Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-20, 11:10 Autor: PAP

Wody Polskie: wkrótce rozpocznie się rozbiórka zbiornika w Wilkowicach

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wyłonił wykonawcę rozbiórki zbiornika wodnego na Wilkówce w Wilkowicach koło Bielska-Białej. Rzeczniczka instytucji Linda Hofman powiedziała PAP, że wkrótce ruszą prace. Ich główna część zostanie wykonana do końca listopada.

„Prace rozbiórkowe (...) rozpoczną się bezzwłocznie po podpisaniu umowy z wykonawcą, co nastąpi jeszcze w tym miesiącu. Po zawarciu umowy i przekazaniu placu budowy wykonawca przystąpi do organizacji prac i rozbiórki zbiornika" - poinformowała w środę PAP Hofman. Dodała, że do 30 listopada br. zostaną zrealizowane główne, kluczowe prace, a na wykonanie całego przedmiotu umowy "przewidziano okres do 5 miesięcy".


Na przetarg, który ogłosiło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, RZGW w Gliwicach, wpłynęło pięć ofert. Wybrana została propozycja firmy z Rzuchowa, która opiewała na 2,64 mln zł.


Wody Polskie w dokumentacji przetargowej wskazały, że rozbiórkę zbiornika należy wykonać w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie potoku Wilkówka oraz doliny cieku na długości obecnego zbiornika.


Decyzja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie o rozbiórce zapadła ponad dwa lata temu. Po opadach w maju 2019 r. pojawiło się zagrożenie, że tama pęknie. Ewakuowano wówczas mieszkańców. Stan techniczny zapory i jej konstrukcja wzbudzały od dawna zastrzeżenia m.in. Wód Polskich. Latem 2019 r. nadzór budowlany podjął decyzję o rozbiórce zapory czołowej.


Wody Polskie RZGW w Gliwicach zostały zobligowane do demontażu zapory czołowej zbiornika wraz z przepławką oraz urządzeniami tworzącymi z nią całość techniczno-użytkową. Po zakończeniu prac rozbiórkowych koryto rzeki zostanie odtworzone, a teren rozebranego zbiornika uporządkowany. Zachowana zostanie zapora przeciw rumowiskowa na Wilkówce, niecka wypadowa oraz te elementy czaszy zbiornika, które stanowią zabezpieczenie przebiegającej tam drogi gminnej oraz mostu.


Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców domów położonych poniżej zapory czołowej zbiornika Wody Polskie już wcześniej wykonały dodatkowe otwory w wieży przelewowo-upustowej, które umożliwiają swobodny przepływ wód Wilkówki przez czaszę nawet podczas wezbrania powodziowego. Uniemożliwiają one piętrzenie wody i napełnienie się zbiornika.


Zapora na Wilkówce została zbudowana kilka lat temu przez Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Miała piętrzyć wodę dla celów pitnych, na wypadek suszy oraz służyć rezerwą podczas wezbrań i powodzi. Wody Polskie uważają, że z uwagi na liczne wady, zbiornik nie pełnił swoich projektowych funkcji.(PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ pad/


Kraj i świat

2022-01-21, godz. 03:10 USA/ Departament Sprawiedliwości oskarżył władze Białorusi o piractwo lotnicze Prokuratura federalna w Nowym Jorku skierowała w czwartek do sądu akt oskarżenia ws. wymuszonego lądowania samolotu Ryanair w maju ub. r. w Mińsku. Oskarżyła… » więcej 2022-01-21, godz. 02:30 Słynny producent Beatlesów uważał, że są niespecjalnie zdolni i mają głupią nazwę Giles Martin, syn George'a Martina, nazywanego „Piątym Beatlesem” udostępnił na Twitterze wzruszające wideo. Widać na nim, jak jego ojciec tłumaczy wnuczce… » więcej 2022-01-21, godz. 02:20 W nowym miniserialu Netfliksa gwiazda „Współczesnej rodziny” zagra kokainową matkę chrzestną W „Modern Family” Sofia Vergara przekomicznie ogrywa swoje kolumbijskie pochodzenie, sugerując, że zahartowała ją przemoc stosowana przez baronów narkotykowych… » więcej 2022-01-21, godz. 02:00 Holandia/ Rząd: "odniesiemy się życzliwie, jeśli Ukraina zwróci się do nas o dostawy broni" W sytuacji, gdy Ukraina zwróci się do Holandii o dostawę broni, to rząd 'życzliwie odniesie się do tej prośby' - zapewnił podczas wieczornej debaty w izbie… » więcej 2022-01-21, godz. 01:20 Czechy/ W Pradze upamiętniono Franciszka Skarynę - prekursora białoruskiego piśmiennictwa Czesi, Polacy, Litwini i Białorusini upamiętnili w czwartek w Pradze humanistę, wydawcę i tłumacza Franciszka Skarynę uważanego za prekursora białoruskiego… » więcej 2022-01-21, godz. 00:40 USA/ Nadmierna prędkość przyczyną wypadku, w którym zginęło dwóch marines Nadmierna prędkość stała się przyczyną środowego wypadku w Karolinie Płn., w którym zginęło dwóch wojskowych, a 17 innych zostało rannych. Kierowca… » więcej 2022-01-21, godz. 00:20 Puchar Hiszpanii - kolejne niepowodzenie Barcelony Piłkarze Barcelony w meczu najbardziej utytułowanych drużyn w historii Pucharu Hiszpanii przegrali na wyjeździe z Athletic Bilbao po dogrywce 2:3 i odpadli… » więcej 2022-01-20, godz. 23:30 Hiszpania/ Zapowiedziany przez rząd bon mieszkaniowy nie dotrze do wielu młodych Zapowiedziany przez rząd bon mieszkaniowy dla młodych nie dotrze do wielu osób w dużych miastach, gdyż nie będą oni mogli spełnić warunków otrzymania… » więcej 2022-01-20, godz. 23:30 Przywódcy W. Brytanii i Niemiec: inwazja będzie oznaczać wysoki koszt dla Rosji Brytyjski premier Boris Johnson i kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślili, że agresja militarna na Ukrainę będzie się wiązała z wysokimi kosztami dla Rosji… » więcej 2022-01-20, godz. 23:30 ME piłkarzy ręcznych - norweskie media: zwycięstwo w stylu totalnym Norweskie media są pełne zachwytów nad swoją reprezentacją piłkarzy ręcznych, która pokonała w Bratysławie Polskę aż 42:31, ustanawiając rekord mistrzostw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »