Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 18:30 Autor: PAP

Szef BBN o wizycie Andrzeja Dudy w Paryżu: przełom w relacjach polsko-francuskich

Polsko-francuskie relacje nabierają wymiaru strategicznego, mamy do czynienia z przełomem – podkreślił szef BBN Paweł Soloch odnosząc się do roboczej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu.

Prezydent Andrzej Duda przebywał w środę w Paryżu z roboczą wizytą, podczas której spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowy obu przywódców dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach UE oraz ochrony granicy Unii. W delegacji uczestniczyli również szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch


"Mamy do czynienia z niewątpliwym przełomem w relacjach polsko-francuskich. Prezydent Andrzej Duda w ciągu ostatnich kilku miesięcy kilkukrotnie spotykał się z prezydentem Macronem. Nasze relacje nabierają strategicznego wymiaru w pełnym tego słowa znaczeniu" – powiedział Soloch w środę PAP.


Jak dodał, w sprawach bezpieczeństwa "prezydenci w pierwszym rzędzie rozmawiali o sytuacji na granicy z Białorusią i agresji hybrydowej Aleksandra Łukaszenki". "Ale także o roli, jaką Rosja odgrywa w naszym regionie, na Ukrainie, i nie tylko. W szczególnej sferze francuskich zainteresowań leży aktywność rosyjskich najemników na terenie Afryki" – relacjonował szef BBN.


Prezydenci mówili także o ewentualnym zaangażowaniu Polski w dowodzoną przez Francję unijną operację wojskowa Takuba w Mali. Jak przekazał Soloch, "prezydent Emmanuel Macron podziękował za gotowość Polski do wsparcia operacji i udziału w niej wraz z pozostałymi siłami państw europejskich".


Tematem spotkania była także współpraca zbrojeniowa i wojskowa, w tym w ramach NATO i Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście prac nad nową Koncepcja strategiczną NATO oraz Kompasem Strategicznym UE – przekazał szef BBN.(PAP)


brw/ par/


Kraj i świat

2021-12-06, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: we wtorek słonecznie na północy, najchłodniej na północnym wschodzie do -9 st. C We wtorek w ciągu dnia na północy kraju powinno być słonecznie. W Karpatach może spaść od 2 do 3 cm śniegu. Najchłodniej powinno być na północnym… » więcej 2021-12-06, godz. 19:40 Śląskie/ Zawiązano konsorcjum w zakresie prawa, technologii i kompetencji cyfrowych Interdyscyplinarne konsorcjum naukowo-badawcze, łączące technologię, prawo nowych technologii i kompetencje cyfrowe, zawiązały w poniedziałek Uniwersytet… » więcej 2021-12-06, godz. 19:40 USA/ Biały Dom ogłosił dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie ze względu na ludobójstwo w Sinciangu… Przedstawiciele administracji Joe Bidena nie wezmą udziału w żadnych wydarzeniach, związanych z zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie w lutym 2022 roku… » więcej 2021-12-06, godz. 19:40 Francja/ Premier ogłosił nowe obostrzenia sanitarne i początek szczepień dzieci z grup wrażliwych (krótka) Nowe restrykcje przeciwepidemiczne w kraju, w tym m.in.: zaostrzenie protokołu sanitarnego w szkołach, rozszerzenie pracy zdalnej, ograniczenie imprez i początek… » więcej 2021-12-06, godz. 19:20 Świętokrzyskie/ Zablokowana dk 42 w Parszowie Po zderzeniu samochodu osobowego z dostawczym zablokowana jest droga krajowa nr 42 w Parszowie (świętokrzyskie). Jedna osoba została ranna. » więcej 2021-12-06, godz. 19:20 Przedstawiciel prezydencji w Radzie UE: łączność cyfrowa nie jest kwestią wyboru, lecz koniecznością Łączność cyfrowa nie jest kwestią wyboru czy gustu, ale koniecznością, która pozwala ludziom w dzisiejszych czasach uczyć się, pracować i komunikować… » więcej 2021-12-06, godz. 19:10 Włochy/ W środkach komunikacji początek kontroli przepustek sanitarnych W wielu miastach we Włoszech rozpoczęły się kontrole w środkach komunikacji miejskiej w związku z wejściem w życie w poniedziałek wymogu posiadania przepustki… » więcej 2021-12-06, godz. 19:10 Białoruś/ Nexta: linie Belavia odłączono od systemów BSP i CASS Opozycyjny białoruski serwis informacyjny Nexta poinformował w poniedziałek na Twitterze, że państwowe linie lotnicze Belavia zostały odłączone od międzynarodowego… » więcej 2021-12-06, godz. 19:00 Francja/ Media o możliwości rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie: to nie jest blef Kremla Francuskie dzienniki „Le Monde” i „Le Figaro' oceniają w poniedziałkowych analizach, że koncentracja rosyjskich wojsk przy granicach z Ukrainą to nie… » więcej 2021-12-06, godz. 19:00 W. Brytania/ Za zażywanie narkotyków będzie można stracić paszport i prawo jazdy Odbieranie paszportów i praw jazdy, objęcie godziną policyjną w nocy i zakazy podróżowania, takie jak te nakładane na chuliganów piłkarskich, to niektóre… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »