Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-28, 16:30 Autor: PAP

Kolejne rozmowy przedstawicieli resortu zdrowia i protestujących medyków w czwartek (opis)

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia poinformowali we wtorek, że będą kontynuować rozmowy w czwartek.

Szukamy kompromisu – mówił po spotkaniu wiceszef resortu Piotr Bromber. Zbliżyliśmy się w punktach bezkosztowych dla ministerstwa – ocenili protestujący.


W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się we wtorek kolejne spotkanie poświęcone możliwościom realizacji postulatów protestujących.


"Było to spotkanie merytoryczne, kolejny raz. Omówiliśmy poszczególne punkty z postulatów. Są punkty, w których, można by powiedzieć, w pełni usatysfakcjonowana jest jedna i druga strona. Pozostaje kwestia doszczegółowienia pewnych rozwiązań formalnoprawnych" – przekazał wiceminister. Wyjaśnił, że strony są zgodne np. w kwestii funkcjonariusza publicznego.


"Zaprezentowaliśmy trzy kryteria, jeżeli chodzi o naszą percepcję, jeśli chodzi o nasze widzenie pewnych rozwiązań istotnych dla komitetu. Druga strona poprosiła o czas na zastanowienie, na przemyślenie tych kwestii do następnego spotkania" – dodał.


Poinformował, że kolejne rozmowy planowane są w czwartek.


O szczegółach rozwiązań, m.in. proponowanych podwyżek, Bromber nie chciał mówić. "Od początku przyjęliśmy zasadę, że o gotowych rozwiązaniach będziemy mówili dopiero wówczas, kiedy dojdziemy do porozumienia z drugą stroną. Trzymajmy się tej zasady, bardzo o to proszę" – zaznaczył. Przekazał, że omawiano także m.in. kwestię wyceny świadczeń.


Bromber zadeklarował, że "robione jest wszystko, by dojść do porozumienia z drugą stroną". "Szukamy rozwiązania. Mówimy, co jest możliwe, co zrobiliśmy i co proponujemy jeszcze. Szukamy kompromisu. Porozumienie nie polega na tym, że ktoś bezkrytycznie akceptuje czyjeś rozwiązania" – zaznaczył.


Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok powiedziała po spotkaniu, że "zbliżono się" w punktach istotnych dla protestujących, ale bezkosztowych dla Ministerstwa Zdrowia.


"Jeśli chodzi o dzisiejsze spotkanie, to dostaliśmy tylko do przeanalizowania propozycje ministerstwa, o których wcześniej nie mówiliśmy i potrzebujemy czasu, żeby je przeanalizować" – powiedziała Ptok.


"Sprawniej idą nam punkty dotyczące systemu no-fault i urlopu dla poratowania zdrowia. Natomiast ciężkie do negocjacji są pierwsze dwa punkty, gdzie domagamy się zmiany ustawy o najniższych wynagrodzeniach (...) i gdzie mówimy, że ma być podniesiona wycena świadczeń o 30 proc. i zmieniona wycena dla ratownictwa medycznego" – wskazała Ptok.


Pytana przez dziennikarzy, czy wiceminister Bromber próbował zawęzić krąg osób uprawnionych do podwyżek, Ptok odparła, że "na pewno wynika to z faktu, że zawęża się grupę osób uprawnionych do wzrostu wynagrodzenia z powodu ograniczonych środków". "Niech pan minister nam przekaże dane. My mamy do jutra też na pewne kwestie odpowiedzieć. Rzeczywiście poruszamy się w obszarach niedotyczących pieniędzy szybciej niż w tych, które dotyczą pieniędzy" – wskazała Ptok.


Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów.


Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.


Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów komitetu protestacyjnego byłyby ogromne. Kierownictwo MZ zaznacza, że realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie i chce rozmawiać o ścieżce wzrostu wynagrodzeń. (PAP)


Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Karolina Kropiwiec, Katarzyna Herbut


ktl/ kkr/ kh/ joz/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 13:30 Prezydent: rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję Rosja od lat łamie porozumienia ws. rozprzestrzeniania broni nuklearnej, relokuje tę broń na Białoruś, stwarza zagrożenie, w związku z tym program Nuclear… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 Zoomlion wyróżnia się podczas INTERMAT 2024 dzięki wizji jeszcze bardziej ekologicznej i inteligentnej przyszłości… PARYŻ, 26 kwietnia 2024 r. /PRNewswire/ -- Firma Zoomlion Heavy Industry Science & Technology Co. Ltd. („Zoomlion”, 01157.HK) z dumą zaprezentowała swoje… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 UE/ Źródła PAP: procedurę z art. 7 wobec Polski może zakończyć Komisja Europejska Najprostszą drogą do zakończenia procedury z art. 7 wobec Polski jest wycofanie wniosku przez Komisję Europejską - twierdzą źródła PAP w Brukseli. Kluczowe… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 Główna księgowa MS: nie mieliśmy wiedzy o tym, na co zostaną wydane środki z FS (krótka 2) Główna księgowa Ministerstwa Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek powiedziała w piątek przed komisją śledczą ds. Pegasusa, że w kierowanym przez nią… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 Białystok/ Od 1 maja pilotażowo rusza komunikacja nocna Od 1 maja mieszkańcy Białegostoku będą mogli korzystać z komunikacji nocnej - poinformował w piątek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Autobusy… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 Prezydent podsiał nowelę ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych - poinformowała w piątek Kancelaria… » więcej 2024-04-26, godz. 13:20 Prok. Adamiak: prezydent nie podzielił negatywnego stanowiska PG ws. prośby o ułaskawienie Grzegorza P. i Krzysztofa… Prezydent nie podzielił negatywnego stanowiska prokuratora generalnego Adama Bodnara ws. prośby o ułaskawienie Grzegorza P. i Krzysztofa B., skazanych w 'aferze… » więcej 2024-04-26, godz. 13:20 Neneman: podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie nawet 7 tysięcy podmiotów Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie nawet 7 tys. podmiotów - powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy o opodatkowaniu… » więcej 2024-04-26, godz. 13:20 Kosiniak-Kamysz o ułaskawieniu agentów CBA: nie ma woli zapoznania się dogłębnie ze sprawą Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz pytany, jak ocenia ułaskawienie przez prezydenta agentów CBA skazanych w tzw. aferze gruntowej, ocenił, że widać… » więcej 2024-04-26, godz. 13:10 Pińciurek: zakres obowiązków departamentu budżetu jest związany z przedmiotem działań komisji (krótka) Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek przyznała, że zakres obowiązków realizowanych przez Departament Budżetu i Efektywności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »