Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-25, 11:20 Autor: PAP

Pracownicy jednostek kultury w Bogatyni: Nasza działalność będzie zagrożona, gdy kompleks w Turowie przestanie funkcjonować

Zależy nam, żeby kopalnia funkcjonowała dalej, bo to jest nasza "matka żywicielka". Gdyby kompleks przestał działać, także nasza działalność byłaby zagrożona – mówiła w rozmowie z PAP pracownica jednej z instytucji kultury w Bogatyni, na terenie której znajdują się kopalnia i elektrownia Turów.

Pracownicy instytucji kultury działających na terenie Bogatyni, z którymi rozmawiała PAP są, podobnie jak większość mieszkańców, zaniepokojeni wizją zamknięcia kopalni. Jak podkreślają, mimo iż konflikt wokół kopalni Turów bezpośrednio ich nie dotyczy, to obawiają się, że zamknięcie kompleksu doprowadzi do upadku regionu.


Pani Ewa, która pracuje w miejskiej bibliotece, zwróciła uwagę, że mieszkańcy miasta w związku z zaistniałą sytuacją czują się niepewnie i obawiają o swoją przyszłość. "Ludzie mają tu mieszkania, mają pozakładane rodziny, związali się z tym regionem, więc z pewnością nie jest to dla nich komfortowa sytuacja" – stwierdziła.


Rozmówczyni PAP podkreśliła, że kopalnia i elektrownia Turów to dwa zakłady, które podtrzymują funkcjonowanie całej gospodarki w regionie. "Gdyby zostały zamknięte, automatycznie wszystkie placówki, nie tylko kulturalne, przestałyby w większości istnieć, bo po prostu nie byłoby wpływów do budżetu samorządu" – mówiła. "Straciłyby też szkoły i przedszkola, bo bezrobocie byłoby wówczas tak ogromne, że młodzi ludzie musieliby wyjechać w poszukiwaniu pracy" – dodała.


Jej zdaniem konflikt wokół Turowa to rozgrywki typowo polityczne. "Nie wiem, czemu ma to służyć, ale nikt nie myśli o tutejszej ludności. Do nas Czesi często przyjeżdżają na zakupy i nie mają żadnych pretensji co do działalności kopalni. Są też bardzo często zdziwieni tą sytuacją. Wszystko się rozgrywa na szczeblu rządowym" – oceniła.


Pracownicy Bogatyńskiego Ośrodka Kultury również podkreślali, że turoszowski kompleks jest największym pracodawcą w regionie, a podatki, jakie płaci zasilają w znacznym stopniu budżet gminy. "My jesteśmy zależni od tego budżetu, bo to miasto daje nam pieniądze na organizowanie różnego rodzaju imprez, koncertów, wystaw, więc gdy zabraknie tych wpływów to wszystko pójdzie lawinowo" – przewiduje pan Szymon.


"Nam wszystkim zależy, żeby Turów funkcjonował dalej, bo to jest nasza matka żywicielka. Gdy kompleks przestanie działać, mnóstwo ludzi straci pracę. Nasza instytucja też będzie wtedy zagrożona" – zwróciła uwagę pani Bożena, również pracująca w BOK. "Młodzi ludzie i tak już stąd wyjeżdżają, a jak padnie Turów, to Bogatynia stanie się miastem starych ludzi, bez żadnych perspektyw" – dodała.


Podobnego zdania jest pan Albert, który obawia się, że gdy kompleks przestanie funkcjonować, Bogatynia pójdzie w ślady Wałbrzycha.


Pan Szymon zwrócił przy tym uwagę, że turoszowski kompleks to nie tylko kopalnia, ale także elektrownia. "Idzie zima, cała Bogatynia i okoliczne wioski są ogrzewane ciepłem dostarczanym z elektrowni. Jak nie będzie węgla to na zimę, zostaniemy bez ogrzewania" – mówił zastanawiając się, czy wówczas Czesi albo Niemcy będą nam proponowali jego kupno.


Pracownicy ośrodka podkreślali też, że dziwi ich decyzja TSUE. "Nie rozumiemy tego, ale politykę ciężko zrozumieć. Jak można zamknąć taki kombinat z dnia na dzień? To nie jest sklep. To jest proces kilkuletni. A dodatkowo, kara nałożona na Polskę to jest jakiś kosmos". Wyrazili też wątpliwości co do zarzutów strony czeskiej. "Niedaleko Turowa, po stronie czeskiej i niemieckiej znajduje się jeszcze kilka innych kopalni, a przeszkadza im akurat ta nasza" – mówili.


Zdaniem pracowników BOK, trwający spór jak dotąd nie wpłynął negatywnie na kontakty z mieszkającymi przy granicy Czechami. "Na trójstyku wspólne realizujemy projekty, organizujemy międzynarodowe imprezy. Nasze relacje się nie pogorszyły. W internecie wprawdzie pojawiły się plotki, że Czechów wyrzucono ze sklepów, ale jeśli to prawda, to są to jakieś skrajne przypadki" – stwierdzili.


Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił 20 września, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.


Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.


W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie.


W piątek odbyła się kolejna, 13. już runda rozmów z Czechami. Mają one zostać wznowione w poniedziałek. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ robs/


Kraj i świat

2021-10-17, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (17-10-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2021-10-17 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2021-10-17, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (17-10-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2021-10-17 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2021-10-17, godz. 14:40 Czarnek: Podważanie legalności orzeczeń TK to jest podważanie legalności państwa polskiego (krótka) Podważanie legalności orzeczeń TK to jest podważanie legalności państwa polskiego - powiedział w niedzielę w Lublinie minister edukacji i nauki Przemysław… » więcej 2021-10-17, godz. 14:40 Ekstraklasa piłkarska - Wisła Płock - Pogoń 1:0 (wynik) Wisła Płock - Pogoń Szczecin 1:0 (0:0) Bramki: 1:0 Damian Warchoł (57-głową). Żółta kartka - Wisła Płock: Damian Michalski, Mateusz Szwoch, Damian… » więcej 2021-10-17, godz. 14:30 Synoptyk IMGW: do końca dnia niedziela pochmurna i chłodna Niedziela do końca dnia w przeważającej części kraju będzie pochmurna, z temperaturą maksymalną od 10 do 13 stopni Celsjusza - powiedziała PAP Magdalena… » więcej 2021-10-17, godz. 14:30 Poznań/ Działa specjalny adres, gdzie można zgłaszać problemy dot. niedostatecznych zabezpieczeń przeciw COVID-19 Brakuje płynu do dezynfekcji w obiekcie użyteczności publicznej? Nikt nie zwraca uwagi na brak maseczki? Miasto Poznań uruchomiło specjalny adres email, pod… » więcej 2021-10-17, godz. 14:30 Turcja/ Prezydent Erdogan o propozycji nabycia 80 myśliwów F-16 w USA Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w niedzielę, że w ramach negocjacji prowadzonych z Waszyngtonem ws. zakupu myśliwców F-16 rozważana jest… » więcej 2021-10-17, godz. 14:10 W. Brytania/ Szefowa MSW nie wyklucza policyjnej ochrony dla posłów Brytyjscy posłowie mogą otrzymać policyjną ochronę podczas spotkań z wyborami w swoich okręgach - powiedziała w niedzielę minister spraw wewnętrznych… » więcej 2021-10-17, godz. 14:10 MON: minister Mariusz Błaszczak uczestniczył w Marszu Pamięci w Lesie Legionowskim Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uczestniczył w niedzielę w Marszu Pamięci po miejscach masowych egzekucji niemieckich w Lesie Legionowskim - poinformował… » więcej 2021-10-17, godz. 14:10 Rajdowe MŚ - Neuville wygrał w Katalonii, Kajetanowicz drugi w WRC3 Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC) wygrał Rajd Katalonii, 11. rundę mistrzostw świata. W kategorii WRC3 Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2 Evo) zajął… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »