Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-24, 07:10 Autor: PAP

Analitycy: utrzymanie cen emisji CO2 na poziomie 30 euro do 2025 r. oznacza powolną dekarbonizację

Utrzymanie cen emisji CO2 na poziomie 30 euro do 2025 r. będzie oznaczało realizację scenariusza powolnej dekarbonizacji - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów na efektywną transformację pozwolą kwoty rzędu 60 i 120 euro.

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że OECD zaproponowało globalne rozwiązanie dla cen emisji CO2, które uwzględniałoby różne krajowe polityki ekologiczne. Miałoby to zapobiec międzynarodowym konfliktom handlowym przez umożliwienie gospodarkom podobnym do UE szybkie ograniczanie emisji przy jednoczesnym "rozsądnym" opodatkowaniu krajów, które w większym stopniu zanieczyszczają środowisko - zaznaczyli. Przypomnieli, że wzrost cen emisji CO2 o 1 euro za tonę przekłada się wedle szacunków na zmniejszenie emisji o 0,73 proc.


W opinii OECD ustalanie cen emisji CO2 "jest bardzo skuteczną polityką dekarbonizacji". W Wielkiej Brytanii efektywna stawka emisji CO2 wzrosła w latach 2012-2018 z 7 euro do 36 euro za tonę, a emisyjność sektora energetycznego zmalała o 73 proc.


Z kolei z przytoczonych przez analityków prognoz Goldman Sachs wynika, że wartość „zielonych inwestycji” do 2032 r. ma sięgnąć 56 bln dol., czyli ok. 2 proc. PKB. "OZE będą odpowiadać za redukcję nawet 50 proc. CO2 do 2050 r., ale jednocześnie potroi się globalne zapotrzebowanie na energię" - oszacowano. W następnych trzech dekadach wychwytywanie CO2 ma się natomiast zwiększyć się z obecnych 40 MtCO2 do nawet 7 tys. MtCO2 rocznie. "Aby osiągnąć unijne cele klimatyczne, wytwarzana energia elektryczna będzie musiała być zredukowana o 57 proc. do końca dekady, co oznacza wycofanie się z elektrowni węglowych do 2035 r." - wskazano w analizie opublkiwanej w ostatnim wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".


Analitycy zwrócili uwagę, że kwestią sporną pozostają ceny emisji CO2. Przypomnieli, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaproponował, aby do 2030 r. na całym świecie obowiązywała kwota w wysokości 75 dol. za tonę. "Największe efekty w redukcji emisji, biorąc pod uwagę CPS (ang. Carbon Pricing Score), oszacowano dla stawek na poziomie 120 euro" - stwierdzono. W analizie PIE zwrócono też uwagę, że wyznaczone przez UE podatki od emisji CO2 są uznawane "za nadmierną taryfę handlową", na co wskazywał pełnomocnik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry. Kwoty są za wysokie m.in. dla USA, Chin i Indii, które stosują odrębne polityki ekologiczne.


Wskazano też na zaproponowane przez OECD uwzględnienie w opłatach od produkowanego CO2 "innych środków ograniczania emisyjności gospodarki, w tym m.in. zakaz budowy nowych elektrowni węglowych" - co miałoby zmniejszyć ryzyko globalnej wojny handlowej. Analitycy przypomnieli, że dobrowolne ramy dla podatku węglowego zostały skrytykowane przez byłego ministra finansów Francji Edmonda Alphandéry’ego. Obecnie cena emisji CO2 w UE wynosi ok. 60 EUR/t, z kolei KE prognozowała kwotę na poziomie 50-85 euro do 2030 r., a niektóre fundusze hedgingowe 100 euro do końca br. - przypomniano. Zwrócono uwagę, że również Chiny i Kalifornia uruchomiły swoje programy ograniczenia handlu uprawnieniami do emisji CO2.


W analizie PIE przytoczyła też opinię Alphandéry’ego, że przyjęcie globalnego systemu ustalania cen emisji zagrozi skutecznej walce ze zmianami klimatycznymi, "bo bardziej zanieczyszczające gospodarki będą mogły wykorzystać niskoefektywne działania do obniżania podatku".


"Utrzymanie cen emisji CO2 na poziomie 30 euro do 2025 r. będzie oznaczało realizację scenariusza powolnej dekarbonizacji – według Kaufmana" - stwierdziło PIE. Według analityków "dopiero wyższe kwoty rzędu 60 i 120 euro pozwolą na efektywną transformację".


W opinii PIE globalne rozwiązanie zaproponowane przez OECD może natomiast umożliwić wysokoemisyjnym gospodarkom powolną transformację, co wpłynie na zmiany klimatyczne na całym świecie. Globalny konsensus w sprawie podatku od emisji CO2 jest potrzebny, jednak należy mieć przy tym na uwadze tempo przeprowadzanych zmian - stwierdzili analitycy. "Ostatecznie rysują się dwa skrajne scenariusze: akceptacja wzrostu cen energii, determinowanego przez bilanse podażowo-popytowe i m.in. pakiet klimatyczny +Fit for 55+, albo katastrofa klimatyczna" - podsumowali. (PAP)


autorka: Magdalena Jarco


maja/ drag/


Kraj i świat

2021-10-27, godz. 16:40 Paweł Wojtunik w RMF FM o prokuratorskich zarzutach: nigdy nie dokonałem wyłudzenia jakiegokolwiek podatku Nigdy nie dokonałem wyłudzenia jakiegokolwiek podatku - w szczególności podatku VAT - powiedział RMF FM były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł… » więcej 2021-10-27, godz. 16:40 Lewica: zrealizować wyrok TK sprzed 7 lat o równych świadczeniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych Posłowie Lewicy zaapelowali w środę o zrealizowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed siedmiu lat, który stanowi, że państwo ma obowiązek zapewnić… » więcej 2021-10-27, godz. 16:40 Centrum Życia i Rodziny uruchomiło kampanię "Szlachetny Piątek” jako odpowiedź na "Tęczowy Piątek" Centrum Życia i Rodziny uruchomiło kampanię społeczną 'Szlachetny Piątek'. Ma być ona odpowiedzią na 'Tęczowy Piątek' inspirowany przez środowiska LGBT… » więcej 2021-10-27, godz. 16:40 USA/ Gen. Milley: próba chińskiej broni hipersonicznej porównywalna z wystrzeleniem Sputnika przez ZSRR Najwyższy rangą amerykański wojskowy gen. Mark Milley powiedział, że niedawny test chińskiego pocisku hipersonicznego jest 'bardzo niepokojący'. Porównał… » więcej 2021-10-27, godz. 16:40 MŚ w boksie – awans Wiktorzaka do 1/8 finału, porażka Kidy w 1/32 finału W trzecim dniu mistrzostw świata w boksie w Belgradzie Sebastian Wiktorzak (kat. 86 kg) wygrał z Mołdawianinem Dmitriem Cosciugiem 5:0 i awansował do 1/8 finału… » więcej 2021-10-27, godz. 16:40 Kraków/ Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego wzywa MZ do zapłaty prawie 25 mln zł Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu Marcin Jędrychowski skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wezwanie do zapłaty 25 mln zł… » więcej 2021-10-27, godz. 16:30 Hiszpania/ TK: drugi stan zagrożenia epidemicznego również niezgodny z konstytucją Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii orzekł w środę, że wprowadzony przez rząd w listopadzie 2020 r. drugi stan zagrożenia epidemicznego był niezgodny z ustawą… » więcej 2021-10-27, godz. 16:30 Min. Niedzielski: reforma psychiatrii dziecięcej zaczyna działać w ramach systemu (opis) Reforma psychiatrii dziecięcej nabiera rozpędu i zaczyna funkcjonować w ramach systemu opieki zdrowotnej - powiedział w środę w Centrum Pediatrii w Sosnowcu… » więcej 2021-10-27, godz. 16:30 Amerykański prawnik twierdzi, że Alec Baldwin może ponieść karę za wypadek na planie Nie wiedział, że broń jest nabita ostrą amunicją, nie on odpowiadał za przygotowanie rekwizytów do filmu 'Rust'. A mimo to Alec Baldwin może mieć poważne… » więcej 2021-10-27, godz. 16:20 W Warszawie ma powstać nowa siedziba Frontexu; polski rząd przekazał agencji na ten cel działkę budowalną Europosłowie komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego poparli w środę sfinansowanie ze środków unijnych budowy nowej siedziby Frontexu w Warszawie. Unijna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »