Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 20:20 Autor: PAP

Szef MSWiA: jeszcze we wtorek wydam rozporządzenie ws. zakazu przebywania przy granicy

Jeszcze we wtorek wydam rozporządzenie związane z wprowadzeniem czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudy nowelizacji ustawy o ochronie granicy.

"Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Jeszcze dziś wydam rozporządzenie związane z wprowadzeniem czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej" - poinformował we wtorek na Twitterze Mariusz Kamiński.


O podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw poinformował PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.


Nowe przepisy umożliwią wydanie czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją - w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.


Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.


W piątek do uchwalonej 17 listopada nowelizacji Senat wniósł osiem poprawek. We wtorek wszystkie propozycje odrzucił Sejm. Regulacja była procedowana w trybie pilnym.


Senackie poprawki zakładały m.in., że zakaz przebywania nie obowiązywałby dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji niosących pomoc humanitarną, medyczną i prawną. Jedna z proponowanych zmian przewidywała ponadto, że przepisy umożliwiające wprowadzenie zakazu straciłyby moc po 3 miesiącach od wejścia w życie. Inna ograniczyłaby obszar, na którym może zostać wprowadzony zakaz, do terenu, na którym obecnie obowiązuje stan wyjątkowy, czyli do pasa 183 miejscowości przylegających do granicy z Białorusią. Kolejna z poprawek skreślała możliwą karę aresztu za złamanie zakazu przebywania, pozostawiając tylko karę grzywny.


Nowelizacja, poza wprowadzeniem przepisów o zakazie, zmienia również ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie stanu wyjątkowego, tak, aby rekompensatę otrzymali też działający na obszarze, na którym obowiązywać będzie zakaz.


Nowela znosi ponadto górny limit wieku nowo przyjmowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej i reguluje kwalifikacje zawodowe wymagane do mianowania ich na stanowisko służbowe. Rozszerza także katalog środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze SG, o plecakowe miotacze substancji obezwładniających. Obecnie takich miotaczy może używać jedynie policja.


Nowela wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ jann/


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 17:40 Minister ds. UE: liczę, że decyzje Sejmu ws. nowelizacji ustawy o SN przybliżą nas do pozyskania środków z KPO Liczę, że dziś będzie decyzja Sejmu, aby odrzucić poprawki Senatu do noweli ustawy o SN; następnie też liczę na pozytywną decyzję prezydenta Andrzeja… » więcej 2023-02-08, godz. 17:40 Komisje sejmowe zakończyły prace nad projektem ustawy dot. powoływania rad seniorów Połączone Komisje Polityki Senioralnej i Samorządu Terytorialnego zakończyły prace nad projektem ustawy dotyczącej powoływania rad seniorów nie tylko w… » więcej 2023-02-08, godz. 17:40 Tatry/ Na zasypaną lawinami trasę do Morskiego Oka ruszają pługi W środę na popularny szlak do Morskiego Oka wyruszą pługi, aby udrożnić zasypany potężnymi lawinami śnieg i umożliwić turystom bezpieczne przejście… » więcej 2023-02-08, godz. 17:40 Śląskie/ Katowice dostaną 2,7 mln zł z Metropolii na wniosek o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 Samorząd Katowic otrzyma niespełna 2,7 mln zł dotacji z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na przygotowanie wniosku aplikacyjnego umożliwiającego… » więcej 2023-02-08, godz. 17:40 Czechy/ Rząd definitywnie zrezygnował z projektu kanału Dunaj-Odra-Łaba Rząd Czech w środę podjął decyzje o rezygnacji z ochrony terenów wzdłuż planowanej od lat inwestycji kanału Dunaj-Odra-Łaba. Tym samym tereny mogą być… » więcej 2023-02-08, godz. 17:30 Sejm/ Projekt dotyczący praw dzieci w sprawach karnych - do dalszych prac w komisji Przedstawiciele wszystkich ugrupowań biorący udział w środę w sejmowej debacie pozytywnie ocenili projekt dostosowujący do unijnych dyrektyw gwarancje procesowe… » więcej 2023-02-08, godz. 17:30 KALENDARIUM - WYKAZ WYDARZEŃ czwartek, 9 lutego 2023 Uwaga: nie wszystkie wymienione w kalendarium imprezy są przez PAP obsługiwane ! Polska Bieżąca obsługa w związku z agresją Rosji na Ukrainę Warszawa… » więcej 2023-02-08, godz. 17:30 Czarnoskóra projektantka rozpoczęła strajk głodowy, aby nagłośnić rasizm w modzie Jedyna czarnoskóra członkini Krajowej Izby Mody Włoskiej, projektantka Stella Jean, wycofała się z udziału w nadchodzącym tygodniu mody w Mediolanie, zarzucając… » więcej 2023-02-08, godz. 17:20 3DOM Alliance rozpoczyna wysyłkę próbek X-SEPA, rewolucyjnej technologii separatorów akumulatorowych (MediaRoom) TOKIO, 8 lutego 2023 r. /PRNewswire/ -- Spółka 3DOM Alliance Inc. („3DOM Alliance”) ogłosiła rozpoczęcie wysyłki próbek X-SEPA, rewolucyjnej technologii… » więcej 2023-02-08, godz. 17:20 Rzecznik MSZ: charge d'affaires ambasady Białorusi w Polsce wezwany do MSZ w związku z wyrokiem na Andrzeja Poczobuta W związku z haniebnym wyrokiem wydanym w Grodnie na bohaterskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta do MSZ wezwany został charge d'affaires Ambasady Republiki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »