Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-23, 11:30 Autor: PAP

Szymański: korzystamy na wszystkich obszarach integracji europejskiej, nie tylko na transferach bezpośrednich (opis)

Korzystamy na wszystkich obszarach integracji europejskiej; zyski Polski w obszarze przepływów handlowych są około 10-krotnie wyższe niż bilans transferów bezpośrednich; ważne, by wspólny rynek postawić w centrum myślenia o autonomii strategicznej UE - podkreślił minister ds. UE Konrad Szymański.

Z udziałem ministra ds. UE, ekspertów i analityków zorganizowana została w czwartek w kancelarii premiera konferencja "Czy autonomia strategiczna to właściwa odpowiedź UE na zmieniający się świat?". Jest elementem serii debat o przyszłości Unii zainagurowanych przez Komisję Europejską, Radę Europejską i Parlament Europejski w maju tego roku.


W wystąpieniu otwierającym konferencję minister ds. UE podkreślał, że termin "autonomia strategiczna" przed kryzysem migracyjnym był stosowany w debacie na temat relacji międzynarodowych, a w wyniku kolejnych kryzysów przeniknął do szerszej grupy odbiorców.


Zdaniem Szymańskiego kryzys migracyjny sprzed kilku lat przywrócił pytania o sprawczość, kontrolę państwa oraz wpisanie w dyskurs o autonomii kwestii relacji transatlantyckich.


"Z polskiego punktu widzenia jedność Zachodu jest warunkiem koniecznym sukcesu, zapewnienia bezpieczeństwa" - powiedział minister ds. UE.


Stwierdził, że obecnie autonomia strategiczna to nie tylko zagadnienie z obszaru bezpieczeństwa, ale w wyniku kryzysu spowodowanego pandemią, także z obszaru relacji handlowych. Szymański ocenił, że to nowe zjawisko z uwagi na to, że UE była zawsze beneficjentem wolnego handlu, a obecnie musi zmierzyć się z pytaniami o kształtowanie handlu międzynarodowego, skrócenie łańcuchów dostaw, protekcjonizm.


"Chcielibyśmy, aby odpowiedź na to doświadczenie była znacznie bardziej zrównoważona" - zaznaczył minister ds. UE. "Korekta nie może oznaczać starego izolacjonizmu i protekcjonizmu" - dodał.


Szymański podkreślał rolę autonomii strategicznej UE w obszarze gospodarczym w oparciu o wspólny rynek. Stwierdził, że bardzo często w dyskusji publicznej członkostwo w Unii redukowane jest do transferów finansowych. Podkreślał, że transfery przynoszą Polsce realne korzyści, ale wraz z bogaceniem się kraju ich rola będzie słabnąć.


"Zyski Polski z integracji europejskiej w obszarze integracji handlowej, przepływów handlowych są około dziesięciokrotnie wyższe niż ten niezwykle pozytywny bilans transferów bezpośrednich" - mówił Szymański. "Korzystamy na wszystkich obszarach integracji europejskiej, nie tylko na transferach" - podkreślił.


Minister ds. UE zapewniał, że Polska jest nie tylko biorcą, ale też dawcą wzrostu gospodarczego w UE oraz bezpieczeństwa, zwłaszcza na granicy wschodniej Wspólnoty. Podkreślał, że to od Polski zależy, czy krajowa gospodarka będzie przyciągać zarówno inwestycje, jak i reinwestycje.


Zdaniem Szymańskiego w obopólnym interesie, zarówno krajów Europy Środkowej, jak i krajów "starej UE" nazywających się "oszczędnymi", jest przełamanie dyskusji o integracji UE jako bilansie transferów finansowych i ukazanie wszystkich aspektów integracji.


"Wszyscy zarabiamy na wspólnym rynku, dlatego jest to tak ważne, żeby wspólny rynek postawić w centrum myślenia o autonomii strategicznej UE na przyszłość - to klucz do polskiego stanowiska i w tej dziedzinie nic się nie zmieniło od początku członkostwa Polski w Unii Europejskiej" - powiedział Szymański.


Minister ds. UE akcentował także konieczność korekt w obszarze pomocy publicznej, polityki konkurencji, by dokonywać zmian w obszarach m.in. nowych technologii. Zastrzegł jednocześnie, że korekty te nie powinny wzmacniać nierównowagi i protekcjonizmów narodowych.


W ramach czwartkowej konferencji odbędą się trzy panele dyskusyjne poświęcone niezależności UE w sektorach strategicznych, walucie euro jako narzędziu wzmacniania pozycji UE oraz rywalizacji USA-Chiny w kontekście szans Europy.


W panelach wezmą udział oraz będą je moderować eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Ośrodka Studiów Wschodnich, Klubu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej oraz mediów. (PAP)


autor: Mateusz Roszak


mro/ mok/


Kraj i świat

2024-06-18, godz. 16:00 Totalizator Sportowy: każdy gracz wspomaga polski sport (MediaRoom) Każda osoba, która kupuje produkty spod znaku należącej do Totalizatora Sportowego marki LOTTO, wspiera rozwój polskiego sportu. W przypadku gier liczbowych… » więcej 2024-06-18, godz. 16:00 Dowódca NATO ds. transformacji rozmawiał w Sztabie Generalnym m.in. o planowaniu obronnym Dowódca NATO ds. transformacji gen. Philippe Lavigne spotkał się z pierwszym zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Karolem Dymanowskim; rozmowa dotyczyła… » więcej 2024-06-18, godz. 16:00 Ed Sheeran po raz siódmy zdobył tytuł najczęściej odtwarzanego artysty w Wielkiej Brytanii Brytyjska spółka Phonographic Performance Limited (PPL), która udziela licencji na wykorzystanie muzyki w radiu, telewizji i miejscach publicznych w Wielkiej… » więcej 2024-06-18, godz. 16:00 Warmińsko-mazurskie/ 200 tys. na miododajne krzewy Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego przekazał blisko 200 tys. zł samorządom z regionu na kupno roślin miododajnych. Chodzi o zadbanie o owady zapylając… » więcej 2024-06-18, godz. 15:50 "Le Figaro": Izraelski wywiad wiedział, że Hamas szykuje operację porwania zakładników Oficerowie izraelskiego wywiadu wojskowego wiedzieli, że Hamas szykuje atak na kibuce w Izraelu z zamiarem porwania kilkuset zakładników; raport w tej sprawie… » więcej 2024-06-18, godz. 15:50 Poznań/ ZKZL otrzymał pozwolenie na budowę dla inwestycji przy ul. Kopanina Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych otrzymał decyzję o pozwoleniu na budowę dla inwestycji przy ul. Kopanina w Poznaniu - poinformował we wtorek rzecznik… » więcej 2024-06-18, godz. 15:50 Uczelnia Łazarskiego beneficjentem w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pn. „Kształcenie na potrzeby… Uczelnia Łazarskiego pragnie poinformować, że specjalność Administrowanie Ruchem Lotniczym została objęta projektem pn. „Administrowanie przestrzenią… » więcej 2024-06-18, godz. 15:50 ME w żeglarstwie morskim – w Gdańsku rywalizować będzie 300 zawodników z 22 krajów Blisko 300 zawodników z 22 krajów, w tym siedmioro Polaków, rywalizować będzie od czwartku do niedzieli w Gdańsku w mistrzostwach Europy w żeglarstwie morskim… » więcej 2024-06-18, godz. 15:50 PKO BP: ścieżka salda budżetowego w 2024 r. przebiega zdecydowanie niżej niż w poprzednich latach Ścieżka salda budżetowego w 2024 przebiega zdecydowanie niżej niż w poprzednich latach, jednak jest to efekt ograniczania znaczenia wydatków w funduszach… » więcej 2024-06-18, godz. 15:50 Śląskie/ W weekend Festiwal Górnej Odry pod hasłem "Na fali" Koncerty, zawody, warsztaty i konkursy - to niektóre atrakcje IV edycji Festiwalu Górnej Odry rozpoczynającego się w piątek w kilku śląskich gminach położonych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »