Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 01:10 Autor: PAP

Niemcy/ Ministerstwo gospodarki wydało pozytywną opinię w sprawie certyfikatu dla NS2

Ministerstwo gospodarki Niemiec potwierdziło we wtorek, że wydanie certyfikatu dla gazociągu Nord Stream 2 "nie zagrozi bezpieczeństwu dostaw gazu do Niemiec i Unii Europejskiej" - poinformował "Neue Zuercher Zeitung".

Wcześniej Rosja zwróciła się do Niemiec o certyfikację rurociągu w terminie do 8 stycznia, potwierdzając, że pierwsza nitka NS2 jest wypełniona tzw. gazem technicznym i przygotowana do eksploatacji, ale "gaz będzie można przesyłać dopiero po uzyskaniu oficjalnej zgody".


Na drodze do ostatecznego uruchomienia NS2 "podjęto ważny krok pośredni, polegający na zakończeniu analizy bezpieczeństwa dostaw” – poinformował "Neue Zuercher Zeitung", który wyjaśnił, że we wtorek w Berlinie federalne ministerstwo gospodarki doszło do wniosku, że wydanie certyfikatu nie zagrozi bezpieczeństwu dostaw gazu do Niemiec i UE. Analiza została przesłana do federalnej Agencji ds. Sieci, która ma kontynuować proces certyfikacji i "zbadać inne prawnie niezbędne warunki regulacyjne".


"Analiza bezpieczeństwa dostaw jest wymagana przez prawo. Zasadniczo celem jest wyjaśnienie kwestii, czy dostawca z tzw. państwa trzeciego może sprzedawać gaz na rynku wewnętrznym UE" – wyjaśnia "Neue Zuercher Zeitung". Wg resortu, analizę poprzedziły konsultacje z sąsiednimi krajami Unii, m.in. Włochami, Austrią, Polską, Czechami, Węgrami, Estonią, Łotwą i Litwą.


Przedstawiciele Rosji zapowiadają od tygodni, że "europejscy konsumenci mogą oczekiwać dodatkowych dostaw gazu w celu złagodzenia obecnego niedoboru energii tylko wtedy, gdy będą gotowi zrobić coś w zamian: dać oficjalną zgodę na rozpoczęcie dostaw gazociągiem" – podkreśla "Die Welt".


"Najbardziej kontrowersyjny projekt energetyczny w Europie, kierowany przez rosyjski koncern gazowy Gazprom, spotkał się z oporem m.in. Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, które twierdzą, że prezydent Rosji Władimir Putin mógłby wykorzystać NS2 jako narzędzie do osiągnięcia celów politycznych i ominięcia Ukrainy jako kraju tranzytu gazu" – przypomina Reuters.


W czwartek Putin przekonywał, że Nord Stream 2 to interesy nie tylko rosyjskiego Gazpromu, ale i koncernów europejskich, które są partnerami w tym projekcie.


Komentując obecny kryzys gazowy w Europie, rosyjski prezydent oznajmił, że kraje, które zawarły z Gazpromem długoterminowe kontrakty na dostawy gazu, otrzymują go teraz po cenie czterokrotnie niższej niż spotowa.


Oświadczył też, że dostawy gazu przez Nord Stream 2 byłyby kilkakrotnie bardziej ekologiczne niż przy tranzycie przez Ukrainę.


Marzena Szulc (PAP)


mszu/ zm/


arch.


Kraj i świat

2021-12-09, godz. 14:00 Formuła 1 - umowa z organizatorami GP Abu Zabi przedłużona do 2030 roku Umowa na organizację wyścigu o Grand Prix Abu Zabi została przedłużona do 2030 roku - poinformowały władze Formuły 1. W niedzielę na torze Yas Marina… » więcej 2021-12-09, godz. 14:00 Wojewoda łódzki: miejsc dla chorych na COVID-19 nie brakuje, ale sytuacja jest poważna W Łódzkiem jest 1877 hospitalizowanych pacjentów z COVID-19, z czego ponad 119 pod respiratorami - poinformował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński w czwartek… » więcej 2021-12-09, godz. 14:00 Śląskie/ Gmina Woźniki unowocześniła oświetlenie przejść dla pieszych Na czterech przejściach dla pieszych w gminie Woźniki (Śląskie) zainstalowano system oświetleniowy, m.in. ostrzegający kierowców o zbliżających się do… » więcej 2021-12-09, godz. 14:00 UE/ KE proponuje rozszerzenie wykazu przestępstw o nawoływanie do nienawiści Komisja Europejska zaproponowała w czwartek rozszerzenie wykazu przestępstw w UE o nawoływanie do nienawiści i przestępstwa z nienawiści. KE argumentuje… » więcej 2021-12-09, godz. 14:00 SN: umorzenie sprawy prowokacji wobec ks. Popiełuszki - do ponownego zbadania (opis) Sąd Najwyższy uchylił postanowienie o umorzeniu z powodu przedawnienia postępowania karnego wobec oskarżonych o tzw. prowokację na Chłodnej, czyli podrzucenia… » więcej 2021-12-09, godz. 14:00 Zofia Zborowska-Wrona wraca do pracy po urlopie macierzyńskim. Gra w nowym serialu Po trwającej niemal rok przerwie Zofia Zborowska-Wrona znów stanęła przed kamerą. Aktorka dołączyła do gwiazdorskiej obsady nowej produkcji Polsatu „Rodzina… » więcej 2021-12-09, godz. 13:50 Gdańsk/ Wystawa rysunków satyrycznych Mariana Kołodzieja z okazji 100. rocznicy jego urodzin W Nadbałtyckim Centrum Kultury (NCK) w Gdańsku otwarta zostanie w piątek wystawa rysunków satyrycznych scenografa i plastyka Mariana Kołodzieja. 6 grudnia… » więcej 2021-12-09, godz. 13:50 Newag zakończył dostawę dziewięciu pociągów Impuls 2 dla Małopolski Nowosądecka firma Newag zakończyła w czwartek dostawę dziewięciu nowych pociągów elektrycznych Impuls 2 wyprodukowanych dla woj. małopolskiego. Jak podkreśliły… » więcej 2021-12-09, godz. 13:50 Słowacja/ Zaszczepieni seniorzy powyżej 60 roku życia otrzymają 300 lub 200 euro Osoby w wieku ponad 60 lat, które zdecydują się zaszczepić do 15 stycznia 2022 r., dostaną na Słowacji 200 euro. Osoby już zaszczepione lub zamierzające… » więcej 2021-12-09, godz. 13:50 Podkarpackie/ Sześć śmigłowców Black Hawk z Mielca trafi do Rumunii Firma PZL Mielec otrzymała od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii zamówienie na sześć śmigłowców użytkowych Black Hawk S-70M nowej generacji - poinformowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »