00:10 W. Brytania/ Weszła w życie ustawa o deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy Przyjęta przez brytyjski parlament ustawa umożliwiająca deportację nielegalnych imigrantów do Rwandy uzyskała w czwartek formalną aprobatę króla Karola… » więcej 2024-04-26, godz. 00:00 Izrael/ Amerykańskie wojsko rozpoczęło w Strefie Gazy budowę molo morskiego dla transportów z pomocą humanitarną Pentagon poinformował w czwartek, że wojsko amerykańskie rozpoczęło budowę molo morskiego na wybrzeżu Strefy Gazy, które umożliwi dostarczanie drogą… » więcej 2024-04-25, godz. 23:40 Dolnośląskie/ Utrudnienie na A8 we Wrocławiu, wywrócił się bus Do utrudnienia w ruchu doszło na A8, między węzłami Wrocław Stadion a Wrocław Północ w województwie dolnośląskim. Wywrócił się tam bus, brak informacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »