Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-14, 15:10 Autor: PAP

USA/ Nowojorski rabin ewakuował z Kabulu czworo afgańskich dzieci

41-letni rabin z Nowego Jorku zorganizował ewakuację afgańskiego rodzeństwa, które ukrywało się przed talibami w mieszkaniu w Kabulu. Czworo dzieci bezpiecznie dotarło do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka ich matka – poinformowała w czwartek BBC.

Mieszkający na Brooklynie ortodoksyjny Żyd Mosze Margaretten prowadzi stowarzyszenie Cedek pomagające dziesiątkom aktywistów, sędziom i innym osobom, które współpracowały z byłym afgańskim rządem albo wykonywały tłumaczenia dla sił brytyjskich i amerykańskich w Afganistanie.


Dowiedziawszy się o rodzeństwie, którego matka przed laty, po zniknięciu męża, wyjechała do Stanów Zjednoczonych, pozostawiając dzieci pod opieką dalszych krewnych, postanowił działać. Odszukał adwokata reprezentującego afgańską rodzinę, a pracownicy stowarzyszenia działający w Kabulu doprowadzili szybko do wylotu dzieci przez Katar do miasta Albany w stanie Nowy Jork.


Rabin Margaretten przekazał mediom, jak bardzo był wzruszony, gdy zobaczył rodzinę, która mogła znów się zjednoczyć w bezpiecznym miejscu. Pytany przez dziennikarzy, dlaczego ortodoksyjny Żyd z Brooklynu pomaga muzułmanom z Afganistanu, powiedział: „Odpowiedź jest bardzo prosta. Moi rodzice i dziadkowie - wszyscy ocaleli z Holokaustu”.Krewni rabina pochodzili z Węgier i przeszli przez koszmar II wojny światowej. Margaretten przyznał, że bolesne rodzinne wspomnienia wracają, gdy patrzy na sytuację w Afganistanie, a wówczas "nie można pozostać bezczynnym”.


Wcześniej stowarzyszenie Cedek zdołało ewakuować ostatniego Żyda w Afganistanie, sprzedawcę dywanów, Zablona Simintowa. (PAP)


mnw/ tebe/


Kraj i świat

2022-05-23, godz. 13:00 Prezydent Zełenski do uczestników Forum w Davos: należy całkowicie zaprzestać handlu z Rosją (opis) Nie powinno być żadnego handlu z Rosją, trzeba wprowadzić całkowite embargo na import rosyjskiej ropy i objąć sankcjami wszystkie banki. Niezbędne jest… » więcej 2022-05-23, godz. 13:00 Kraków pożegnał Jerzego Trelę - wybitnego aktora i wychowawcę wielu pokoleń twórców (opis) Kraków pożegnał w poniedziałek aktora Jerzego Trelę - twórcę setek ról teatralnych i filmowych oraz cenionego profesora i wychowawcę wielu pokoleń artystów… » więcej 2022-05-23, godz. 13:00 Dolnośląskie/ Machałek: powstanie 120 branżowych centrów umiejętności Powstanie 120 branżowych centrów umiejętności - zapowiedziała w poniedziałek w Kamiennej Górze (Dolnośląskie) wiceminister edukacji Marzena Machałek… » więcej 2022-05-23, godz. 13:00 Czternasta emerytura zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września Zgodnie z rządową autopoprawką czternasta emerytura będzie wypłacana od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Przesunięcie terminu uzasadniono koniecznością… » więcej 2022-05-23, godz. 12:50 French Open - Trevisan rywalką Linette w drugiej rundzie Martina Trevisan będzie rywalką Magdy Linette w drugiej rundzie wielkoszlemowego French Open w Paryżu. W poniedziałek włoska tenisistka wygrała z Brytyjką… » więcej 2022-05-23, godz. 12:50 MRiPS: już 160 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych dzięki uproszczonej procedurze Już 160 tys. obywateli Ukrainy zatrudnili pracodawcy w ramach procedury upraszczającej biurokrację - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki… » więcej 2022-05-23, godz. 12:50 Premier uczestniczy w wideokonferencji koordynacyjnej przed RE; wśród tematów sytuacja w Ukrainie Obronność, bezpieczeństwo żywnościowe i sytuacja na Ukrainie - są wśród tematów poniedziałkowej wideokonferencji koordynacyjnej przed posiedzeniem RE… » więcej 2022-05-23, godz. 12:50 Wielkopolskie / Nowe zarzuty dla burmistrza Murowanej Gośliny Zarzuty dotyczące m.in. znieważenia i naruszenia nietykalności osobistej funkcjonariusza CBA przedstawiono burmistrzowi Murowanej Gośliny (woj. wielkopolskie)… » więcej 2022-05-23, godz. 12:50 Austria/ Zamrożono 254 mln euro należące do rosyjskich oligarchów Według danych Kancelarii Federalnej w Austrii do tej pory zamrożono 97 kont należących do rosyjskich oligarchów. Znajduje się na nich 254 mln euro. To wynik… » więcej 2022-05-23, godz. 12:40 Warmińsko-mazurskie/ IMGW ostrzega przed przymrozkami na wschodzie regionu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach, które spodziewane są na wschodzie regionu w nocy z poniedziałku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »