Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 14:40 Autor: PAP

Polko: ustawa o obronie ojczyzny jest odpowiedzią na obecną sytuację i postulaty żołnierzy

Zapowiedziany projekt ustawy o obronie ojczyzny to odpowiedź na dzisiejsze warunki geopolityczne i postulaty żołnierzy – ocenił były dowódca jednostki specjalnej GROM gen. dyw. rez. Roman Polko.

We wtorek wicepremier Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak przedstawili założenia projektu ustawy o obronie ojczyzny. Ma on zastąpić kilkanaście aktów prawnych, w tym ustawę o powszechnym obowiązku obrony, ustawę pragmatyczna oraz ustawę o modernizacji i finansowaniu armii.


"Zmieniła się sytuacja geopolityczna. To nie jest - jak mówił Francis Fukuyama - koniec historii. Mamy Rosję, która ma ambicje imperialne, Białoruś, która w istocie stała się częścią Rosji, mamy zagrożenia związane nie tylko z COVID-19, ale związane choćby z tym, co się dzieje na granicy; a jednocześnie mieliśmy ustawę z 1967 roku, bałagan prawny, (zapisy dotyczące) przygotowania do wojny, która już dawno minęła" – powiedział Polko PAP.


"Zapowiedziany projekt to odpowiedź na żądania kadry zawodowej, włącznie ze mną, by usunąć absurdy związane z obecnymi przepisami" - dodał. Jako przykład podał trudności w awansie podoficerów do korpusu oficerskiego mimo doświadczenia z misji w Iraku i Afganistanie i mimo podniesienia stopnia wykształcenia w trakcie służby.


Z aprobatą odniósł się także do zaczerpniętych z USA rozwiązań mających zachęcać do służby, np. przez finansowanie studiów w zamian za zobowiązanie do służby przez określony czas po ich ukończeniu. "Oprócz zawodowej armii potrzebujemy rezerw, potrzebujemy atrakcyjnych form służby. Dlatego przyjęto wzory amerykańskie, np. stypendia dla studentów" – powiedział.


Za trafne uznał wprowadzenie ochotniczej zasadniczej służby wojskowej, "gdzie młody człowiek, który do końca nie wie, czy wojsko jest dla niego, może to sprawdzić; zarazem nie ma poczucia zmarnowanego czasu, bo może odejść ze służby jako starszy szeregowy specjalista". "Podkreślam słowo +specjalista+. Dzisiaj wojsko jest mocno utechnicznione, specjalista zdobywa kwalifikacje, które przydadzą mu się także w cywilu" – powiedział.


Zaznaczył, że zapowiadany projekt to także "docenienie Wojsk Obrony Terytorialnej". "Odsądzane od czci wiary WOT okazały się nowoczesną strukturą budowaną przez dawnych specjalsów, a jej żołnierze w sytuacji hybrydowych zagrożeń przy pandemii czy przy granicy sami wychodzili z inicjatywą. Powierzenie im zarządzania kryzysowego to bardzo dobry kierunek" - ocenił Polko.


Zapowiedziany we wtorek projekt ma prowadzić nowe rodzaje służby, przewiduje też finansowanie wydatków na wojsko w wpływów spoza budżetu MON: papierów skarbowych, obligacji BGK, budżetu państwa oraz zysku NBP. Armia ma zostać zwiększona do 250 tys. żołnierzy zawodowych (obecnie 110 tys.), WOT mają liczyć 50 tys. (obecnie ponad 30 tys.). W projekcie mają się znaleźć także już obowiązujące rozwiązania, jak rozluźnienie zasady powiązania stopnia ze stanowiskiem i możliwość awansu w ramach jednego stanowiska. Projekt ma liczyć ok. 700 artykułów.(PAP)


brw/ ann/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, piątek 26 kwietnia, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Magda Linette odpadła w 2. rundzie turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Polska tenisistka po ponaddwugodzinnym… » więcej 2024-04-26, godz. 17:10 Prezydencka Rada: alienacja rodzicielska powoduje wzrost samobójstw dzieci i młodzieży Prezydencka Rada ds. Rodziny Edukacji i Wychowania zaapelowała o zmianę przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących orzeczenia o winie jednego… » więcej 2024-04-26, godz. 17:10 Michał Kotański: w maju cztery premierowe spektakle w Teatrze Telewizji Teatr Telewizji w maju zaprasza na cztery premierowe spektakle w nowej oprawie graficznej. Po kilkudziesięciu latach logo i czołówka otrzymały odświeżoną… » więcej 2024-04-26, godz. 17:10 ONZ: w pierwszym kwartale br. w Ukrainie zginęło 40 proc. więcej dzieci niż w tym okresie ub.r. 25 dzieci zginęło w Ukrainie od 1 stycznia do 31 marca 2024 r - wynika z raportu Unicef. Agenda ONZ informuje też w piątek o śmierci kolejnych dziewięciorga… » więcej 2024-04-26, godz. 17:10 Wiceminister nauki: ponad 2400 projektów z konkursów NCBR do kontroli Kontrola 2400 programów, które dostały dofinansowanie w konkursach NCBR - to zobowiązanie, które podjęło w Brukseli ministerstwo nauki - poinformował w… » więcej 2024-04-26, godz. 17:00 Koncert upamiętniający 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z udziałem Polski, Korei i Ukrainy (MediaRoom) Organizacja Polsko-Koreańska Młodzież (PKM) oraz organizacja Mriya mają zaszczyt zaprezentować Dream Concert - wydarzenie kulturalne, które ma na celu upamiętnienie… » więcej 2024-04-26, godz. 17:00 Kraków/ Pytania o rewolucję w spektaklu "Męczeństwo i śmierć Marata" Teatru Groteska Pytania o sens rewolucji stawiają twórcy spektaklu 'Męczeństwo i śmierć Marata' w krakowskim Teatrze Groteska. To pierwsza w sezonie propozycja dla młodzieży… » więcej 2024-04-26, godz. 17:00 Włochy/ Premier: papież weźmie udział w sesji szczytu G7 na temat sztucznej inteligencji Papież Franciszek weźmie udział w sesji poświęconej sztucznej inteligencji podczas szczytu przywódców państw G7 w Apulii w czerwcu br. - ogłosiła w piątek… » więcej 2024-04-26, godz. 16:50 Koncert upamiętniający 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z udziałem Polski, Korei I Ukrainy (MediaRoom) Organizacja Polsko-Koreańska Młodzież (PKM) oraz organizacja Mriya mają zaszczyt zaprezentować Dream Concert - wydarzenie kulturalne, które ma na celu upamiętnienie… » więcej 2024-04-26, godz. 16:50 Media: 14. pakiet sankcyjny na Rosję obejmie LNG Komisja Europejska ma zaproponować nałożenie obostrzeń na handel rosyjskim gazem skroplonym (LNG) w ramach 14. pakietu sankcyjnego - donoszą media. Nie będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »