Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-25, 08:10 Autor: PAP

Niemcy/ W niedzielę wybory do Bundestagu, w sondażach SPD z minimalną przewagą nad CDU/CSU

Niedziela 26 września jest dniem wyborów do niemieckiego parlamentu, Bundestagu. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel, która odchodzi ze stanowiska po 16 latach rządów. W przedwyborczych sondażach socjaldemokraci nieznacznie wyprzedzają chadeków. Jeżeli wyniki sondażowe sprawdzą się, kanclerzem zostanie obecny wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz.

Wybory do Bundestagu odbywają się co cztery lata. Około 60 milionów ludzi w 299 okręgach wyborczych w Niemczech jest uprawnionych do oddania głosu.


Lokale wyborcze zostaną otwarte w niedzielę o godzinie ósmej rano, a zamknięte o godz. 18.


W ostatnich wyborach federalnych w Niemczech w 2017 r. 28,6 proc. głosów stanowiły głosy korespondencyjne – w tym roku nawet 50 proc. uprawnionych do głosowania w niektórych krajach związkowych złożyło już wnioski o głosowanie korespondencyjne.


Bezpośrednio po zamknięciu lokali wyborczych opublikowany zostanie sondaż exit poll, a następnie prognozowane wyniki na podstawie obliczeń w reprezentatywnych okręgach wyborczych. Zazwyczaj mija kilka godzin zanim ogłoszone zostaną wstępne, oficjalne wyniki.


W ostatnich wyborach federalnych (2017 r.) Federalny Komisarz Wyborczy ogłosił tymczasowe oficjalne wyniki wyborów o godz. 5.25 rano po wyborach. Ostateczne wyniki wyborów zostały ogłoszone w 2017 roku dopiero 12 października - przypomina portal RND.


W tegorocznych wyborach startuje 47 partii, więcej niż w jakichkolwiek poprzednich. Kandyduje 6211 osób. System głosowania jest mieszany – większościowy i proporcjonalny. Każdy wyborca ma dwa głosy: jeden oddaje bezpośrednio na kandydata z jego okręgu wyborczego, a drugi na partyjną listę kandydatów w kraju związkowym.


Czołowi kandydaci są umieszczani przez partie na szczycie listy, aby zwiększyć ich szanse na wybór. W wyborach federalnych w 2021 roku są to: Armin Laschet (chadecka Unia CDU/CSU), Olaf Scholz (socjaldemokratyczna SPD), Annalena Baerbock (Zieloni), Alice Weidel i Tino Chrupalla (skrajnie prawicowa AfD), Christian Lindner (liberalna FDP), Janine Wissler i Dietmar Bartsch (Lewica).


Angela Merkel z CDU sprawuje władzę w Niemczech od 16 lat i czterech kadencji. Trzy partie nominowały oficjalnych kandydatów na jej miejsce: CDU/CSU wystawiła lidera swojej partii Armina Lascheta, SPD obecnego ministra finansów i wicekanclerza Olafa Scholza, a Zieloni współprzewodniczącą partii Annalenę Baerbock.


Kanclerz nie jest w Niemczech wybierany bezpośrednio. W wyborach do Bundestagu obywatele głosują na posłów, którzy z kolei w Bundestagu wybierają kanclerza federalnego.


Niemiecki Bundestag liczy 598 miejsc. Jednak od czasu zjednoczenia w 1990 roku parlament zawsze liczył ponad 600 posłów. Po wyborach federalnych w 2017 roku aż 709 posłów zdobyło miejsca w parlamencie (jest to największy z dotychczasowych Bundestagów), co jest związane z systemem przeliczania głosów na mandaty.


W wyborach federalnych obowiązuje tzw. pięcioprocentowy próg wyborczy. Oznacza to, że partia musi otrzymać co najmniej pięć procent wszystkich głosów, aby wejść do parlamentu. Pięcioprocentowy próg ma zapobiec "rozdrobnieniu" parlamentu, tzn. reprezentacji zbyt wielu małych partii, która utrudnia utworzenie rządu.


W ostatnich wyborach federalnych, 24 września 2017 roku, CDU/CSU otrzymała najwięcej głosów - 26,9 procent. SPD uzyskała 20,5 procent. AfD (12,6 proc.), FDP (10,8 proc.), Lewica (9,2 proc.) i Zieloni (8,9 proc.). Oczekuje się, że w tym roku próg wyborczy przekroczą te same partie.Jeśli żadna partia nie uzyska w wyborach bezwzględnej większości - a sondaże pokazują, że właśnie tak będzie - rozpoczną się rozmowy koalicyjne. W czasie ich trwania, stary rząd pozostaje u władzy. Może to trwać nawet kilka miesięcy. Kanclerz jest wybierany dopiero po osiągnięciu porozumienia przez rząd koalicyjny.


Ostatnie przedwyborcze sondaże największe szanse na zwycięstwo dawały partii SPD (ok. 25 procent) z kilkupunktową przewagą nad CDU/CSU (21-23 procent). Trzecie miejsce powinno przypaść Zielonym (ok. 15 procent). Kolejne AfD i FDP - obie partie oscylowały w granicach 10 - 12 procent. Niebezpiecznie blisko progu wyborczego plasowała się Lewica z sześcioma procentami poparcia.


Jakie są możliwe powyborcze koalicje? Prawdopodobny jest zarówno sojusz chadecji z Zielonymi i FDP, jak i SPD z Zielonymi i Lewicą, choć nie brak i innych możliwych konstelacji. Jedno wydaje się pewne - AfD nie ma szans na znalezienie się w jakiejkolwiek koalicji.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ jar/


Kraj i świat

2021-10-26, godz. 09:40 Małopolskie/ Podejrzany o seryjne podpalenia na Sądecczyźnie aresztowany Zarzuty wywołania serii pożarów budynków i samochodów usłyszał 30-letni mieszkaniec Sądecczyzny i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Straty… » więcej 2021-10-26, godz. 09:40 Lider PSL: będziemy wnosić o kontrolę NIK dot. wydatków środków na granicy Każda partia opozycyjna ma swoje podejście, my zagłosowaliśmy za bezpieczeństwem granicy - powiedział we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany… » więcej 2021-10-26, godz. 09:40 Prof. Horban: istnieje różnica między wyobrażeniami lekarzy, a tym co robi rząd Istnieje pewna różnica pomiędzy tym, co sobie wyobrażają lekarze i epidemiolodzy, a tym, co robi rząd. To są inne kalkulacje - ocenił doradca premiera… » więcej 2021-10-26, godz. 09:30 Lider PSL: widać, że nasz wniosek o odwołanie obecnego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy był skuteczny Widać, że nasz wniosek o odwołanie obecnego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy był skuteczny; widać, że rządzący przyznają się do błędu i że mamy tutaj… » więcej 2021-10-26, godz. 09:30 Czarnek: cieszę się, że na czele resortu rolnictwa będzie stał wicepremier Cieszę się z tego, że na czele resortu rolnictwa będzie stał wicepremier; to wyraźny znak dla naszej wsi - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław… » więcej 2021-10-26, godz. 09:30 Strata w zw. ze świadczeniem pocztowych usług powszechnych ma być finansowana z budżetu państwa Strata powstała w związku ze świadczeniem pocztowych usług powszechnych ma być finansowana wyłącznie z budżetu państwa - przewiduje projekt nowelizacji… » więcej 2021-10-26, godz. 09:20 Czarnek: Wprowadzenie "Historii i teraźniejszości" nie wydłuży czasu przebywania uczniów w szkołach Wprowadzenie nowego przedmiotu 'Historia i teraźniejszość' nie spowodowuje wydłużenia czasu przebywania uczniów w szkołach - podkreślił minister edukacji… » więcej 2021-10-26, godz. 09:20 Liga NHL - 12 goli w Ottawie, Batherson i Oshie z hat-trickami Aż 12 goli obejrzeli kibice w poniedziałkowym meczu hokejowej ligi NHL Ottawa Senators - Washington Capitals (5:7). Po trzy bramki dla obydwu zespołów zdobyli… » więcej 2021-10-26, godz. 09:20 PRCH: Polacy postrzegają centra handlowe jako bezpieczne 69 proc. badanych Polaków potwierdziło, że czują się bezpiecznie robiąc zakupy w galeriach handlowych - wynika z badania konsumenckiego firmy Inquiry dla… » więcej 2021-10-26, godz. 09:20 Antiviral Canadian Medical Products deactivate 99.9%+ of COVID-19 in 5 minutes: University of Toronto Testing Lab (Med… MIRABEL, Quebec, Oct. 26, 2021 (GLOBE NEWSWIRE) -- i3 BioMedical Inc. (www.i3biomedical.com) achieves the fastest and most efficient “killing speed” of SARS-CoV-2… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »