Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-28, 22:30 Autor: PAP

Konfederacja decyzję w sprawie stanu wyjątkowego uzależnia od przebiegu debaty sejmowej

Zgadzamy się z intencjami ws. przedłużenia stanu wyjątkowego; ostateczną decyzję w tej sprawie uzależniamy od przebiegu debaty w Sejmie - powiedział PAP przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza.

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Prezydent zapewnił - po zakończeniu wtorkowego spotkania z szefami MSWiA, MON i Straży Granicznej - że kiedy wniosek ten zostanie do niego skierowany, to wystąpi do Sejmu, aby wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego.


"Liczymy na to, że w Sejmie odbędzie się debata na ten temat (...) dopiero na podstawie tej debaty podejmiemy ostateczną decyzję" - powiedział Kulesza we wtorek wieczorem PAP. Poinformował, że Konfederacji zależy m.in. na "sprawozdaniu z tego, na ile lepiej udało się bronić tej granicy dzięki wprowadzeniu stanu wyjątkowego" oraz "jakie są dodatkowe argumenty rządu za przedłużeniem tego stanu".


"My z całej opozycji jesteśmy najbardziej sceptyczni wobec różnego rodzaju stanów nadzwyczajnych, jak lockdowny, obostrzenia sanitarne" - podkreślił Kulesza. Jak jednak dodał, "w tym przypadku sprawa jest prosta - z intencjami się zgadzamy". "Uważamy, że granica powinna być całkowicie szczelna, że nie mogą poważne państwa pozwolić sobie na nielegalną imigrację" - mówił.


Według niego stan wyjątkowy ma ułatwić zadanie służbom chroniącym granicę. "I jest pytanie, czy to ułatwienie jest warte utrudnień, jakie są wprowadzane wobec np. mieszkańców, przedsiębiorców, właścicieli gospodarstw agroturystycznych znajdujących się w tym pasie przygranicznym" - powiedział Kulesza.


Przypomniał, że Konfederacja "zgodziła się warunkowo na wprowadzenie stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym na okres miesiąca, dając szansę rządowi, a zwłaszcza służbom i Straży Granicznej, na poradzenie sobie z problemem nielegalnej imigracji".


Jednocześnie - jak podkreślił - Konfederacja nie zgadza się na zmianę Regulaminu Sejmu, która - jak mówił - "jeszcze bardziej ogranicza dyskusję, uniemożliwia składanie wniosków formalnych podczas debaty nad stanem wyjątkowym, a także zmienia sposób podejmowania decyzji z większości bezwzględnej na większość zwykłą".


Sejm ma zająć się w środę przygotowanym przez PiS projektem zmian w Regulaminie Sejmu. Zakłada on, że Sejm będzie głosował wniosek o przedłużeniu stanu nadzwyczajnego zwykłą większością głosów, a w debacie ws. wprowadzenia lub przedłużenia stanu nadzwyczajnego nie będzie można składać wniosków o odroczenie czy zamknięcie posiedzenia.


Według Kuleszy, "jeżeli przedstawiciele rządu czy klubu PiS byliby pewni większości (w głosowaniu nad przedłużeniem stanu wyjątkowego), to nie zmienialiby Regulaminu Sejmu w głosowaniu z większości bezwzględnej na większość zwykłą".


Przypomniał, że Konfederacja postulowała, aby "postawić na granicy polsko-białoruskiej porządny płot, a w zasadzie mur; taki, jaki jest np. na innej granicy strefy Schengen, na granicy węgiersko-serbskiej". "Do tego oczywiście nie potrzeba stanu wyjątkowego, ale taki płot dałby szansę, że nie byłoby więcej potrzeby wprowadzania stanu wyjątkowego, aby chronić praktycznie nieogrodzoną teraz granicę" - powiedział. Jak podsumował, "na pewno będziemy musieli zważyć i zobaczyć, jakie są argumenty za tym, że ten stan wyjątkowy rzeczywiście usprawnia Straży Granicznej cały proces ochrony naszych granic". (PAP)


Autor: Mieczysław Rudy


rud/ ann/


Kraj i świat

2021-10-17, godz. 14:00 Uwaga Redakcje! (Dot. uroczystości powołania Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem II kadencji z udziałem wicepremiera Piotra… Centrum Informacyjne Rządu zawiadamia, że w poniedziałek, tj. 18 października br., o godz. 12.00, odbędzie się uroczystość powołania Rady Dialogu z Młodym… » więcej 2021-10-17, godz. 13:50 Poznań Półmaraton – rekord Polski Nadolskiej Karolina Nadolska (KU AZS UAM Poznań) zajęła drugie miejsce w 13. edycji Poznań Półmaraton i wynikiem 1:09.18 ustanowiła rekord Polski. Wygrała Kenijka… » więcej 2021-10-17, godz. 13:40 Śląskie/ W Rudzie Śląskiej odnowione zostaną dwa parki w dzielnicy Nowy Bytom Władze Rudy Śląskiej, kosztem 7,3 mln zł, zrewitalizują wkrótce dwa duże parki w dzielnicy Nowy Bytom. Wykonawca inwestycji zmodernizuje alejki, zainstaluje… » więcej 2021-10-17, godz. 13:40 Zielona Góra/ Otwarcie wystawy i promocja książki „Ilustrowana Kronika Zielonej Góry” W środę w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbędzie się otwarcie wystawy i promocję książki Igora Myszkiewicza pt. „Ilustrowana Kronika Zielonej Góry” - poinformowała… » więcej 2021-10-17, godz. 13:30 Podkarpackie/ Trwa wyjaśnienia okoliczności wypadku, w którym zginął rowerzysta Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, w którym zginął rowerzysta. Do zderzenia samochodu osobowego z rowerzystą doszło w sobotę wieczorem… » więcej 2021-10-17, godz. 13:30 Ekstraklasa piłkarska - Wisła Płock - Pogoń 0:0 (do przerwy) Wisła Płock - Pogoń Szczecin 0:0 do przerwy Żółta kartka - Wisła Płock: Damian Michalski, Mateusz Szwoch, Damian Warchoł. Pogoń Szczecin: Damian Dąbrowski… » więcej 2021-10-17, godz. 13:20 W Krakowie uczczono 100. urodziny Józefa Turbasy – Pierwszego Krawca Rzeczypospolitej W Krakowie uczczono w niedzielę 100-lecie urodzin Józefa Turbasy nazywanego Pierwszym Krawcem Rzeczypospolitej. Szył fraki i smokingi dla największych polskich… » więcej 2021-10-17, godz. 13:10 W Rosji odnotowano ponad 34 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby 34 303 zakażenia koronawirusem zarejestrowano w Rosji w ciągu ostatniej doby, najwięcej od początku epidemii - podał w niedzielę sztab rządowy. Już czwarty… » więcej 2021-10-17, godz. 13:00 Rzeszów/ Bezpłatne badania i konsultacje dot. raka piersi Mieszkańcy Rzeszowa będą mogli bezpłatnie skorzystać z badań i konsultacji dotyczących raka piersi w czasie „różowej soboty”, którą 23 października… » więcej 2021-10-17, godz. 12:50 Cracovia Półmaraton Królewski – Szafar i Jackiewicz najszybsi Ukrainiec Witalij Szafar i Monika Jackiewicz zwyciężyli w siódmej edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego. W biegu na dystansie 21,097 km, z metą w Tauron… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »