Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-20, 11:10 Autor: PAP

Wody Polskie: wkrótce rozpocznie się rozbiórka zbiornika w Wilkowicach

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wyłonił wykonawcę rozbiórki zbiornika wodnego na Wilkówce w Wilkowicach koło Bielska-Białej. Rzeczniczka instytucji Linda Hofman powiedziała PAP, że wkrótce ruszą prace. Ich główna część zostanie wykonana do końca listopada.

„Prace rozbiórkowe (...) rozpoczną się bezzwłocznie po podpisaniu umowy z wykonawcą, co nastąpi jeszcze w tym miesiącu. Po zawarciu umowy i przekazaniu placu budowy wykonawca przystąpi do organizacji prac i rozbiórki zbiornika" - poinformowała w środę PAP Hofman. Dodała, że do 30 listopada br. zostaną zrealizowane główne, kluczowe prace, a na wykonanie całego przedmiotu umowy "przewidziano okres do 5 miesięcy".


Na przetarg, który ogłosiło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, RZGW w Gliwicach, wpłynęło pięć ofert. Wybrana została propozycja firmy z Rzuchowa, która opiewała na 2,64 mln zł.


Wody Polskie w dokumentacji przetargowej wskazały, że rozbiórkę zbiornika należy wykonać w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie potoku Wilkówka oraz doliny cieku na długości obecnego zbiornika.


Decyzja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie o rozbiórce zapadła ponad dwa lata temu. Po opadach w maju 2019 r. pojawiło się zagrożenie, że tama pęknie. Ewakuowano wówczas mieszkańców. Stan techniczny zapory i jej konstrukcja wzbudzały od dawna zastrzeżenia m.in. Wód Polskich. Latem 2019 r. nadzór budowlany podjął decyzję o rozbiórce zapory czołowej.


Wody Polskie RZGW w Gliwicach zostały zobligowane do demontażu zapory czołowej zbiornika wraz z przepławką oraz urządzeniami tworzącymi z nią całość techniczno-użytkową. Po zakończeniu prac rozbiórkowych koryto rzeki zostanie odtworzone, a teren rozebranego zbiornika uporządkowany. Zachowana zostanie zapora przeciw rumowiskowa na Wilkówce, niecka wypadowa oraz te elementy czaszy zbiornika, które stanowią zabezpieczenie przebiegającej tam drogi gminnej oraz mostu.


Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców domów położonych poniżej zapory czołowej zbiornika Wody Polskie już wcześniej wykonały dodatkowe otwory w wieży przelewowo-upustowej, które umożliwiają swobodny przepływ wód Wilkówki przez czaszę nawet podczas wezbrania powodziowego. Uniemożliwiają one piętrzenie wody i napełnienie się zbiornika.


Zapora na Wilkówce została zbudowana kilka lat temu przez Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Miała piętrzyć wodę dla celów pitnych, na wypadek suszy oraz służyć rezerwą podczas wezbrań i powodzi. Wody Polskie uważają, że z uwagi na liczne wady, zbiornik nie pełnił swoich projektowych funkcji.(PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ pad/


Kraj i świat

2023-12-02, godz. 13:40 MRiRW: pismo ws. poselskiego projektu ustawy o cenach energii przekazano 158 organizacjom i związkom rolniczym Pełnomocnik rządu do spraw transformacji energetycznej obszarów wiejskich Janusz Kowalski przekazał pismo 158 organizacjom i związkom rolniczym ws. poselskiego… » więcej 2023-12-02, godz. 13:40 PŚ w biegach - dominacja Norwegów na 10 km Norwegowie zdominowali w szwedzkim Gaellivare bieg na 10 km techniką dowolną zaliczany do Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym. Wygrał Paal Golberg, a… » więcej 2023-12-02, godz. 13:30 Szef MON: Siły Powietrzne RP przeżywają dynamiczny rozwój; potrzebują młodych, zdeterminowanych żołnierzy (opi… Siły powietrzne są tym rodzajem sił zbrojnych, które przeżywają dynamiczny rozwój. Aby mogły stać na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny, muszą także… » więcej 2023-12-02, godz. 13:20 Piłkarska LK - kibice zatrzymani po meczu Aston Villa - Legia staną w sobotę przed sądem 'Oskarżyliśmy 46 osób w związku z przemocą, która miała miejsce w czwartkowy wieczór przed Villa Park. Wszyscy, oprócz jednego, mężczyźni w wieku od… » więcej 2023-12-02, godz. 13:20 Rosja/ Postawiono nowe zarzuty opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu Uwięzionemu opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu rosyjska prokuratura postawiła nowe zarzuty, tym razem z artykułu o wandalizmie. Poinformował o tym on sam… » więcej 2023-12-02, godz. 13:20 Niemcy/ Atak zimy w Bawarii: zawieszone połączenia lotnicze i kolejowe, nieprzejezdne drogi Obfite opady śniegu i niska temperatura spowodowały czasowe wstrzymanie pracy lotniska w Monachium. Pierwsze utrudnienia wystąpiły w piątek po południu… » więcej 2023-12-02, godz. 13:20 Otwarto Muzeum z Klasą – jedyne takie w Warszawie Muzeum z Klasą, poświęcone XX-wiecznemu szkolnictwu, otwarto 2 grudnia w Warszawie. Zlokalizowana w 120-letnim budynku dawnej szkoły placówka jest jedynym… » więcej 2023-12-02, godz. 13:10 Turcja/ Prezydent Erdogan: przez Izrael szansa na pokój w Gazie została stracona Szansa na pokój w Gazie po ostatniej przerwie humanitarnej została na razie stracona z powodu bezkompromisowego podejścia Izraela - ocenił w sobotę prezydent… » więcej 2023-12-02, godz. 13:00 Ekstraklasa piłkarska - organizatorzy meczu w Mielcu przegrali z zimą Niemal cała murawa stadionu w Mielcu w sobotę o godz. 12.30 była pokryta śniegiem. Wówczas miał się rozpocząć mecz ekstraklasy piłkarskiej miejscowej… » więcej 2023-12-02, godz. 13:00 Władze Łodzi: sprzęt do odśnieżania w stanie najwyższej gotowości Od rana na ulice Łodzi wyjechało 97 pługopiaskarek, pracują w trybie prewencyjnym przed prognozowanymi przez synoptyków obfitymi opadami śniegu. Cały dostępny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »