Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-20, 11:10 Autor: PAP

Wody Polskie: wkrótce rozpocznie się rozbiórka zbiornika w Wilkowicach

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wyłonił wykonawcę rozbiórki zbiornika wodnego na Wilkówce w Wilkowicach koło Bielska-Białej. Rzeczniczka instytucji Linda Hofman powiedziała PAP, że wkrótce ruszą prace. Ich główna część zostanie wykonana do końca listopada.

„Prace rozbiórkowe (...) rozpoczną się bezzwłocznie po podpisaniu umowy z wykonawcą, co nastąpi jeszcze w tym miesiącu. Po zawarciu umowy i przekazaniu placu budowy wykonawca przystąpi do organizacji prac i rozbiórki zbiornika" - poinformowała w środę PAP Hofman. Dodała, że do 30 listopada br. zostaną zrealizowane główne, kluczowe prace, a na wykonanie całego przedmiotu umowy "przewidziano okres do 5 miesięcy".


Na przetarg, który ogłosiło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, RZGW w Gliwicach, wpłynęło pięć ofert. Wybrana została propozycja firmy z Rzuchowa, która opiewała na 2,64 mln zł.


Wody Polskie w dokumentacji przetargowej wskazały, że rozbiórkę zbiornika należy wykonać w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie potoku Wilkówka oraz doliny cieku na długości obecnego zbiornika.


Decyzja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie o rozbiórce zapadła ponad dwa lata temu. Po opadach w maju 2019 r. pojawiło się zagrożenie, że tama pęknie. Ewakuowano wówczas mieszkańców. Stan techniczny zapory i jej konstrukcja wzbudzały od dawna zastrzeżenia m.in. Wód Polskich. Latem 2019 r. nadzór budowlany podjął decyzję o rozbiórce zapory czołowej.


Wody Polskie RZGW w Gliwicach zostały zobligowane do demontażu zapory czołowej zbiornika wraz z przepławką oraz urządzeniami tworzącymi z nią całość techniczno-użytkową. Po zakończeniu prac rozbiórkowych koryto rzeki zostanie odtworzone, a teren rozebranego zbiornika uporządkowany. Zachowana zostanie zapora przeciw rumowiskowa na Wilkówce, niecka wypadowa oraz te elementy czaszy zbiornika, które stanowią zabezpieczenie przebiegającej tam drogi gminnej oraz mostu.


Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców domów położonych poniżej zapory czołowej zbiornika Wody Polskie już wcześniej wykonały dodatkowe otwory w wieży przelewowo-upustowej, które umożliwiają swobodny przepływ wód Wilkówki przez czaszę nawet podczas wezbrania powodziowego. Uniemożliwiają one piętrzenie wody i napełnienie się zbiornika.


Zapora na Wilkówce została zbudowana kilka lat temu przez Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Miała piętrzyć wodę dla celów pitnych, na wypadek suszy oraz służyć rezerwą podczas wezbrań i powodzi. Wody Polskie uważają, że z uwagi na liczne wady, zbiornik nie pełnił swoich projektowych funkcji.(PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ pad/


Kraj i świat

2022-06-25, godz. 01:10 Alexa, asystent Amazona, będzie przemawiać głosem... każdego. Wystarczy minuta próbki głosu Wirtualny asystent Amazona „uczy” się właśnie nowych możliwości. Jedną z nich jest naśladowanie głosu osoby, której może już nie być na tym świecie… » więcej 2022-06-25, godz. 00:50 Pomorskie/ Strażacy ugasili pożar na złomowisku części i odpadów samochodowych w Lęborku Strażacy ugasili pożar na złomowisku części i odpadów samochodowych w Lęborku przy ul. Słupskiej. O zakończeniu prowadzonej ponad dobę akcji gaśniczej… » więcej 2022-06-25, godz. 00:40 Ukraina/ Zełenski: zdobędziemy nasz Everest Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych porównał drogę Ukrainy do członkostwa… » więcej 2022-06-24, godz. 23:40 Ekstraliga żużlowa - Apator - GKM 56:34 (opis) For Nature Solutions Apator Toruń - ZooLeszcz GKM Grudziądz 56:34. Pierwszy mecz wygrał Apator 46:44 i zdobył punkt bonusowy. For Nature Solutions Apator… » więcej 2022-06-24, godz. 23:00 Ekstraliga żużlowa - 10. kolejka (tabela) Wyniki meczów 10. kolejki i tabela ekstraligi żużlowej: For Nature Solutions Apator Toruń - ZooLeszcz GKM Grudziądz 56:34 Arged Malesa Ostrów - Betard… » więcej 2022-06-24, godz. 23:00 MSZ: zakończyła się Narada Ambasadorów RP Wyzwania wynikające z ataku Rosji na Ukrainę oraz pandemii COVID-19, konsekwencje dla ładu międzynarodowego oraz wnioski jakie polska dyplomacja musi wyciągnąć… » więcej 2022-06-24, godz. 22:50 Ekstraliga żużlowa - Apator - GKM 56:34 (wynik) For Nature Solutions Apator Toruń - ZooLeszcz GKM Grudziądz 56:34. Pierwszy mecz wygrał Apator 46:44 i zdobył punkt bonusowy. (PAP) km/ af/ » więcej 2022-06-24, godz. 22:40 Rajdowe MŚ - Rovanpera prowadzi po siedmiu oesach, Kajetanowicz ósmy (aktl.) Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris) prowadzi po siedmiu z 19 odcinków specjalnych rozgrywanego w Kenii Rajdu Safari, szóstej rundy mistrzostw świata. Na ósmej… » więcej 2022-06-24, godz. 22:40 Pomorskie/ Śmiertelny wypadek motocyklisty na trasie do Parzyna Jedna osoba zginęła, a druga jest poważnie ranna po tym, jak motocyklista jadący z pasażerem uderzył w drzewo na trasie między Parzynem a Laską w Borach… » więcej 2022-06-24, godz. 22:40 Włochy/ W Lombardii stan kryzysowy z powodu suszy We włoskim regionie Lombardia lokalne władze wprowadziły w piątek stan kryzysowy z powodu coraz większej suszy. Zaapelowały do obywateli o jak najoszczędniejsze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »